Breaking News

ଜାଣିଛନ୍ତି କି ! ଖଜୁରୀ ଖାଇବା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେତେ ଲାଭଦାୟକ?

ଖାଇବାରେ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ | ଏହା ଖଜୁରୀ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଖଜୁରୀ ଫଳଗୁଡିକ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର | ଖଜୁରୀର କିଛି ଉପକାର ଏଠାରେ ଅଛି |

ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ।
ଦୈନିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଦିନସାରା କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରେ ନାହିଁ | ଖଜୁରୀ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା, ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ, ଫ୍ରୁକଟୋଜ ଏବଂ ଗ୍ଲୁକୋଜ କାରଣରୁ ଶକ୍ତି ଦିନସାରା ଶରୀରକୁ ମିଳିଯାଏ |

କ୍ଷୀର ସହିତ ଖଜୁରୀ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାଦାମ, ପିସ୍ତା, ଚିନି ଇତ୍ୟାଦିରେ ମିଶ୍ରିତ ଖଜୁରୀ ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳତା ଦୂର ହୋଇଥାଏ |


ହାଡ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ |

ଖଜୁରୀଗୁଡ଼ିକରେ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ସେଲେନିୟମ୍, ତମ୍ବା ଏବଂ ମାଙ୍ଗାନିଜ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଥାଏ | ଏହି ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ହାଡ଼କୁ ମଜବୁତ କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଖଜୁରୀ ଗୁଡିକରେ ବୋରନ୍ ନାମକ ଏକ ମିନେରାଲ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ଯାହା ହାଡ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ |

ଓଜନ ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ |

ଯଦି ତୁମେ ଯଥେଷ୍ଟ ପତଳା, ତୁମେ ପ୍ରତିଦିନ ଖଜୁରୀ ଖାଇ ତୁମର ଓଜନ ବଢାଇ ପାରିବ | ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ, ଭୂମି ତାରିଖ ମଞ୍ଜିରୁ ଓଜନର ୨୦ ରୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି |

ମସ୍ତିଷ୍କ କୁ ସୁସ୍ତ ରଖେ 

ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଚାପ ଏବଂ ପ୍ରଦାହରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ତାରିଖ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଏହାର ଗ୍ରହଣ ନ୍ୟୁରୋଡେଜେନେରେଟିଭ୍ ରୋଗକୁ ରୋକିପାରେ | ନ୍ୟୁରୋଡେଜେନେରେଟିଭ୍ ରୋଗକୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ରୋଗ କୁହାଯାଏ ଯେଉଁଥିରେ ମସ୍ତିଷ୍କର ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ |
ସ୍ମୃତି ବଢାଇବାରେ ଝଜୁରି ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ଅଲଜାଇମର (ଧୀରେ ଧୀରେ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ) ର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବାର ତାରିଖ ରହିଛି |  

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

କରୋନକୁ ଶେଷ କରିବ ବାସି ପଖାଳ !! ଗବେଷଣାରୁ ଆସିଲା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବା ଭଳି ତଥ୍ୟ

ପଖାଳ ଓଡ଼ିଆ ମାନଙ୍କ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ। ଖାଲି ଓଡ଼ିଆ କାହିଁକି ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବି …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *