Breaking News

ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ଚାଲନ୍ତୁ ସୁସ୍ତ ରହିବା ସହିତ ଏହି ରୋଗ ପାଖ ମାଡିବନି

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲିବା, ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ରକ୍ତ ଶର୍କରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ।
ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଶରୀରର ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ଭୋଜନ ପରେ ୩୦ ମିନିଟ୍ ଚାଲ, ଏହା ତୁମର ଖାଦ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ହଜମ କରିବ ଏବଂ ତୁମର ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ |


ତୁମ ମନରେ ଚାଲିବାର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ତୁମେ ଦେଖିବ | ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଲିବା ଏଣ୍ଡୋରଫିନ୍ (ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଥିବା ହରମୋନ୍) କୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଚାପର ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ କାରଣ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଧିକ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ଏହା କେବଳ ଫୁସଫୁସକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ନାହିଁ ବରଂ ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକିଥାଏ |


ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଚାଲୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ପରିମାଣ ଦୌଡୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଗୁଣ ଅଧିକ। ଏହା ଦ୍ଵାରା ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ।

୩୦ ମିନିଟର ଚାଲିବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ହାଡ ଏବଂ ଗଣ୍ଠିକୁ ମଜବୁତ କରେ | ଗଣ୍ଠିଗୁଡ଼ିକ ଯେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ, ଆଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ସେତିକି କମ ହୋଇଥାଏ |


ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ରେ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟରେ ଚାଲିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହା କେବଳ ଶରୀରର ଶକ୍ତିରେ ନୁହେଁ ବରଂ ନମନୀୟତାରେ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ |

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେତେ ଅଧିକ ଚାଲନ୍ତି, ତାଙ୍କ ବୟସ ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ବୟସର ତାଳରେ ଚାଲିବା ସତ୍ବେ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ଦୃଢ ରୁହନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ, ବୟସ ସହିତ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସମସ୍ୟାର ପ୍ରଭାବ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଘରର ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଦର୍ପଣ ରଖୁଥିଲେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ !

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଘରେ କିଭଳି ଭାବରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିବ ଏ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *