Breaking News

ଇଞ୍ଜିନିୟର ଙ୍କ କମାଲ ! ମାତ୍ର ୧୮ ଘଣ୍ଟା ରେ ବନେଇଦେଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ କଲା ଭଳି ବିଶ୍ଵ ରେକର୍ଡ

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରାଧିକରଣ (NHAI) ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ଏହି ସଂସ୍ଥା ମାତ୍ର ୧୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୫.୫୪ କିଲୋମିଟର ଏକକ ଗାଡ଼ି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରି ଏହି ରେକର୍ଡ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି | ଦୟାକରି କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ ରାସ୍ତାଟି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବିଜୟପୁର ଏବଂ ଶୋଲାପୁର ମଧ୍ୟରେ NH-52 ଉପରେ ଚାରି ଲେନ ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜପଥରେ ନିର୍ମିତ | ଏହି ରାଜପଥ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଅଛି | ଏହା ଉପରେ ୧୮ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଏକ ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଏତେ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏତେ ଲମ୍ବା ରାସ୍ତା ତିଆରି କରିବା ପ୍ରକୃତରେ କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ |


ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ NHAI କୁ ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରି ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି | ଗାଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଫଳତା ଲିମ୍କା ବୁକ୍ ଅଫ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ରେକର୍ଡ ହେବ।

ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଇଞ୍ଜିନିୟର, ଅଧିକାରୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ପରିଶ୍ରମ, ସଚ୍ଚୋଟତା ଏବଂ ଦୃଢତା ଯୋଗୁଁ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରାଯାଇଛି। ବିଜୟପୁର ଏବଂ ସୋଲାପୁର ମଧ୍ୟରେ ୧୧୦ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ୪ ଲେନ ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି ଯାହା ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ।


ଏହି ରାଜପଥ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ବିଜୟପୁର, ଔରଙ୍ଗାବାଦ ଏବଂ ଗ୍ୱାଲିଅର୍ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମିତ କରିଡରର ଏକ ଅଂଶ | ଏହା ବିଜୟପୁର ଏବଂ ସୋଲାପୁର ମଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରା ସମୟ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀ-ମୁମ୍ବାଇ ୮ ଲେନ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେରେ ପଟେଲ ଭିତ୍ତିଭୂମି ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘତମ କଂକ୍ରିଟ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସଫଳତା ଥିଲା | ଏହା ପରେ ସଡକ ନିର୍ମାଣରେ ନିୟୋଜିତ ଭାରତୀୟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଶ୍ରମିକମାନେ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଥିଲେ।

ଏହି ସଫଳତା ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡସ ଏବଂ ଗୋଲଡେନ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା NHAI ଦେଶର ଅନେକ ରାଜପଥ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାମ କରୁଛି | ସିଧାସଳଖ ସଂଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ତଥା ଦେଶର ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସହର ମଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରା ସମୟ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ରାଜପଥ ଏବଂ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି |
କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାରତ ମାଲା ଅଧୀନରେ ଅନେକ ସବୁଜ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ଏହି କରିଡରର ନିର୍ମାଣ ଦେଶରେ ପରିବହନ ସମୟ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ କରିବ |


ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମୁମ୍ବାଇ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମିତ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେରେ ଟ୍ରେନ୍ ୧୨୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଚାଲିବ | ଏହା ଭ୍ରମଣ ସମୟ ହ୍ରାସ କରିବ | ୧୨୭୫ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି | ଦିଲ୍ଲୀ-ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ଭାରତ ମାଲା ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ଭାରତ ମାଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ସାରା ଦେଶରେ ୨୮ ହଜାର କିଲୋମିଟର ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ଏବଂ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ସାନ ସିନା ଦାନ ତାଙ୍କ ମହାନା, ଜନ୍ମ ଦିନରେ ଚାଲିଗଲେ ଦୁଇ ସାଙ୍ଗ ହେଲେ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ବଞ୍ଚାଇ ଦେଇ ଗଲେ ୧୨ ଜୀବନ, ପୁରା ଘଟଣା ଜାଣିଲେ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଝରି ଯିବ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଆଜି ଆମେ ଏମିତି ଦୁଇ ସାଙ୍ଗ ଙ୍କ ବିଷୟ ରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁମାନେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *