Breaking News

ଜୀବନ ରେ ଥରେ ଏହି ଗଛ କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ , ପୂରଣ ହୁଏ ସବୁ ମନସ୍କାମନା !!!

ଓଡିଆ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଲୋଜି |ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ ମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ବୃକ୍ଷ ହେଉଛି ମାନବ ଜୀବନ ର ଅବିଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ |ଏମାନେ ଗତିଶୀଳ ନୁହନ୍ତି |କିନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଅଛି ଓ ଏମାନେ ଶ୍ଵାସ କ୍ରିୟା କରିବା ସହିତ ଅନୁଭବ କରି ଥା’ନ୍ତି |ତେଣୁ ବୃକ୍ଷ ମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ମନ୍ୟୁଷ ଜୀବନ ରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ହୋଇ ଥାଏ |ବୃକ୍ଷ ମାନଙ୍କୁ ପୃଥିବୀ ର ଫୁସଫୁସ ବୋଲି କୁହା ଯାଇ ଥାଏ |ଶ୍ଵାସ କ୍ରିୟା ରେ ଅଭିହିତ ଅମ୍ଳଜାନ ଏମାନଙ୍କର ଦାନ ଅଟେ |ବୃକ୍ଷ କୁ ପୂଜନ ବା ଦେବ ତୁଲ୍ୟ ବୋଲି କହିଲେ କିଛି ବି ଖରାପ ହେବ ନାହିଁ |ମନ୍ୟୁଷ ର ପ୍ରତ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟ ରେ ବୃକ୍ଷ ର ଆବଶ୍ୟକତା ଜରୁରୀ ଅଟେ |

ଖାଦ୍ଯ ,ବସ୍ତ୍ର ଓ ବାସଗୃହ ଆଦି ର ମୁଖ୍ୟ ଉଶ୍ଚ ହେଉଛି ବୃକ୍ଷ |ଏଥିରେ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହି ଥାଏ |ତୁଲସୀ ଗଛ ଏକ ଗୁରୁତ୍ଵ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୃକ୍ଷ ଅଟେ |ଏହାର ମାହାତ୍ମ୍ଯ ବର୍ଣ୍ଣନୀୟ ଅତୁଳନୀୟ ଅଟେ |ଏହା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ର ପବିତ୍ର ଏବଂ ପୂଜନୀୟ ବୃକ୍ଷ ଅଟେ |ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣ ଙ୍କର ଏହା ପ୍ରିୟ ଅଟେ |ଅଶ୍ଵସ୍ତ ବୃକ୍ଷ |ବେଦ ପୁରାଣ ଉପନିଷଦ ଆଦି ରେ ଏହାର ମହତ୍ଵ ବର୍ଣ୍ଣନା କରା ଯାଇଛି |ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣ ମଧ୍ୟ ଗୀତା ରେ ଏହାର ଉପାଦେୟତା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି |ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏହା ଚାରିପଟେ କପଡା ବାନ୍ଧି ମନ କାମନା କରିବା ଦ୍ଵାରା ମନ ସ୍କାମନା ପୁରା ହୋଇ ଥାଏ |

ବର ବୃକ୍ଷ |ବ୍ଯେଦିକ ଯୁଗ ରୁ ଏହାର ମହତ୍ଵ ପ୍ରତିପାଦିତ ହୋଇଛି |ଏହା ଘନ ଛାୟା ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ବହୁତ ପୂଜନୀୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ଥାଏ |ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା କୁ ବଟ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ବୋଲି ଅଭିହିତ କରା ଯାଏ |

ନିମ୍ବ ବୃକ୍ଷ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ |ଏହାର ପ୍ରଚୁର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଗରମ ଦିନ ରେ ହେଉଥିବା ରୋଗ ର ଉପଚାର ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟବହାର କରା ଯାଏ |ଏହାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଅନେକ |

ବିବାହ ପୂଜା ଇତ୍ୟାଦି ରେ ଆମ୍ବ ପତ୍ର ର ବ୍ୟବହାର ବହୁତ ଶୁଭ ଅଟେ |ନଡିଆ ପତ୍ର କୁ ଶ୍ରୀ ଫଳ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହା ଯାଏ |ଏହାର କୌଣସି ଅଂଶ ଅନୁପଯୋଗୀ ନୁହେଁ |ବିଭିନ୍ନ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ରେ ଏହା ବ୍ୟବହାର କରା ଯାଏ |

କଦଳୀ ବୃକ୍ଷ ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା କାର୍ଯ୍ୟ ରେ ବ୍ୟବହାର କରା ଯାଏ |ଏଥିରେ ବହୁତ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି |କଦଳୀ ପତ୍ର ରେ ଭୋଜନ କଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହି ଥାଏ |

ଅଶୋକ ବୃକ୍ଷ ର ମଧ୍ୟ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

ଭୋଜନ କେଉଁଠି ଓ କେମିତି କରୁଛନ୍ତି, ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଏହି ଭ-ୟ-ଙ୍କ- ର କଥା ,ନଚେତ ….

ଆସନ୍ତୁ ଭୋଜନ ବିଷୟ ରେ ଜାଣିବା କିଛି ନୂଆ ତଥ୍ୟ ମହାଭାରତ ସମୟ ରେ ମନ୍ୟୁଷ କୁ ଭୋଜନ କରିବା …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *