Breaking News

Puri ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ୮ଟି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଜନକ ରହସ୍ୟ କଥା, ଶ୍ରୀ Jagannath ମନ୍ଦିରର ଏହି ରହସ୍ୟ କଥା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ !

ଏହି ମନ୍ଦିର ରହସ୍ୟ ମୟ ଅଟେ ଆଜି ଆପଣ ମଦିର ର ୮ଟି ରହସ୍ୟ କଥା ଜାଣିବା ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁରୀରେ ଅବସ୍ତିତ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତ ମାନଙ୍କର ବହୁତ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ରଥ ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଚାରି ଧାମ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ | ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଅପଣ ମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ରାଜା ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବ ଏହି ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ନିଜେ ତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ରେ ଆସି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଏହି ପୁରାନିକ ମନ୍ଦିର ନିଜ ଭିତରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ରହସ୍ୟ ଅଟେ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଦିନିଷ ଅଛି | ଏହି ଈଐତିହାସିକ ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ ୮ଟି ଦିନିଷ ବବିଷ୍ୟରେ ଆଜି ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିବେ ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ରହସ୍ୟ ଅଟେ |

ପ୍ରଥମରେ ନମ୍ବର ରେ ଆସୁଛି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ପତାକା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନନ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ପତାକା ସବୁବେଳେ ପବନର ବିପରୀତ ଦିଗରେ ଉଡ଼ିଥାଏ ମନ୍ଦିରର ପତାକା ପବନ ବହିବା ଦିଗରେ ନଉଡି ପବନର ବିପରୀତ ଦିଗରେ ଉଡ଼ିଥାଏ ବର୍ତମାନେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକ ମାନେ ଏହା ପଛର କାରଣ ଅନୁମାନ କରିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ନୁହନ୍ତି | ଦ୍ୱତୀୟ ରେ ଆସୁଛି ମନ୍ଦିରର ଶିଖରରେ ଥିବା ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର 20 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଓ ୧ନରୁ ଅଧିକ ଭାରି ଏହି ଚକ୍ର ମନ୍ଦିରର ଉପର ଭାଗରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହି ଚକ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଆପଣ ଏହି ଚକ୍ରକୁ ସହର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିପାରିବେ ଏହି ଚକ୍ର ପଛରେ ଥିବା କାରିଗରିକ ମଧ୍ୟଙ୍କ ରହସ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ଯେ କୌଣସି ଅଂଶ ରେ ଠିଆ ହୋଇ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ମନ୍ଦିରର ଏହି ଚକ୍ର ଆପଣଙ୍କୁ ସିଧା ଦେଖାଯିବ |

ତୃତୀୟରେ ଆସୁଛି ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ କୌଣସି ବିମାନ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଉଡନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ କୌଣସି ପକ୍ଷୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଉଡନ୍ତି ନାହିଁ ଏହା ଭାରତର ଅନ୍ୟ କୌଣସିଉ ମନ୍ଦିରରେ ଦେଖା ଯାଏ ନାହିଁ | ଚର୍ତୁଥ ରେ ଆସୁଛି ଏହି ମନ୍ଦିରର ଚମତ୍କାର କାରିଗରୀର ଆଉ ଏକ ଉଧାରଣ ହେଉଛି ଦିନର ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ମନ୍ଦିର ଛାଇ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ ଅର୍ଥାତ ଆପଣ ଦିନ ସାରା ମନ୍ଦିରର ଛାଇ କେବେବି ଦେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ ଅନେକ ଲୋକ ମନ୍ଦିରର ସର୍ବତମ କାରିଗରୀ ସହିତ ଦର୍ଶାଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଏହା ଈଶ୍ୱର ଶକ୍ତି ବୋଲି କୁହନ୍ତି |

ପଞ୍ଚମରେ ଆସୁଛି ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଚାରକି ଫାଟକ ଅଛି ଏହି ଚାରଟି ଫାଟକ ମଧ୍ୟରୁ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକର ନାମ ହେଉଛି ସିଂହ ଦ୍ୱାର ଯେତେବେଳେ ଭକ୍ତ ମାନେ ସିଂହ ଦ୍ୱାର ଦେଇ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶେ କରନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେ ସମୁଦ୍ରରେ ଗର୍ଜନ ଶୁଣନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଫାଟକ ଦେଇ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ସମୁଦ୍ର ଗର୍ଜନ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ଏବେ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ରହେ ସମୁଦ୍ର ର ଶବ୍ଦ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଆସେ ନାହିଁ |

୬ ନମ୍ବର ରେ ଆସୁଛି ଯଦି ତୁମେ ପୃଥିବୀର ଯେ କୌଣସି କୋଣରେ ସମୁଦ୍ର ନିକଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥା ତେବେ ତୁମେ ପାଇବା ଯେ ଦିନରେ ପବନ ସମୁଦ୍ର ରୁ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଆଡକୁ ବହୁଥିବା ବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟରେ ସ୍ଥଳ ଭାଗରୁ ସମୁଦ୍ର ଆଡକୁ ପବନ ବହିଥାଏ କିନ୍ତୁ ପୁରୀରେ ସମୁଦ୍ର ନିକଟରେ ପବନର ବେଗ ମଧ୍ୟ ବଦଳି ଯାଏ ଏଠାରେ ବିପରୀତ ଘଟେ |

୭ରେ ଆସୁଛି ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ଏକ ନିଆରା ପ୍ରଥା ଅଛି ଏଠାରେ ପରି ଦିନ ଜଣେ ପୁରହିତ ମନ୍ଦିରର ଶିଖରକୁ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ମନ୍ଦିରର ଶିଖର ଯାଇ ପୁରହିତ ମନ୍ଦିର ର ପତାକା ଲାଗନ୍ତି ଗତ 18ସହ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ପ୍ରଥା ଚାଲିଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯଦି ଏହା ଗୋତ୍ରଟେ ଦିନ ପାଇଁ ଏହା କରାନଯାଏ ତେବେ ମନ୍ଦିର 18 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ |

୮ ନମ୍ବର ରେ ଆସୁଛି ମନ୍ଦିରରେ ନୀରିମିତ ପ୍ରସାଧ କଦାପି ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ ପ୍ରତେକ ଦିନ 20ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭକ୍ତ ଜଗନ୍ନାଥ ପୁରୀ ମଦିର ପରି ଦର୍ଶନ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ମନ୍ଦିରରେ ନୀରିମିତ ପ୍ରସାଧ ପରିମାଣ ବର୍ଷ ସାରା ସେମାନେ ରହିଥାଏ ଏହା ସତ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସାଧ କେବେ କମ ହୁଏ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅଧିକ ହୁଏ ନାହିଁ ପ୍ରସାଧ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଭିର୍ଣ୍ଣ କୌଶଳ ମଧ୍ୟ ଅଛି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ପ୍ରସାଧ ହାଣ୍ଡିରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ ଏଥିପାଇଁ ୭ଟି ଭିର୍ଣ୍ଣ ହାଣ୍ଡି ନିଆଁରେ ରଖାଯାଏ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ର କଥା ଏହା ଯେ ଉପରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପ୍ରସାଧ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରସୁତ ହୁଏ ଏବଂ ତା ପରେ ତଳେ ଥିବା ପ୍ରସାଧ ରନ୍ଧା ଯାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ |

About odisha news

Check Also

ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ( ନନ୍ଦୀ ) କାନରେ କହିଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ଶବ୍ଦ, ଆଉ ତାପରେ ଦେଖନ୍ତୁ ଚମତ୍କାର, ଧନର ବର୍ଷା ହେବ…

ନମସ୍କାର ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଅର୍ଥାତ ବର୍ଷ ଜଳଭରା ଏବଂ ସବୁଜ ଜିମା ପରିବେଶ ଏହି ମାସରେ ଧରିତ୍ରୀ ସୁନ୍ଦର …

Leave a Reply

Your email address will not be published.