Breaking News

ଜାଣିଛନ୍ତି କି ! ଖଜୁରୀ ଖାଇବା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେତେ ଲାଭଦାୟକ?

ଖାଇବାରେ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ | ଏହା ଖଜୁରୀ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଖଜୁରୀ ଫଳଗୁଡିକ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର | ଖଜୁରୀର କିଛି ଉପକାର ଏଠାରେ ଅଛି |

ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ।
ଦୈନିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଦିନସାରା କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରେ ନାହିଁ | ଖଜୁରୀ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା, ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ, ଫ୍ରୁକଟୋଜ ଏବଂ ଗ୍ଲୁକୋଜ କାରଣରୁ ଶକ୍ତି ଦିନସାରା ଶରୀରକୁ ମିଳିଯାଏ |

କ୍ଷୀର ସହିତ ଖଜୁରୀ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାଦାମ, ପିସ୍ତା, ଚିନି ଇତ୍ୟାଦିରେ ମିଶ୍ରିତ ଖଜୁରୀ ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳତା ଦୂର ହୋଇଥାଏ |


ହାଡ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ |

ଖଜୁରୀଗୁଡ଼ିକରେ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ସେଲେନିୟମ୍, ତମ୍ବା ଏବଂ ମାଙ୍ଗାନିଜ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଥାଏ | ଏହି ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ହାଡ଼କୁ ମଜବୁତ କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଖଜୁରୀ ଗୁଡିକରେ ବୋରନ୍ ନାମକ ଏକ ମିନେରାଲ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ଯାହା ହାଡ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ |

ଓଜନ ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ |

ଯଦି ତୁମେ ଯଥେଷ୍ଟ ପତଳା, ତୁମେ ପ୍ରତିଦିନ ଖଜୁରୀ ଖାଇ ତୁମର ଓଜନ ବଢାଇ ପାରିବ | ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ, ଭୂମି ତାରିଖ ମଞ୍ଜିରୁ ଓଜନର ୨୦ ରୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି |

ମସ୍ତିଷ୍କ କୁ ସୁସ୍ତ ରଖେ 

ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଚାପ ଏବଂ ପ୍ରଦାହରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ତାରିଖ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଏହାର ଗ୍ରହଣ ନ୍ୟୁରୋଡେଜେନେରେଟିଭ୍ ରୋଗକୁ ରୋକିପାରେ | ନ୍ୟୁରୋଡେଜେନେରେଟିଭ୍ ରୋଗକୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ରୋଗ କୁହାଯାଏ ଯେଉଁଥିରେ ମସ୍ତିଷ୍କର ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ |
ସ୍ମୃତି ବଢାଇବାରେ ଝଜୁରି ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ଅଲଜାଇମର (ଧୀରେ ଧୀରେ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ) ର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବାର ତାରିଖ ରହିଛି |  

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

ଘରର ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଦର୍ପଣ ରଖୁଥିଲେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ !

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଘରେ କିଭଳି ଭାବରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିବ ଏ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *