Breaking News

ମଉସା ଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସମ୍ମାନ ||102 ବର୍ଷ ବୟସ ରେ ବି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା

ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଶିକ୍ଷା ଦାନଠାରୁ ବଡ଼ କିଛି ନାହିଁ | ଆଜି, ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯିଏ ୧୦୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଏବଂ ସେହି ବୃଦ୍ଧ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି | ତାଙ୍କର ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ବୟସରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଉଛି।


ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ନନ୍ଦା ପୃଷ୍ଟି, ଯିଏ ୧୦୨ ବର୍ଷର | ସେ ଓଡିଶାର ଜଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର କାଣ୍ଟିରା ଗ୍ରାମରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସମାଜରେ ସେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସେ ଏହା ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇ ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ କିଛି ଖବରକାଗଜର କିଛି ସାମ୍ବାଦିକ ମୋତେ ସମ୍ମାନ ବିଷୟରେ ନ କହିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଏ ବିଷୟରେ ଜାଣି ନଥିଲେ। ନନ୍ଦା ପୃଷ୍ଟି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ କେବେ ଭାବି ନଥିଲି ଯେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ମୋତେ ଦିଆଯିବ।


ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ୧୦୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନନ୍ଦା ପୃଷ୍ଟି ତାଙ୍କ ଗାଁର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି। ବୟସ ସହିତ, ସେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ | ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ହେତୁ ସେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ ଶୁଣନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅଭାବ ନାହିଁ | ସେ ଗତ ୭୦ ବର୍ଷ ଧରି ନିଜ ଗାଁର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି |


ନନ୍ଦା ପୃଷ୍ଟିଙ୍କ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ କେବଳ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଅଧିକ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ନନ୍ଦା ପୃଷ୍ଟି ଏକ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ତାଙ୍କ ଗାଁର ଅଧିକାଂଶ ପରିବାରର ତିନି ପିଢିକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି |
ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଗାଁରେ କୌଣସି ସ୍କୁଲ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନନ୍ଦା ଏକ ଗଛ ମୂଳରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ନନ୍ଦା ଜୀ ବିଶ୍ଵାସ କରିଥିଲେ ଯେ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟିବା କାହାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପରି ଏବଂ ତେଣୁ ଏହି କାମ ପାଇଁ କୌଣସି ଟଙ୍କା ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଆଜି ବି ସେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାରେ ସେ ବହୁତ ଆନନ୍ଦିତ ହୁଅନ୍ତି। ସେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲା ଜଣେ ଭଲ ମଣିଷ ହୁଅନ୍ତୁ।


ଦୟାକରି କୁହନ୍ତୁ ଯେ ନନ୍ଦା ତାଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ କୁଟୀରରୁ କାମ କରନ୍ତି | ରବିବାର ଦିନ ସକାଳ ୯:00 ରେ ଏବଂ ତା’ପରେ ଅପରାହ୍ନ ୪:00 ରୁ ୬:00 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କ୍ଲାସ୍ କରେ | ସେ ୭୦ ବର୍ଷ ଧରି ଗାଁର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସମେତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି। ଅଶିକ୍ଷିତ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ରାତି ୬:00 ରୁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ କ୍ଲାସ୍ ରାତି ୯:00 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ |

ନନ୍ଦଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବୁଲୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ନନ୍ଦାଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯିବ ବୋଲି ଗାଁରେ କେହି କଳ୍ପନା କରିନାହାଁନ୍ତି। ସେ କେବେ ଆଶା କରିନଥିଲେ ଯେ ଏହି ବୟସରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ନନ୍ଦାର ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବାର ଉତ୍ସାହ ନିଜେ ଏକ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ କାହାଣୀ | ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଚିର ନମସ୍କାର କରୁଛୁ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଜିଓର ଧମାକାଦାର ଦଶହରା ଅଫର, ବହୁତ କମ ପଇସା ରେ ଏବେ ମିଳିବ ଅଧିକ ଡାଟା, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ପାଇବେ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଯେଉଁମାନେ ଜିଓ , ଜିଓ ଫୋନ ନେକ୍ସ୍ଟ ର ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବ ରୁ ଜିଓ ଫୋନ ବ୍ୟବହାର …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *