Breaking News

ନଡିଆ କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫଳ ମାନିବାର କାହାଣୀ କଣ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପଛର ରହସ୍ୟ

ଫଳ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରେଷ୍ଟ ଫଳ କୁହାଯାଉଥିବା ଫଳ ଅର୍ଥାତ ନଡିଆ | ପ୍ରତ୍ଯେକ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନଡିଆ କୁ ପୂଜା କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି | କୌଣସି ଧର୍ମ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯଦି ନଡିଆ ପୂଜା ନହୁଏ ତାହାଲେ ସେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍ଣ ହୁଏ ନାହିଁ ବୋଲି ମାନ୍ୟତା ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ହେଲେ କଣ ଆପଣମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ?? ଏହି ଫଳ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ନଡିଆ କାହିଁକି ଏତେ ଖାସ | କଣ ପାଇଁ ନଡିଆ କୁ ପ୍ରତେକ ଧର୍ମ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ | କଣ ରହିଛି ଏହାର ମାନ୍ୟତା | କେମିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ନଡିଆ | ଏସବୁର ପୌରାଣିକ ଗାଥା କଣ ରହିଛି ଜାଣିବାକୁ ହେଲେ ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକ୍ଲ କୁ ପୁରା ପଢନ୍ତୁ |

ରୁଷି ବିଶ୍ଵାମିତ୍ର ଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏ ପୃଥିବୀ କୁ ଆସିଥିଲା ଏହି ଫଳ ନାରିକେଳ ଅର୍ଥାତ ନଡିଆ | ଏହାକୁ ନେଇ ଏକ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ସତ୍ୟବ୍ରତ ନାମକ ଜଣେ ପ୍ରବଳ ପ୍ରତାପୀ ରାଜାଥିଲେ ଏବଂ ତାହା ସହ ସେ ଭଗବାନ ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ବିଶ୍ବାସ କରୁଥିଲେ | ଧନ ସମ୍ପତି ରାଜ୍ୟ ସବୁ କିଛି ଥିଲା ତାଙ୍କ ପାଖରେ | ହେଲେ ସବୁପରେ ବି ତାଙ୍କର ଏକ ଇଛା ଥିଲା କି ସେ ପୃଥିବୀ ଲୋକରୁ ସ୍ଵର୍ଗ ଲୋକକୁ ଯାଇପାରନ୍ତୁ | ତାଙ୍କୁ ସ୍ଵର୍ଗଲୋକ ର ସୁନ୍ଦରତା କୁ ଉପଭୋଗ କରିବାର ଇଛା ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସେଠାକୁ କିପରି ଯାଇହେବ ତାର ଉପାୟ ସତ୍ୟବ୍ରତ ଙ୍କୁ ଜଣା ନଥିଲା |

ଥରେ ରୁଷି ବିଶ୍ଵାମିତ୍ର ତପସ୍ୟା କରିବାକୁ ଯାଇ ଅନେକ ଦୂରକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ | ଏବଂ ସେଠାରୁ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଘରକୁ ଫେରିଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ତାର କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କରି ଗାଁରେ ମରୁଡି ପଡିଗଲା | ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଭୋକ ବିକଳ ରେ ଏଣେତେଣେ ବୁଲିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ସେ ସମୟରେ ରାଜା ସତ୍ୟବ୍ରତ ତାଙ୍କର ସହାୟତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ମଧ୍ୟ ନେଲେ | ଅନେକ ଦିନପରେ ଯେତେବେଳେ ରୁଷି ଘରକୁ ଫେରିଲେ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ରାଜାଙ୍କୁ ଦେଖାକରିବାକୁ ଖୁବ ଇଚ୍ଛା ହେଲା | ଏବଂ ସେ ରାଜାଙ୍କୁ ଧନ୍ଯବାଦ ମଧ୍ୟ ଜଣାଇଥିଲେ | ତେବେ ରାଜା କହିଲେ ଧନ୍ୟବାଦ ନୁହେଁ ରୁଷିବର ମୋତେ ବରଦାନ ଦିଅନ୍ତୁ | ମୋର ବଞ୍ଚିଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ମୋତେ ସ୍ଵର୍ଗ ଦେଖାଇପାରିବେ | ତେବେ ରୁଷି ବିଶ୍ଵାମିତ୍ର ତାଙ୍କ ପାଇଁ
ସ୍ଵର୍ଗ ଯିବା ପାଇଁ ଏକ ମାର୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ | ଆଉ ରାଜା ଯେମିତି ସେହି ମାର୍ଗରେ ଯିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଦେବରାଜ ଇନ୍ଦ୍ର ତାଙ୍କୁ ସ୍ଵର୍ଗକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ |


ଫଳରେ ବିଶ୍ଵାମିତ୍ର କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ରାଜା ଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ପୃଥିବୀ ଓ ସ୍ଵର୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ସ୍ଵର୍ଗର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ | ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଡରଥିଲା ଯେ ପୁଣିଥରେ ରାଜାଙ୍କୁ କେହି ନୂତନ ସ୍ଵର୍ଗରୁ ବାହାର କରିଦେବନି ତ | ତାପରେ ସେ ଏହି ସ୍ଵର୍ଗକୁ ଲାଗିଥିବା ରାସ୍ତାର ଆଗରେ ଏକ ବିଶାଳ ଦଣ୍ଡ ତିଆରି କରିଥିଲେ | ଯାହାକୁ ଆମେମାନେ ନାରିକେଳ ବୋଲି କହୁଛୁ | ଏବଂ ରାଜା ବିଶ୍ଵାମିତ୍ର ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କର ମୁଣ୍ଡ ଏକ ଫଳରେ ପରିଣତ ହୋଇଗଲା | ଏବଂ ଏହା ପରେ ରୁଷି ବିଶ୍ଵାମିତ୍ର ଏହାକୁ ସବୁଠୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ରୂପଦେଲେ ଯାହାକୁ ଆମେ ନାରିକେଳ ବୋଲି କହୁଛୁ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

ଏହି ମୁସଲମାନ ଦେଶରେ ରହିଛି ବିଷ୍ଣଙ୍କ ସବୁଠୁ ବଡ ମୂର୍ତ୍ତୀ , ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ହେଉଛନ୍ତି କୋଟି କୋଟି ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କର ଆସ୍ଥା ଓ ବିଶ୍ୱାସର ପ୍ରତୀକ। ଏହା ସହିତ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *