Breaking News

ପେଟ ରୋଗକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ୬ଟି ଭିଟାମିନ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଆମର ଅନ୍ତନଳୀ, ଅର୍ଥାତ୍ ଅନ୍ତସ୍ଥଳୀ ସୁସ୍ଥ ଅଟେ | ବାସ୍ତବରେ, ଆମ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଅନ୍ତନଳୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କିଛି ଭିଟାମିନ୍ ଅଛି ଯାହା ଆମ ଅନ୍ତନଳୀକୁ ପୋଷଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ଏବଂ ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରି ଦୃଢ ରହିଥାଏ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଭିଟାମିନ୍ ବିଷୟରେ କହିବା, ଯାହାର ନିୟମିତ ଗ୍ରହଣ ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବଢାଇପାରେ |

ଭିଟାମିନ୍ A

ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଅଭାବରୁ ପେଟରେ ରୋଗ ହୁଏ। ଯଦି ଆପଣ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ଏ ନେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଅନ୍ତନଳୀ ର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବ | ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଗାଜର ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଅନ୍ତସ୍ଥଳୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ |

ଭିଟାମିନ୍ B

ଭିଟାମିନ୍ ବି ଆମ ଶରୀରରେ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ତିଆରି କରିବାରେ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟରୁ ଶକ୍ତି ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ସେମାନେ ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଆମର ଅନ୍ତନଳୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ବଜାୟ ରଖନ୍ତି ଏବଂ କ୍ଷୁଧାକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି | ଏଗୁଡିକର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ, ବାନ୍ତି, ଝାଡ଼ା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଆମକୁ ଘେରି ରହିପାରେ | ଭିଟାମିନ୍ ଡି ମୁଖ୍ୟତ ଚର୍ବି ମାଛ, ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ, ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ଶାଗ ଏବଂ ମାଂସରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ର ଅନେକ ପ୍ରକାର ଅଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ | ଏହିପରି, ଭିଟାମିନ୍ ବିରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ |

ଭିଟାମିନ୍ C

ଭିଟାମିନ୍ ସିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀରକୁ ଖାଦ୍ୟରୁ ଆଇରନ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ସେମାନେ ଆମର ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଦାନ୍ତକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଭିଟାମିନ୍ ସି ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ନେଇପାରିବେ | ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ଉତ୍ସ ହେଉଛି ଷ୍ଟ୍ରବେରି, ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ, ବ୍ରୋକୋଲି ଏବଂ ଚିଲି ଇତ୍ୟାଦି | ଭିଟାମିନ୍ ସି ମଧ୍ୟ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ |

ଭିଟାମିନ୍ D

ଭିଟାମିନ୍ ଡି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ପାତ୍ରର ଗତିକୁ ସଠିକ୍ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ | କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମକୁ ଅବଶୋଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ମାଧ୍ୟମ |

ଜିଙ୍କ୍ |
ଜିଙ୍କ ଗୁଟର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂରେଇ ରଖେ | ଯଦି ଆମ ଶରୀରରେ ଜିଙ୍କର ଅଭାବ ଥାଏ ତେବେ ଆମର ହଜମ ଏନଜାଇମର ମୁକ୍ତି କମିଯାଏ ଏବଂ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ | ଓଷ୍ଟର, ମାଂସ, ଶୁଖିଲା ଫଳ, କଖାରୁ ମଞ୍ଜି ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ପୂରଣ ହୁଏ |

ଆୟରନ |
ଆୟରନ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ୍ସ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ମେଟାବୋଲାଇଟ୍ ବଢାଇଥାଏ, ଯାହା ମଧ୍ୟ ଗୁପ୍ତ ଜୀବାଣୁ ସଂଖ୍ୟାକୁ ବଢାଇଥାଏ | ଏହା ଆମ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | କଦଳୀ, ବ୍ରୋକୋଲି ଇତ୍ୟାଦି ଏହାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉତ୍ସ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ପିରିଅଡର ଏତିକି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନା କରିଲେ ନିଶ୍ଚୟ Pregnant ହୋଇ ପାରିବେ – Pregnancy Tips

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଜି ଆମେ ମହିଳା ଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିଛୁ ଏକ ବଡ ଖବର , ହଁ ବନ୍ଧୁ ଯଦି …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *