Breaking News

ପୁରୁଣା ୧ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ବଦଳରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିବ ୩ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଓ କେଉଁ ଜାଗାରେ ବିକ୍ରୟ କରିବେ ଏହି coin କୁ !

ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ପୁରୁଣା ୧ ଟଙ୍କିଆ କରି ଦେବା କୋଟି ପତି ଯଦି ଅଛି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ | ୧ ଟଙ୍କିଆ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ଆପଣଙ୍କୁ ଦେବ ଏତିକି ଟଙ୍କା ୧ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦେବ ଏକ ଟଙ୍କିଆ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରାରେ ଆପଣଙ୍କୁ 3 ଲକ୍ଷେ 75 ଜଳର ବି ଦେଇ ପରେ ତେବେ 1992 ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରାର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଏଥିରେ ବ୍ରିଟିସି ସମ୍ରାଟ ଜଯ ଷଷ୍ଠ ରାଜେ ସମ୍ରାଟ ଙ୍କ ଚିତ୍ରର ଛପା ଥିବା ଉଚିଛି |

ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବେ ଏହି ମୁଦ୍ରାକୁ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା ଆପଣମାନଙ୍କ ଘରେ ଏପରି ପୁରୁଣା ମଧ୍ୟ ଥାଇ ପାରେ ଆପଣ ଏହି ମୁଦ୍ର ପରିବର୍ତେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରି ପାରିବେ ଅନେକ ୱବେ ସାଇଟିରେ ଏହି ପରି ମୁଦ୍ରାକୁ online ନିଲାମ କୁ ସହଜ କରିଥାଏ ଏହି ମୁଦ୍ରା ଲକେ ଲକେ ଟଙ୍କା ବିକୁଥିବା ବେଳେ ନିଶ୍ଚୟ ଭାବରେ ଆପଣ ମାନେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଏହି ମୁଦ୍ରାକୁ କିଏ କିଣିବ କେବଳ ମୁଦରକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ କିଣିଥାନ୍ତି |

ବାସ୍ତବରେ ପୁରାତନ ଦିନିଷ ମୁଦ୍ରା କିମ୍ବା ନୋଟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଏକ ଭିର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକାରର ହବି ଅଟେ ଦୁନିଆରେ ଏପରି ପୁରୁଣା ଦିନିଷର ପ୍ରେମୀ ମାନଙ୍କର ଅଭାବ ନାହିଁ ଏହିଭଳି ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ପୁରାତନ ଦିନିଷ କିମ୍ଭା ମୁଦ୍ରା ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ମଜା ଆସିଥାଏ ତେବେ ଆମେ କୋଉଥିବା ମୁଦ୍ରା କିଛି ବେଶେଷତ ରହିବ ଉଚିତି orles.in ରେ ବ୍ରିଟିସି ଶାସନର ଅମଳରେ 1942 ମସିହା ବିରଳ ୧ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ଦିଆଯାଇଛି ଏହି ମୁଦ୍ରାର ଗୋଟେପଟରେ ଇଂରାଜୀ ଓ ଅପାର ପଟରେ ଉର୍ଦୁ ରେ ଲେଖା ଯାଇଛି ଏବଂ ଅପର ପଟରେ ବ୍ରିଟିସି ସମ୍ରାଟ ଙ୍କର ଏକ ଛବି ମଧୁ ଛପା ଯାଇଛି ଏହି ମୁଦ୍ରା କେଉଁ ଠାରେ ବିକ୍ରୟ କରାଯିବ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ତେବେ ଦରକାବାନ୍ଧୁ ଏହି ମୁଦ୍ରାଟି Ecomoros ୱବେ ସାଇଟିରେ Wales.in ରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି ଏକର ମୂଲ୍ୟ 3 ଲକ୍ଷେ 75 ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି ଏହି ମୁଦ୍ରାର ବିକ୍ରି ଏହି ୱବେ ସାଇଟିରେ ବର୍ତମାନ ଜାରି ରହିଛି ଏହି ନିଦ୍ଧିଷ୍ଟ ମୁଦ୍ରାର ମୂଲ୍ୟ ଏହାର ବିକ୍ରୀଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି | ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରାକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଏହି ମୁଦ୍ରାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଏହି ମୁଦ୍ରାକୁ କିଣି ପାରିବେ ଏହି ସମୟରେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ଘରେ ଅନେକ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ଥିବା ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ଯେ ଆପଣ ଘରେ ବ୍ରିଟିସି ଯୁଗର ପୁରୁଣା ପଇସା ସଞ୍ଚୟ ଆରିଥିବେ ଯଦି ଅପାଙ୍କ ପାଖରେ ବି ଏହି ଭଳି ୧ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ଅଛି ତାହାଲେ ଆପଣ ଆଉ ଡେରି ନକରି ଦିଅ ଯାଇଥିଆବ ଏହି ୱବେ ସାଇଟିରେ ଏହି ମୁଦ୍ରାକୁ ବିକ୍ରି କରି ପାରିବେ |

About odisha news

Check Also

ଏହି ତାରିଖରେ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା, ଦେଖନ୍ତୁ ଡେଉଁ ମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ଏହି ଟଙ୍କା ଓ କେଉଁ ମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ନାହିଁ ଏହି ଟଙ୍କା !

କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଏବେ ଆସୁଛି ଆଉ କିଛି ନୂଆ ଯୋଜନ ଆପଣ ମାନେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ କାହାକୁ ଟଙ୍କା ମିଳୁଥିବା …

Leave a Reply

Your email address will not be published.