Breaking News

କିଡନୀକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ 7 ଟି ଜରୁରୀ କଥା

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ କିଡନୀ ଆମ ଶରୀରର ଅନ୍ୟତମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ | କିଡନୀ ଶରୀର ପାଇଁ ଏକ ଫିଲ୍ଟର ଭାବରେ କାମ କରେ ଯାହା ଶରୀରରେ ଥିବା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ, ରକ୍ତରେ ଥିବା ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳ ଏବଂ ଅପରିଷ୍କାର ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିଥାଏ, ଯାହାଫଳରେ ଶରୀର ସର୍ବଦା ଭିତରୁ ସଫା ରହିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ କିଡନୀ ହର୍ମୋନ୍ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରେ ଯାହା ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ଗଠନକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ | ତେଣୁ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଯେ ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀ ସବୁବେଳେ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ରୋଗଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଥାଏ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାୟରେ କାମ କରିପାରିବ | ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୧ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବିଶ୍ୱ କିଡନୀ ଦିବସ ପାଳନ କରନ୍ତୁ | ଏହି ଅବସରରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ୭ ଟି ସୁବର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀକୁ ଅନୁସରଣ କରି ସର୍ବଦା ଫିଟ୍ ଏବଂ ଭଲ ରହିବ |

୧। ସର୍ବଦା ନିଜକୁ ସକ୍ରିୟ ଏବଂ ଫିଟ୍ ରଖ |
ଆମେରିକୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ୱେବସାଇଟ୍ ହେଲ୍ଥଲାଇନ୍ ଡଟ୍ କମ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ ନାହିଁ ବରଂ କିଡନୀ ରୋଗ ସମେତ ଅନେକ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉଭୟ କିଡନୀ ରୋଗ ପାଇଁ ବିପଦ କାରଣ ଅଟେ ଏବଂ ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କିମ୍ବା ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏହି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ | ଚାଲିବା, ଦୌଡ଼ିବା, ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା, ପହଁରିବା, ନାଚିବା – ତୁମର ହୃଦୟରୁ ଯାହା ଇଚ୍ଛା କର, କିନ୍ତୁ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କର |


୨ / ରକ୍ତ ଶର୍କରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖନ୍ତୁ |
ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମଧୁମେହ ରୋଗ ଅଛି କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ଅଧିକ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ କିଡନୀ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଶରୀରର କୋଷଗୁଡ଼ିକ ରକ୍ତରେ ଥିବା ଗ୍ଲୁକୋଜକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ କିଡନୀକୁ ରକ୍ତ ଫିଲ୍ଟର କରିବାକୁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା କିଡନୀ କାମକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ କିଡନୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ନହେବା ପାଇଁ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ |
3 / ରକ୍ତଚାପ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖନ୍ତୁ |
ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଅର୍ଥାତ୍ ଉଚ୍ଚ ବିପି କାରଣରୁ କିଡନୀ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯଦି ବିପି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ତେବେ କିଡନୀ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖର ଧମନୀ ଦୁର୍ବଳ ଏବଂ ସଂକୋଚିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ରକ୍ତ କିଡନୀ ଟିସୁରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କିଡନୀ ଦ୍ୱାରା ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଧମନୀ ରକ୍ତକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଫିଲ୍ଟର୍ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ, ଯାହା କିଡନୀ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ |


4 / ନିୟମିତ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ନୁହେଁ |
ଆମେରିକାର ୱେବସାଇଟ୍ health.clevelandclinic.org ସହିତ ଜଡିତ ନେଫ୍ରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଜେମ୍ସ ସାଇମନ୍ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ସଫା ହୋଇ ଭଲ କାମ କରିବ।  ତେଣୁ, ପ୍ରତିଦିନ ୫ ରୁ ୬ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଅନେକ ପ୍ରକାରର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଜଳ କିଡନୀରେ ଥିବା ସୋଡିୟମ୍ ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ଯାହା କିଡନୀ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |


5 / ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ |
କିଡନୀ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ସମାନ ଯେଉଁଥିରେ ସୋଡିୟମ୍, ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ମାଂସ, ଡବା ବନ୍ଦ ଖାଦ୍ୟ, ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ, ଆଚାର, ଟମାଟୋ ଭଳି ଜିନିଷ କମିଯାଏ | ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଖାଦ୍ୟ ଯାହାକି ଅଧିକ ଖାଇଲେ କିଡନୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ | ତେଣୁ ସୋଡିୟମ୍ ରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ କମ୍ ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ ଯେପରିକି କୋବି, ବ୍ଲୁବେରି, ପୁରା ଶସ୍ୟ, ମାଛ, ଚିକେନ୍, ଡାଲି, ବାଦାମ ଲୁଣ ଇତ୍ୟାଦି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଖାଦ୍ୟରେ ଲୁଣ ମିଶାନ୍ତୁ ନାହିଁ | ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ରକ୍ତ ଶର୍କରା ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ ଏବଂ କିଡନୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହେବ ନାହିଁ |
6 / ଧୂମପାନ ଅଭ୍ୟାସକୁ ବିଦାୟ ଦିଅ |
ଧୂମପାନ ହେତୁ ଶରୀରର ରକ୍ତବାହୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ, ଯାହା କିଡନୀ ସମେତ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଧୂମପାନ କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଧୂମପାନ ଅଭ୍ୟାସକୁ ବିଦାୟ ଦିଅ, ତେବେ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟାର ଆଶଙ୍କା ବହୁ ପରିମାଣରେ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ |


7 / ନିଜ ମନରୁ OTC ଔଷଧ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ |
ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଜ୍ୱର ଭଳି ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନ ପଚାରି ଆପଣଙ୍କ ମନରୁ OTC ଔଷଧ ଖାଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି (ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତୁ ଏବଂ ଔଷଧ କିଣନ୍ତୁ), ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ କିଡନୀକୁ କ୍ଷତି କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଆଇବୁପ୍ରୋଫେନ୍ ଏବଂ ନାପ୍ରକ୍ସେନ୍ ଭଳି ଔଷଧ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ | ତେଣୁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନ ପଚାରି କୌଣସି ଔଷଧ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ |
(ଟିପନ୍ତୁ: କୌଣସି ପ୍ରତିକାର ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସର୍ବଦା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |)

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଘରର ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଦର୍ପଣ ରଖୁଥିଲେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ !

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଘରେ କିଭଳି ଭାବରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିବ ଏ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *