Breaking News

ତମ୍ବା ପାତ୍ର ରେ ପାଣି ପିଇବାର ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ?

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନିଜ ଘରେ ଇସ୍ପାତ ବାସନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଚାମଚ, ପାତ୍ର, ଚଷମା ଏବଂ ବଡ଼ ବାସନ ସବୁ ଇସ୍ପାତରେ ତିଆରି କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ତମ୍ବା ବାସନରେ ନିଜ ଘରେ ରୋଷେଇ କରୁଥିଲେ | ରୋଷେଇ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଖାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତମ୍ବା ବାସନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପୂର୍ବର ଲୋକମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ କମ୍ ରୋଗ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟତଃ , ଏହି ବାସନରେ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଥିଲା |


୧।ରାତିରେ ଏକ ତମ୍ବା ଗ୍ଲାସରେ ପାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସକାଳେ ଏହାକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ |

୨।ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ଥିବା ତମ୍ବା ମଧ୍ୟ ଏହି ରନ୍ଧନ ଖାଦ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଶରୀରକୁ ଯାଇଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଉପକାର କରିଥାଏ |

୩। ତମ୍ବାରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଫୁଲା ସମସ୍ୟା କମିଯାଏ |


୪। ଏହି ପାତ୍ରରେ ପାଣି ପିଇବା କିମ୍ବା ଖାଇବା କର୍କଟ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡ଼ାଇଥାଏ |

୫। ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାରିଥାଏ, ଯାହା କିଡନୀ ଏବଂ ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ |

ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ।


ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଖାଦ୍ୟ, ଅଳେଇଚ, ବାଦାମ, ଲେମ୍ବୁ ରସ ଏବଂ ବଟରମିଲ୍କ ଭଳି ଜିନିଷ ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ବାସ୍ତବରେ, ଏଥିରେ ମିଳୁଥିବା ଏସିଡ୍ ଖଟା ଜିନିଷ ସହିତ ଭୁଲ୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିଥାଏ, ଯାହା ସ୍ନାୟୁ, ବାନ୍ତି ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇପାରେ |
ଏହାକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ |


ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଭିତର ଚଟାଣକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଫା କରୁଛନ୍ତି, ନଚେତ୍ ତମ୍ବାର ଅକ୍ସାଇଡ୍ ସ୍ତର ଏହା ଉପରେ ସ୍ଥିର ହେବାକୁ ଲାଗିବ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଠିକ୍ ନୁହେଁ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ତମ୍ବା ଅକ୍ସାଇଡ ସ୍ତରର ତମ୍ବା ଜଳ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ରାସାୟନିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଘରର ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଦର୍ପଣ ରଖୁଥିଲେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ !

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଘରେ କିଭଳି ଭାବରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିବ ଏ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *