Breaking News

ସାବଧାନ! ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କରୁଛନ୍ତି କି ମୋବାଇଲ ଫୋନର ବ୍ୟବହାର ?

ଆଜିର ସମୟରେ ମୋବାଇଲ୍ ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି | ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଶୋଇବା, ଜାଗ୍ରତ ଏବଂ ଦିନସାରା ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର ଜାରି ରଖନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ମୋବାଇଲର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଆମ ଜୀବନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି | ବିଶେଷକରି ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର ମଣିଷ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ |

ନିଦ୍ରାର ଅଭାବ-:
ଯେଉଁମାନେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ସେ ସାଧାରଣଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ଶୋଇଥାନ୍ତି | ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ପୁସ୍ତକ ପଢନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣକ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିଦ କମ୍ ଥିଲା। ବ୍ୟକ୍ତି କମ୍ ଶୋଇଥାଏ।


ଏକାଗ୍ରତାର ଅଭାବ-:
ସ୍ୱାଭାବିକ ଯେ ଶୋଇବା ଅଭାବରୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ମନ କମ୍ ବିଶ୍ରାମ ପାଇବ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର ଏକାଗ୍ରତା କ୍ଷମତା କମିଯାଏ | ଧ୍ୟାନର ଅଭାବ ମାନବ ମନର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ମୃତି ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ |


ଦ୍ରୁଷ୍ଟିଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ-:
ମୋବାଇଲରୁ ବାହାରୁଥିବା ନୀଳ କିରଣ ଆମ ଆଖିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ବିଶେଷକରି ରାତିରେ ଅନ୍ଧାରରେ ମୋବାଇଲ୍ ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ନୀଳ ରଶ୍ମି ଆମ ଆଖି ପାଇଁ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ଆମ ଆଖିର ରେଟିନାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ – ବଜାର କୁ ଆସିଲା ମାଛ ବିସ୍କୁଟ !! କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ସହ କରିବ ଲଢେଇ

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମାନେ ବ୍ରଏଲର ବଦଳରେ ମାଛ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । କାରଣ ମାଛ ଅତି ସହଜରେ ବଜାରରେ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *