Breaking News

ପେଟ ରୋଗକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ୬ଟି ଭିଟାମିନ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଆମର ଅନ୍ତନଳୀ, ଅର୍ଥାତ୍ ଅନ୍ତସ୍ଥଳୀ ସୁସ୍ଥ ଅଟେ | ବାସ୍ତବରେ, ଆମ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଅନ୍ତନଳୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କିଛି ଭିଟାମିନ୍ ଅଛି ଯାହା ଆମ ଅନ୍ତନଳୀକୁ ପୋଷଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ଏବଂ ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରି ଦୃଢ ରହିଥାଏ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଭିଟାମିନ୍ ବିଷୟରେ କହିବା, ଯାହାର ନିୟମିତ ଗ୍ରହଣ ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବଢାଇପାରେ |

ଭିଟାମିନ୍ A

ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଅଭାବରୁ ପେଟରେ ରୋଗ ହୁଏ। ଯଦି ଆପଣ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ଏ ନେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଅନ୍ତନଳୀ ର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବ | ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଗାଜର ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଅନ୍ତସ୍ଥଳୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ |

ଭିଟାମିନ୍ B

ଭିଟାମିନ୍ ବି ଆମ ଶରୀରରେ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ତିଆରି କରିବାରେ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟରୁ ଶକ୍ତି ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ସେମାନେ ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଆମର ଅନ୍ତନଳୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ବଜାୟ ରଖନ୍ତି ଏବଂ କ୍ଷୁଧାକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି | ଏଗୁଡିକର ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ, ବାନ୍ତି, ଝାଡ଼ା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଆମକୁ ଘେରି ରହିପାରେ | ଭିଟାମିନ୍ ଡି ମୁଖ୍ୟତ ଚର୍ବି ମାଛ, ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ, ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ଶାଗ ଏବଂ ମାଂସରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ର ଅନେକ ପ୍ରକାର ଅଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ | ଏହିପରି, ଭିଟାମିନ୍ ବିରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ |

ଭିଟାମିନ୍ C

ଭିଟାମିନ୍ ସିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀରକୁ ଖାଦ୍ୟରୁ ଆଇରନ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ସେମାନେ ଆମର ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଦାନ୍ତକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଭିଟାମିନ୍ ସି ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ନେଇପାରିବେ | ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ଉତ୍ସ ହେଉଛି ଷ୍ଟ୍ରବେରି, ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ, ବ୍ରୋକୋଲି ଏବଂ ଚିଲି ଇତ୍ୟାଦି | ଭିଟାମିନ୍ ସି ମଧ୍ୟ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ |

ଭିଟାମିନ୍ D

ଭିଟାମିନ୍ ଡି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ପାତ୍ରର ଗତିକୁ ସଠିକ୍ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ | କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମକୁ ଅବଶୋଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ମାଧ୍ୟମ |

ଜିଙ୍କ୍ |
ଜିଙ୍କ ଗୁଟର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂରେଇ ରଖେ | ଯଦି ଆମ ଶରୀରରେ ଜିଙ୍କର ଅଭାବ ଥାଏ ତେବେ ଆମର ହଜମ ଏନଜାଇମର ମୁକ୍ତି କମିଯାଏ ଏବଂ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ | ଓଷ୍ଟର, ମାଂସ, ଶୁଖିଲା ଫଳ, କଖାରୁ ମଞ୍ଜି ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ପୂରଣ ହୁଏ |

ଆୟରନ |
ଆୟରନ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ୍ସ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ମେଟାବୋଲାଇଟ୍ ବଢାଇଥାଏ, ଯାହା ମଧ୍ୟ ଗୁପ୍ତ ଜୀବାଣୁ ସଂଖ୍ୟାକୁ ବଢାଇଥାଏ | ଏହା ଆମ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | କଦଳୀ, ବ୍ରୋକୋଲି ଇତ୍ୟାଦି ଏହାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉତ୍ସ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ମୁଣ୍ଡରେ ବାଳ ପାଚିଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୨ଟି ଚମତ୍କାର ଉପାୟ ,ତୁରନ୍ତ ମିଳିବ ଫାଇଦା

ଆଜି କାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେଶ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ପାଲଟିଛି। ଏହି ସମସ୍ୟା ଗୁଡିକ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *