Breaking News

ସକାଳୁ ଉଠି ମୁଣ୍ଡରେ ତୁଲସୀ ଗଛର ମାଟି ଲଗାନ୍ତୁ ! ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ସକାଳେ ନିୟମିତ ସ୍ନାନସାରି ଜଳ ତୁଳସୀ ଗଛରେଅର୍ପଣ କରିବା ସହିତ ମୂଳ ରୁ ମାଟି ଆଣି କପାଳରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପାପ କ୍ଷୟ ହୋଇଥାଏ ଓ ସମାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ହୋଇଥାଏ ।


ତୁଲସୀଙ୍କୁ ଭାରତରେ ପବିତ୍ର ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହାର ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ଦେଖି ଏହାକୁ ଅନେକ ଘରେ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଏହା ମୂଳତଃ ଭାରତରୁ ଆସିଛି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଭାରତ ଏବଂ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଆୟୁର୍ବେଦ ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛି କାରଣ ଏହାର କିଛି ଗୁଣ ଅଛି ଯାହା ଆମକୁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ |


ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ତୁଳସୀ ଅଛି: ହରି ତୁଲସୀ (ରାମା ତୁଳସୀ) ଏବଂ କାଳୀ ତୁଳସୀ (କୃଷ୍ଣ ତୁଳସୀ) | ତଥାପି, ଏହି ଦୁଇଟିର ରାସାୟନିକ ଗଠନରେ ଅଧିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ନାହିଁ ଏବଂ ଉଭୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଘରେ ଉପସ୍ଥିତ କାରଣ ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା ଘରେ ରହିବା ଦ୍ଵାରା ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ବଢାଇଥାଏ | ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆପଣ ପବିତ୍ର ତୁଳସୀର ସୁବିଧା ଏବଂ ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଲାଭ କ’ଣ?


ଟୁଥ୍ ସ୍କମ୍ : – ଏହା ପାଟି ଫ୍ରେଶନର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଯଦି ଆପଣ ଖାଇବା ପରେ ଏହାର ପତ୍ର ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଦାନ୍ତ ଖରାପ ହେବ ନାହିଁ |

ଆଜ୍‌ମା ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ : – ଆଜମା ଭଳି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଏହାର ପତ୍ର, ଅଦା ଏବଂ ମହୁକୁ ମିଶାଇ ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହାକୁ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ନିୟମିତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଆଜମା ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |


ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରେ ଉପଯୋଗୀ : – ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଯଦି ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ତୁରନ୍ତ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ, ନିଜ ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ତୁଳସୀକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଏବଂ ଚନ୍ଦନରେ ଟିକେ କର୍ପୁର ମିଶ୍ରଣ କରି ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ କପାଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ |


ବ୍ରଣରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ : – ତୁଳସୀରେ ଭଲ ପରିମାଣର ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଗୁଣ ଅଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ | ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରୁ ବ୍ରଣ କମାଇବା ପାଇଁ ଏହାର ପତ୍ର, ମଲ୍ଟାନି ମିଟି ଏବଂ ଗୋଲାପ ଜଳକୁ ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ୟାକ୍ ପରି ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ | ଏହା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରଣ ହ୍ରାସ କରିବ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ବିୟର ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ, ନିହାତି ଜାଣି ରଖିବା ଦରକାର…

ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଗବେଷଣା ରେ ଖୁଲାସ ଯଦି ବିଅର୍ ସୀମିତ ମାତ୍ର ରେ ପିଉଥାନ୍ତି ତେବେ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭ ଦାୟକ। …

Leave a Reply

Your email address will not be published.