Breaking News

ଖାଦ୍ୟରେ ଲୁଣ ଏବଂ ରାଗ ଅଧିକ ହୋଇଯାଇଛି କି ? ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ !

ପ୍ରାୟତ ରୋଷେଇ କରିବା ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟରେ ଲୁଣର ପରିମାଣ ଅଧିକ ଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ହୋଇନଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଯାହା ଖାଦ୍ୟରେ ମସଲାର ସ୍ୱାଦକୁ ସଂଶୋଧନ କରି ରଖେ |

ଲାଲ୍ ଚିଲିର ଅଧିକ-
ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସମୟରେ ଯଦି ଲାଲ୍ ଚିଲି ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ଥାଏ , ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ଦହି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଗ୍ରେଭିରେ ମୋଟା ଦହିର ବ୍ୟବହାର କେବଳ ଗ୍ରେଭିର ଗଠନକୁ ଭଲ କରିବ ନାହିଁ, ଏହା ଖାଦ୍ୟରୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣତା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବ |


ଯେତେବେଳେ ପୁରା ଖାଦ୍ୟ ମସଲାଯୁକ୍ତ – ଯେତେବେଳେ ପୁରା ଖାଦ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ମସଲାଯୁକ୍ତ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଆପଣ ବୁଝିପାରନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଖାଦ୍ୟରେ କେଉଁ ମସଲା ଅଧିକ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଳ୍ପ ମହୁ କିମ୍ବା ଚିନି ମିଶାଇଲେ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ମଧୁରତା ବହୁତ କମ୍ ପରିମାଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ନଚେତ୍ ତୁମର ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଏକ ମିଠା ଖାଦ୍ୟରେ ପରିଣତ ହେବ |

ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ଲୁଣ ଏବଂ ଚିଲି ଅଧିକ ଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ଭୋଜନରେ ଗ୍ରେଭି ଅଧିକ ଲୁଣ ଏବଂ ଚିଲି ହୋଇଥାଏ , ସେତେବେଳେ ଏକ ବାଦାମ ପେଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବାଦାମର ଚୂର୍ଣ୍ଣ ପେଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ବାଦାମ ବଟା ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ବାଦାମ ପେଷ୍ଟକୁ ସେହି ପନିପରିବାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ଯେଉଁ ପରିବା ସହିତ ବାଦାମ ଭଲ ଲାଗେ |

ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ଲୁଣ – ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ଲୁଣ ଥାଏ ଏବଂ ଆପଣ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ନକରି ତୁରନ୍ତ ଏହାର ଉପଶମ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ପାରିବେ | ଲେମ୍ବୁର ରସ ଅତ୍ୟଧିକ ମସଲା ହ୍ରାସ କରି ଲୁଣକୁ ଭଲ କରିଥାଏ |


ଯଦି ଅଧିକ ମସଲା ଅଛି –
ଲୁଣ, ମସଲା ଏବଂ ଚିଲି ଖାଇବା ପାଇଁ ଅଧିକ ହେଲେ ଆପଣ ଏଥିରେ ଅଣ୍ଡାର ହଳଦୀଆ ଅଂଶ ମିଶାଇ ପାରିବେ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ମସଲା ହ୍ରାସ କରି ଗ୍ରେଭିକୁ ମୋଟା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ, ଏହା କରିବାବେଳେ, ଅଣ୍ଡାକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ମିଶାନ୍ତୁ ନାହିଁ, ବରଂ ଅଣ୍ଡାକୁ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ହଳଦିଆ ଅଂଶକୁ ହି ଗ୍ରେଭିରେ ରଖନ୍ତୁ | ପୁରା ଅଣ୍ଡା ମିଶାଇଲେ ଗ୍ରେଭି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ମୁଣ୍ଡରେ ବାଳ ପାଚିଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୨ଟି ଚମତ୍କାର ଉପାୟ ,ତୁରନ୍ତ ମିଳିବ ଫାଇଦା

ଆଜି କାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେଶ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ପାଲଟିଛି। ଏହି ସମସ୍ୟା ଗୁଡିକ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *