Breaking News

ଚାକିରି ଛାଡି ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ନାରାୟଣ ବର୍ଷକୁ ରୋଜଗାର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ବୟସ ପ୍ରାୟ ୬୨ ପୁରିଲାଣି ହେଲେ ଏ ବୟସରେ ବହୁତ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଭଦ୍ରକ ,ବାସୁଦେବପୁର ର ବେତନା ବରନ୍ଡୁଆ ଗାଁ ର ନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା | ଏବେ ସେ ଜଣେ ସଫଳ ଏବଂ ଆଗ ଧାଡି ର ଚାଷୀ ଭାବେ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଠୀ କରିପାରିଛନ୍ତି | ନିଜର ଅଦମ୍ୟ ଇଛା ଶକ୍ତି ଆଗରେ ହାର ମାନିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି ବୟସ | ସେ ୧୯୯୩ ମସିହାରୁ ମାଛ ଚାଷ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ତେବେ ସେ ଓଡିଶା ସରକାର ଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ସଫଳ ଚାଷୀ ଭାବେ ପୁରୁସ୍କୃତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି |

ଚାକିରି ଛାଡି ଚାଷ କୁ ଆଦରି ନେଇଥିବା ନାରାୟଣ ଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ବି.ଏ.ବି.ଇ.ଡ଼ି | ତେବେ ସ୍ଵାଧୀନ ଭାବେ କିଛି କରିବାର ଇଚ୍ଛା ତାଙ୍କୁ ଏ ସ୍ଥର କୁ ନେଇଆସିଛି | ତେବେ ସରକାର ଙ୍କ ସହାୟତା ରେ ନିଜ ବାଡିରେ ପୋଖରୀ ଖୋଲି ମାଛ ଚାଷ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ତେବେ ଗୋଟିଏ ପୋଖରୀ ରୁ ମାଛ ଚାଷ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରୁଥିବା ନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା | ଏବେ ପାଖାପାଖି ୧୧ ଟି ପୋଖରୀ ର ମାଲିକ |

ତେବେ ସେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ର ମାଛ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି | ବିଶେଷ କରି ମାଛ ଯାଁଳ ବିକି ସେ ଭଲ ଦି ପଇସା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି | ତେବେ ବାର୍ଷିକ ତାଙ୍କର ଏହି ଚାଷ ରେ ସେ ୧୪ ରୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ତାଙ୍କ ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ କରନ୍ତି | ତେବେ ସେଥିରୁ ତାଙ୍କର ୭ ରୁ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ବାହାରିଥାଏ | ତେବେ ସେ କେବଳ ମାଛ ଚାଷ ନୁହେଁ ସେ ତା ସହ କ୍ଷୀର ବିକ୍ରି କରିବା,ନଡିଆ ଚାଷ ଏବଂ ପନିପରିବା ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରିଥାନ୍ତି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ପୋଖରୀ ରୁ ମାଛ ଚୋରୀ ନହେବା ପାଇଁ ସେ ସି.ସି.ଟି.ଭି ମଧ୍ୟ ଲଗାଇଛନ୍ତି |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

ଭୋଜନ କେଉଁଠି ଓ କେମିତି କରୁଛନ୍ତି, ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଏହି ଭ-ୟ-ଙ୍କ- ର କଥା ,ନଚେତ ….

ଆସନ୍ତୁ ଭୋଜନ ବିଷୟ ରେ ଜାଣିବା କିଛି ନୂଆ ତଥ୍ୟ ମହାଭାରତ ସମୟ ରେ ମନ୍ୟୁଷ କୁ ଭୋଜନ କରିବା …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *