Breaking News

ଶିବଙ୍କ ବେକରେ କଣ ପାଇଁ ନାଗ ସାପ ରହେ ରହସ୍ୟ ଜଣାନ୍ତୁ, ପ୍ରଭୁ Sivaଙ୍କ ତୃତୀୟ ନୟନ ଖୋଲିଲେ କଣ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ଦେଖନ୍ତୁ….

ହେଲୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡ୍ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ଵ ପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଯାହାକୁ ଶାସ୍ତ୍ର ରେ କୁହାଯାଇଛି । ତାଙ୍କର ରୂପ ଅନ୍ୟ ଦେଵତା ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ । ଏହାର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦେବା ଦେବୀ ମାନେ ପୋଷାକ ଅଳଙ୍କାର ଇତ୍ୟାଦି ପିନ୍ଧନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଭଗବାନ ଶିବ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ । ତାଙ୍କର ରୂପ ସବୁଠାରୁ ଅନ୍ୟତମ । ସେ ଶରୀରରେ ବାଘ ଛାଲ ଓ ବେକରେ ସାପ ପିନ୍ଧି ଥାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି ଶିବ ଏହା କାହିଁକି ପିନ୍ଧନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଜାଣି ନାହାନ୍ତି ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ବିଷୟରେ ସମସ୍ତ ରହସ୍ୟ ଜାଣିବା ।

ଭସ୍ମ ଲଗେଇବାର ରହସ୍ୟ – ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ବିଶ୍ଵରେ ଏପରି କୌଣସି ଜିନିଷ ନାହିଁ ଯାହା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିପାରିବ । ସେ ଆକର୍ଷଣରୁ ମୁକ୍ତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଶିବଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଦୁନିଆ ଆକର୍ଷିତ ପାଉଁଶପରି ସବୁ କିଛି ଦିନେ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯିବ ଓ ଭସ୍ମ ଏହାର ପ୍ରତୀକ । ସେଥି ପାଇଁ ଶିବଙ୍କୁ ଭସ୍ମ ଦ୍ୱାରା ଅଭିଷେକ କରାଯାଏ । ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭସ୍ମ ସମର୍ପଣ ବୌରାଗ୍ୟ ଏବଂ ଜ୍ଞାନ ଆଣିଥାଏ । ତେବେ ଆପଣମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଶିବଙ୍କୁ ଧୂପ ଆଲୋକର ପାଉଁଶ ରେ ଅଭିଷେକ କରି ପାରିବେ କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମହିଳା ମାନେ ପାଉଁଶରେ ଅଭିଷେସିକ୍ତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ତାଣ୍ଡବ ନୃତ୍ୟର ରହସ୍ୟ – ମହାଦେବଙ୍କ ଶିବତାଣ୍ଡବ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରସଦ୍ଧ ତଥାପି ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ତାଣ୍ଡବ ଶବ୍ଦ ଶୁଣନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଶିବଙ୍କ କ୍ରୋଧର ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଶିବ ତାଣ୍ଡବଙ୍କର ଦୁଇଟି ରୂପ ଅଛି ବୋଲି ମାନାଯାଏ କରାଯାଏ । ପ୍ରଥମଟା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ କ୍ରୋଧର ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି ଆନନ୍ଦ ତାଣ୍ଡବ ଯିଏ ଆନନ୍ଦ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି । ରୁଦ୍ର ତାଣ୍ଡବ କରିବାରୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ରୁଦ୍ର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଆନନ୍ଦ ତାଣ୍ଡବ କରୁଥିବା ଶିବଙ୍କୁ ନଟରାଜ ଶିବ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଆନନ୍ଦ ତାଣ୍ଡବ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ତାର ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ଆସେ ଏବଂ ରୁଦ୍ର ତାଣ୍ଡବ ଦ୍ୱାରା ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ନାସ ହୋଇଥାଏ ।

ଶିବଙ୍କ ବେକରେ ଗୁଡେଇ ଥିବା ସାପର ରହସ୍ୟ କଣ – ସବୁବେଳେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ବେକରେ ଗୁଡ଼ା ଯାଇଥିବା ସାପ ବିଷୟରେ ଆପଣମାନଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ସମୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥାଏ ଯେ ସାପ ସବୁବେଳେ ଶିବଙ୍କ ବେକରେ ଗୁଡେଇ ହୋଇଥାଏ କାହିଁକି । ଶିବଙ୍କ ବେକରେ ସବୁବେଳେ ଗୁଡେଇ ହୋଇ ରହିଥିବା ନାଗରାଜ୍ ବସୁକିଙ୍କ ବେତିତ ଆଉ କେହି ନୁହନ୍ତି । ବସୁକି ନାଗ ଋଷି କଶ୍ୟପଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁତ୍ର ଥିଲେ । କୁହାଯାଏ ଯେ ନାଗ ଲୋକର ରାଜା ବାସୁକି ଶିବଙ୍କର ଜଣେ ପରମ ଭକ୍ତ ଥିଲେ ।

କପାଳରେ ଚନ୍ଦ୍ର ର ରହସ୍ୟ – ଥରେ ମହାରାଜା ଦକ୍ଷ ଚଦ୍ରମାକୁ କ୍ଷରୋଗରେ ଗ୍ରାଶିତ ହେବାକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଅଭିଶାପରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ର ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଥିଲେ । ଭଗବାନ ଶିବ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପୂଜାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେଲେ ଏବଂ ସେ ଚନ୍ଦ୍ରର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଶିବ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଧାରଣ କରିଥିଲେ । ଚନ୍ଦ୍ରର ଜୀବନ ବଞ୍ଚି ଗଲା କିନ୍ତୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ର ହ୍ରାସ ହେବାର କାରଣ ମହାରାଜା ଦକ୍ଷଙ୍କ ଅଭିଶାପ ବୋଲି ବିବେଚନା କାରାଯାଏ ।

ତୃତୀୟ ଆଖିର ରହସ୍ୟ – ଭଗବାନ ଶିବ ହିମାଳୟରେ ସଭା କରୁଥିଲେ । ଏହି ସମାବେଶରେ ସମସ୍ତ ଦେବତା ଓ ସାଧୁ ଏବଂ ଭିକ୍ଷ ଅବସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ମାତା ପର୍ବତୀ ସଭାକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଦୁଇହାତରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଦୁଇ ଆଖିକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି କି ଦେବୀ ପର୍ବତୀ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଆଖି ଘୋଡାଇବା ମାତ୍ର ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ଅନ୍ଧକାର ଦେଖାଗଲା ଏବଂ ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀ ବିଚଳିତ ହେଲେ । ଦୁନିଆର ଏପରି ଦୁଃଖ ଦେଖି ଭଗବାନ ଶିବ ବିବ୍ରତ ହେଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ କପାଳରେ ତୃତୀୟ ଆଖି ପ୍ରକାଶ କଲେ । ଏହା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ର ତୃତୀୟ ଆଖି ହେଲା ।

About odisha news

Check Also

ମା Lakhmi କୃପାରୁ ଆସନ୍ତା କାଲିଠାରୁ ଏହି 5ଟି ରାଶିର ଭାଗ୍ୟ ହୀରା ଠାରୁ ବି ଅଧିକ ଚମକି ଉଠିବ, ଦେଖନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ରାଶି ଅଛିତ !

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମ ଜୀବନ ରେ ଚାଲିଥିବା ସୁଖ ଓ ଦୁଃଖ ଆଦି ଗ୍ରହ ମାନକର ଗତି ବିଧି ଉପରେ …

Leave a Reply

Your email address will not be published.