Breaking News

ଶିବରାତ୍ରି କାହିଁକି ଓ କେମିତି ପାଳନ କରାଯାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ?

ପ୍ରତି ମାସରେ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦଶୀ ରେ ଶିବରାତ୍ରୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ | କିନ୍ତୁ ମହା ଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ଶିବ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିବାରେ ଲାଗିଥାଏ। ଫାଲଗୁନ୍ ମାସର ଶିବରାତ୍ରୀ କାହିଁକି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାହା ଏଠାରେ ଜାଣନ୍ତୁ |

ବର୍ଷର ୧୨ ଟି ଶିବରାତ୍ରି ମଧ୍ୟରୁ ମହାଶିବରାତ୍ରି ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର | ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଫାଲଗୁନ୍ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦଶୀ ଦିନଶିବରାତ୍ରି ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶିବରାତ୍ରୀ। ଏହି କାରଣରୁ ଏହାକୁ ମହା ଶିବରାତ୍ରୀ କୁହାଯାଏ | ବାସ୍ତବରେ, ପ୍ରତି ମାସରେ, କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦଶୀ ରେ ଶିବରାତ୍ରୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ | କିନ୍ତୁ ମହା ଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ଶିବ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିବାରେ ଲାଗିଥାଏ। ସେହି ଦିନ ଉପବାସ, ବେଲପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରିବା ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉପାସନା କରିଯାଏ | ଫାଲଗୁନ୍ ମାସର ଶିବରାତ୍ରୀ କାହିଁକି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାହା ଏଠାରେ ଜାଣନ୍ତୁ |
ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ତୁମେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ କାହିଁକି ଘଣ୍ଟି ଚିଠି ପ୍ରଦାନ କରୁଛ?

 ହିନ୍ଦୁ ପୁରାଣରେ, ଏହି ମହାଶିବରାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ନହେବା ପାଇଁ ଅନେକ କାରଣ ଅଛି: –

ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶିବ ମହାଶିବରାତ୍ରୀଙ୍କ ଦିନ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଆକାରରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଦିନ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମା ପୂଜା କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଘଟଣା ହେତୁ ଶିବ ଲିଙ୍ଗକୁ ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ବିଶେଷ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥି ସହିତ ବ୍ରହ୍ମା ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ଶିବଙ୍କ ରୁଦ୍ର ରୂପ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।


ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ସହଜ ଉପାୟ |

ଅନ୍ୟ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ କାହାଣୀ ଅନୁଯାୟୀ ମହାଶିବରାତ୍ରୀଙ୍କ ଦିନ ଭଗବାନ ଶଙ୍କର ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ, ମହାଶିବରାତ୍ରୀଙ୍କ ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନେପାଳରେ ମନ୍ଦିରଗୁଡିକ ସଜାଯାଏ | ମାତା ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ଶିବଙ୍କୁ ସଜାଯାଇ ଘର ଘର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରାଯାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ମହାଶିବତ୍ରୀରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ଏହି କାହାଣୀ ହେତୁ କୁୱାରୀ ଝିଅମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଉପବାସ ଶୀଘ୍ର ବିବାହର କାରଣ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ |


ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ପାଇଁ ଶୁଭ ସମୟ, ଉପାସନା ପଦ୍ଧତି, ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ କାହାଣୀ |

ତୃତୀୟ ଲୋକପ୍ରିୟ କାହାଣୀ ଅନୁଯାୟୀ, ମହା ଶିବରାତ୍ରୀ ରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ବିଷ ପିଇବାରୁ ରକ୍ଷା କରୁଥିବା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଘଟଣାକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରି ପାଳନ କରାଯାଏ। ବାସ୍ତବରେ, ସାଗର ମନ୍ତ୍ରନ ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ଅମୃତ ପାଇଁ ଦେବତା ଏବଂ ଭୂତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା, ଅମୃତ ପୂର୍ବରୁ କଲକଟ ନାମକ ବିଷ ସମୁଦ୍ରରୁ ବାହାରି ଆସିଥିଲା | ଏହି ବିଷ ଏତେ ବିପଦଜ୍ଜନକ ଥିଲା ଯେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | କିନ୍ତୁ କେବଳ ଭଗବାନ ଶିବ ଏହାକୁ ନଷ୍ଟ କରି ପାରିବେ। ତା’ପରେ ଭଗବାନ ଶିବ କାଲକୋଟ ନାମକ ବିଷକୁ ତାଙ୍କ ଗଳାରେ ରଖିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ଗଳା ନୀଳ ହୋଇଗଲା। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ନାମ ନୀଲକଣ୍ଠ ରଖାଯାଇଥିଲା।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଜଣେ ଗରିବ ଝିଅ କେମିତି ହେଲା ନଡ଼ିଆ ରାଣୀ ମା ତାରିଣୀ, ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ…

ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ତାରିଣୀ ମନ୍ଦିର କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଟ ଗାଁ ରେ ଥିବା ଏକ ଠାକୁରାଣୀ ମନ୍ଦିର ଏଠାରେ ଅଧିଷ୍ଟାତି ଦେବୀ …

Leave a Reply

Your email address will not be published.