Breaking News

ଖୁସି ଖବର ! ଏହି ମାସରୁ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ଶସ୍ତା ହେବାକୁ ଯାଉଛି

ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆରାମରେ, ଏହି ମାସରୁ ତରଳ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଗ୍ୟାସ (ଏଲପିଜି) ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ଶସ୍ତା ହେବ | ୧ ଏପ୍ରିଲରୁ ଘରୋଇ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ହେବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍ ବୁଧବାର ଦିନ କହିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ, ଏକ ୧୪.୨ କେଜି LPG ସିଲିଣ୍ଡର ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ୮୦୯ଟଙ୍କାରେ. ଏକ LPG ସିଲିଣ୍ଡର ୮୩୫.୫୦ଟଙ୍କା ରେ। ଚେନ୍ନାଇରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୮୨୫ଟଙ୍କା କୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ |

• ଇନ୍ଧନ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ସଂଶୋଧନ କରନ୍ତି | ଗତ ସପ୍ତାହରେ LPG ମୂଲ୍ୟ ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୨୫ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା | ଭାରତରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦୁଇଟି କାରଣ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ – LPG ର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନଦଣ୍ଡ ହାର ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଏବଂ ଟଙ୍କାର ବିନିମୟ ମୂଲ୍ୟ |
• ହାରରେ ରେକର୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ପରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ କମ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । COVID-19 ମାମଲାର ଦିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାରରେ ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଆଶାରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଲା, ଯାହା ୟୁରୋପର କିଛି ଅଂଶରେ ନବୀକରଣକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି |


• ୟୁରୋପ ଏବଂ ଏସିଆରେ କୋଭିଡ -19 ମାମଲା ବଢିବା ଏବଂ ଟୀକାକରଣର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢିବା କାରଣରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ର ଦିତୀୟ ଦିନରେ କମ ହୋଇଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମ କହିଛି। ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ
• “ଖୁଚୁରା ଦର ସ୍ଥିର କରିବାର ମାନଦଣ୍ଡ ଥିବା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କମ ହୋଇଛି। ଯଦିଓ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କିଛି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ଏହି ଧାରା ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଯାହା ଘରୋଇ ଖୁଚୁରା ହାରରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବା ଉଚିତ। ସେହିପରି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ।


• LPG ମୂଲ୍ୟ ର ଏକ ରେକର୍ଡ ଉଚ୍ଚ ସ୍ପର୍ଶ କରିଥିଲେ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ ରେ ୯୩୯ଟଙ୍କା ସିଲିଣ୍ଡର ଥିଲା।
• ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ସବସିଡି ହାରରେ ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମର ୧୨ ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇବାକୁ ହକଦାର | ଯଦି କାହାକୁ ବର୍ଷକୁ ୧୨ ରୁ ଅଧିକ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଦରକାର ହୁଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବଜାର ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | PAHAL (LPG ର ସିଧାସଳଖ ଲାଭ ସ୍ଥାନାନ୍ତର) ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ସବସିଡି ହାରରେ LPG ସିଲିଣ୍ଡର ପାଆନ୍ତି |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

ଏହି ମୁସଲମାନ ଦେଶରେ ରହିଛି ବିଷ୍ଣଙ୍କ ସବୁଠୁ ବଡ ମୂର୍ତ୍ତୀ , ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ହେଉଛନ୍ତି କୋଟି କୋଟି ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କର ଆସ୍ଥା ଓ ବିଶ୍ୱାସର ପ୍ରତୀକ। ଏହା ସହିତ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *