Breaking News

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ରାଗରେ ଗାଳିକରିବା କିମ୍ବା ପିଟିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ କଣ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ? ବାପା ମା ନିଶ୍ଚିତ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ

ପିତାମାତାମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଗାଳି ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କୁ ମାଡ ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି | ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର କି ପ୍ରଭାବ ଅଛି ତାହା ବୁଝିବା ପାଇଁ ମୋଣ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ମିଳିତ ଭାବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି | ବଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଚିନ୍ତା ବଢିଥାଏ, କାରଣ ଏହା ସେମାନଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |


ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ୨ ରୁ ୯ ବର୍ଷର ପିଲାମାନେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ | ପିତାମାତା ତାଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ସ୍କାନ କରାଯାଇଥିଲା। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ କଠୋର ହେବା ସେମାନଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କର ଅଂଶକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଯାହା ଭାବନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଏହା ଅସ୍ଥିରତା ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ବଢାଇଥାଏ |


• କଠୋରତାର ପ୍ରଭାବ ଏହାର ବିପରୀତ:
ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ଵବ୍ୟାପୀ, ପିତାମାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ କଠୋରତା କରିବା ଠିକ୍ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ବିପରୀତ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି। ଆଶାକରେ, ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଫଳାଫଳ ପିତାମାତା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସଂଳାପ ମାଧ୍ୟମରେ ବୁଝାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

• ପିଲାମାନଙ୍କର ଭାବନାତ୍ମକ ବିକାଶ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ
ଗବେଷକ ଡକ୍ଟର ସାବ୍ରିନା ସଫ୍ରେନ୍ କୁହନ୍ତି, ଅଭିଭାବକମାନେ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ସେମାନଙ୍କର କଠୋରତା ପିଲାମାନଙ୍କର ବିକାଶ ଉପରେ କେତେ ଖରାପ ହୋଇପାରେ | ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପିଲାମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ ଏବଂ ଭାବଗତ ବିକାଶ ଉପରେ ଦେଖାଯିବ | ବ୍ରିଟେନରେ କୌଣସି ବଡ଼ କାରଣ ବିନା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଏ ନାହିଁ | ସେ ପିତାମାତା ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କେହି |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଦୁଃଖ କଣ ? ଦୁଃଖ କାହିଁକି ଆସିଥାଏ… କଣ କଲେ ଦୁଃଖ ( Dukha ) ଆସିବ ନାହିଁ, ଏହାକୁ ଦେଖିଲା ପରେ ଜାଣି ପାରିବେ !

ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ଓ ତାଙ୍କ ଶିଷ୍ୟ ଗୋଟେ ଜଙ୍ଗଲ ଦେଇ ଯାଉଥିଲେ ବହୁତ ସମୟ ଧରି ଜଙ୍ଗଲ ଚାଳିବ ପରେ …

Leave a Reply

Your email address will not be published.