Breaking News

ସନାତନ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ପୃଥିବୀ ର ପ୍ରଥମ ମନୁଷ୍ୟ କିଏ ?

ସୃଷ୍ଠୀ ର ଆରମ୍ଭ ରୁ ରହିଛନ୍ତି ତ୍ରିଦେବ |ବ୍ରହ୍ମା ,ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମହେଶ୍ଵର |ଏହି ତ୍ରିଦେବ ଙ୍କ ପୂଜା ଆରାଧନା କରି ଥାଉ |ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଙ୍କ ନାଭି ରୁ ଜନ୍ମ ନେଲେ ବ୍ରହ୍ମା |ବ୍ରହ୍ମା ଙ୍କର ସୃଷ୍ଠୀ ପରେ ବ୍ରହ୍ମା ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ ବିଷ୍ଣୁ ଙ୍କୁ ,ହେ ଭଗବାନ ମୋର ଉତ୍ପତ୍ତି ର କାରଣ କଣ ହେ ଭଗବାନ ?ବିଷ୍ଣୁ କହିଲେ ତୁମେ ସୃଷ୍ଠୀ କୁ ନିର୍ମାଣ କରିବ ଏବଂ ସୃଷ୍ଠୀ ର ସରଞ୍ଚନା ରେ ତୁମର ଦାୟୀତ୍ଵ ରହିଲା |ଯେତେ ବେଳେ ସୃଷ୍ଠୀ ର ସରଞ୍ଚନା ଦାୟୀତ୍ଵ ବ୍ରହ୍ମା ଙ୍କ ଉପରେ ରହିଲା ସେ ସମଗ୍ର ସୃଷ୍ଠୀ କୁ ସରଞ୍ଚନା କରିଲେ ଏବଂ ମାନବ ଙ୍କର ଜନ୍ମ ହେଲା |ବ୍ରହ୍ମା ସୃଷ୍ଠୀ କରିଥିଲେ ଧରା ପୃଷ୍ଠ ରେ ପ୍ରଥମ ମାନବ କୁ |

ସେ ମାନବ କିଏ ?କଣ ତାଙ୍କ ନାମ ?ଆମେ କାହାର ବଂଶଧର ସେ ସବୁ ବିଷୟରେ ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା |ସଂସାର ରେ ହିନ୍ଦୁ ,ମୁସଲିମ ,ଶିଖ ଏହି ପରି ଅନେକ ଧର୍ମ ରହିଛି |ସବୁ ଧର୍ମ ମଧ୍ୟ ରୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ କୁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରାଚୀନ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରା ଯାଇଛି |କୁହାଯାଏ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ର ଉତ୍ପତ୍ତି ମନୁଷ୍ୟ ର ଉତ୍ପତ୍ତି ରୁ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିଲା |ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ର ପ୍ରକୃତ ନାମ ସନାତନ ଧର୍ମ |ହିନ୍ଦୁ ଶବ୍ଦ ରୁ ସିନ୍ଧୁ ଶବ୍ଦ ର ଉତ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି |ଏବଂ ସିନ୍ଧୁ ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ନଦୀ |ଏହା ଏସିଆ ର ସବୁଠାରୁ ବଡ ନଦୀ |ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ର ଅନୁସରଣ ସମସ୍ତେ କରୁଥିଲେ |କାରଣ ସେହି ସମୟ ରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଧର୍ମ ନଥିଲା |

ତେବେ ଯଦି କୁହା ଯାଏ ସନାତନ ଧର୍ମ ର ଉତ୍ପତ୍ତି ମାନବ ଧର୍ମ ର ବହୁ ଆଗରୁ ହୋଇ ସାରିଥିଲା ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ ପୃଥିବୀ ର ପ୍ରଥମ ମାନବ କିଏ ?ଏବଂ ଏହି ଜୀବନ ପଦ୍ଧତି କୁ କିଏ ସେ ଆପଣେଇ ଥିଲେ |ସଂସାର କୁ ଆଗକୁ କିଏ ସେ ବଢେଇ ଥିଲେ |ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁସାରେ ସୃଷ୍ଠୀ ର ରଚନା ବ୍ରହ୍ମା ଙ୍କ ଠାରୁ ହୋଇଥିଲା |ଯେବେ ବ୍ରହ୍ମା ବିଷ୍ଣୁ ଙ୍କ ନାଭିରୁ ଉତ୍ପର୍ଣ୍ଣ ହେଲେ ବ୍ରହ୍ମା ଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଥିଲା ତାଙ୍କ ଉତ୍ପର୍ଣ୍ଣ ର କାରଣ କଣ |ବିଷ୍ଣୁ ଉତ୍ତର ରେ କହିଲେ ସୃଷ୍ଟି ର ସରଞ୍ଚନା ପାଇଁ ତୁମ୍ଭର ଉତ୍ପର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି |

ବିଷ୍ଣୁ ଙ୍କର ଆଦେଶ ମାନି ବ୍ରହ୍ମା ସୃଷ୍ଠୀ ସରଞ୍ଚନା କଲେ |ବ୍ରହ୍ମ ଦେବ ପ୍ରଥମେ ସ୍ଵୟଂଭବ “ମନୁ” ଙ୍କୁ ଉତ୍ପନ୍ନ କରିଲେ |ଯେ କି ପୃଥିବୀ ର ପ୍ରଥମ ପୁରୁଷ ଥିଲେ |ମନୁ ଙ୍କ ସହ ବ୍ରହ୍ମା “ସତରୂପା” ନାମ୍ନୀ ଗୋଟିଏ ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପର୍ଣ୍ଣ କଲେ |ଏମାନଙ୍କ ପରେ ଅନେକ ମାନସ ପୁତ୍ର ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମ କରିଥିଲେ ବ୍ରହ୍ମା |

ଯେଉଁମାନେ ପୃଥିବୀ ରେ ସୃଷ୍ଠୀ ର ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରରେ ଯୋଗ ଦାନ ଦେଉଥିଲେ |ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

 

About mahendra kumar

Check Also

ଚମତ୍କାର ବାଳକ ! ମାତ୍ର ୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ କରୁଛନ୍ତି ଏପରି କାମ , ଦେଖିଲେ ଆପଣ ବି ବିଶ୍ବାସ କରିବେନି …

ଦୁନିଆରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିଭା ଲୁଚିକି ରହିଥାଏ। ତା ଛଡା ସମସ୍ତଙ୍କ ଦ୍ଵାରା …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *