Breaking News

ତମ୍ବା ପାତ୍ର ରେ ପାଣି ପିଇବାର ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ?

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନିଜ ଘରେ ଇସ୍ପାତ ବାସନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଚାମଚ, ପାତ୍ର, ଚଷମା ଏବଂ ବଡ଼ ବାସନ ସବୁ ଇସ୍ପାତରେ ତିଆରି କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ତମ୍ବା ବାସନରେ ନିଜ ଘରେ ରୋଷେଇ କରୁଥିଲେ | ରୋଷେଇ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଖାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତମ୍ବା ବାସନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପୂର୍ବର ଲୋକମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ କମ୍ ରୋଗ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟତଃ , ଏହି ବାସନରେ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଥିଲା |


୧।ରାତିରେ ଏକ ତମ୍ବା ଗ୍ଲାସରେ ପାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସକାଳେ ଏହାକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ |

୨।ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ଥିବା ତମ୍ବା ମଧ୍ୟ ଏହି ରନ୍ଧନ ଖାଦ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଶରୀରକୁ ଯାଇଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଉପକାର କରିଥାଏ |

୩। ତମ୍ବାରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଫୁଲା ସମସ୍ୟା କମିଯାଏ |


୪। ଏହି ପାତ୍ରରେ ପାଣି ପିଇବା କିମ୍ବା ଖାଇବା କର୍କଟ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡ଼ାଇଥାଏ |

୫। ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାରିଥାଏ, ଯାହା କିଡନୀ ଏବଂ ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ |

ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ।


ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଖାଦ୍ୟ, ଅଳେଇଚ, ବାଦାମ, ଲେମ୍ବୁ ରସ ଏବଂ ବଟରମିଲ୍କ ଭଳି ଜିନିଷ ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ବାସ୍ତବରେ, ଏଥିରେ ମିଳୁଥିବା ଏସିଡ୍ ଖଟା ଜିନିଷ ସହିତ ଭୁଲ୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିଥାଏ, ଯାହା ସ୍ନାୟୁ, ବାନ୍ତି ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇପାରେ |
ଏହାକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ |


ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଭିତର ଚଟାଣକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଫା କରୁଛନ୍ତି, ନଚେତ୍ ତମ୍ବାର ଅକ୍ସାଇଡ୍ ସ୍ତର ଏହା ଉପରେ ସ୍ଥିର ହେବାକୁ ଲାଗିବ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଠିକ୍ ନୁହେଁ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ତମ୍ବା ଅକ୍ସାଇଡ ସ୍ତରର ତମ୍ବା ଜଳ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ରାସାୟନିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ବିୟର ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ, ନିହାତି ଜାଣି ରଖିବା ଦରକାର…

ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଗବେଷଣା ରେ ଖୁଲାସ ଯଦି ବିଅର୍ ସୀମିତ ମାତ୍ର ରେ ପିଉଥାନ୍ତି ତେବେ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭ ଦାୟକ। …

Leave a Reply

Your email address will not be published.