Breaking News

ସକାଳୁ ଉଠି ମୁଣ୍ଡରେ ତୁଲସୀ ଗଛର ମାଟି ଲଗାନ୍ତୁ ! ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ସକାଳେ ନିୟମିତ ସ୍ନାନସାରି ଜଳ ତୁଳସୀ ଗଛରେଅର୍ପଣ କରିବା ସହିତ ମୂଳ ରୁ ମାଟି ଆଣି କପାଳରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପାପ କ୍ଷୟ ହୋଇଥାଏ ଓ ସମାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ହୋଇଥାଏ ।


ତୁଲସୀଙ୍କୁ ଭାରତରେ ପବିତ୍ର ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହାର ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ଦେଖି ଏହାକୁ ଅନେକ ଘରେ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଏହା ମୂଳତଃ ଭାରତରୁ ଆସିଛି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଭାରତ ଏବଂ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଆୟୁର୍ବେଦ ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛି କାରଣ ଏହାର କିଛି ଗୁଣ ଅଛି ଯାହା ଆମକୁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ |


ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ତୁଳସୀ ଅଛି: ହରି ତୁଲସୀ (ରାମା ତୁଳସୀ) ଏବଂ କାଳୀ ତୁଳସୀ (କୃଷ୍ଣ ତୁଳସୀ) | ତଥାପି, ଏହି ଦୁଇଟିର ରାସାୟନିକ ଗଠନରେ ଅଧିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ନାହିଁ ଏବଂ ଉଭୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ | ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଘରେ ଉପସ୍ଥିତ କାରଣ ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା ଘରେ ରହିବା ଦ୍ଵାରା ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ବଢାଇଥାଏ | ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆପଣ ପବିତ୍ର ତୁଳସୀର ସୁବିଧା ଏବଂ ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଲାଭ କ’ଣ?


ଟୁଥ୍ ସ୍କମ୍ : – ଏହା ପାଟି ଫ୍ରେଶନର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଯଦି ଆପଣ ଖାଇବା ପରେ ଏହାର ପତ୍ର ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଦାନ୍ତ ଖରାପ ହେବ ନାହିଁ |

ଆଜ୍‌ମା ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ : – ଆଜମା ଭଳି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଏହାର ପତ୍ର, ଅଦା ଏବଂ ମହୁକୁ ମିଶାଇ ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହାକୁ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ନିୟମିତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଆଜମା ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |


ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରେ ଉପଯୋଗୀ : – ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଯଦି ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ତୁରନ୍ତ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ, ନିଜ ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ତୁଳସୀକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଏବଂ ଚନ୍ଦନରେ ଟିକେ କର୍ପୁର ମିଶ୍ରଣ କରି ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ କପାଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ |


ବ୍ରଣରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ : – ତୁଳସୀରେ ଭଲ ପରିମାଣର ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଗୁଣ ଅଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ | ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରୁ ବ୍ରଣ କମାଇବା ପାଇଁ ଏହାର ପତ୍ର, ମଲ୍ଟାନି ମିଟି ଏବଂ ଗୋଲାପ ଜଳକୁ ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ୟାକ୍ ପରି ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ | ଏହା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରଣ ହ୍ରାସ କରିବ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଘରର ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଦର୍ପଣ ରଖୁଥିଲେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ !

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଘରେ କିଭଳି ଭାବରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିବ ଏ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *