Breaking News

କେଶ ଝଡିବା ଓ ଗଞ୍ଜାପଣ ରେ ଚିନ୍ତିତ କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଓ ଚିକିତ୍ସା

ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ କେଶ ଝଡିବା ଏବଂ ଗଞ୍ଜାପଣ ଦେଖାଯାଏ | ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସେମାନେ କେଶ ପ୍ରତିରୋପଣ କୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ସହ ଜଡିତ ସତର୍କତାର ଅଭାବ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ | ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ଏପରି କିଛି ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ଘଟିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ କେଶ ପ୍ରତିରୋପଣ ସମୟରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ବାଳ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, କେଶ କିପରି ପ୍ରତିରୋପଣ ହୁଏ ଏବଂ ଏହା କରିବା ପାଇଁ କ’ଣ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ…।କେଶ କାହିଁକି ପଡ଼େ, ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ବୁଝିବା |


କେଶ ଝଡ଼ିବା ଏବଂ ବାଳ ହେବାର ଚାରିଟି କାରଣ ହୋଇପାରେ |
1. ଜେନେଟିକ୍: ପରିବାରର ଇତିହାସ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଦାୟୀ |
ସାଧାରଣତଃ ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ମିଳୁଥିବା ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ହରମୋନ୍ ଏକ ବୟସ ପରେ ଡିହାଇଡ୍ରୋଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ (DHT) ହରମୋନରେ ପରିଣତ ହୁଏ ଯାହା କେବଳ ତ୍ୱଚାରେ କେଶର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଦାୟୀ | ଅବଶ୍ୟ, ବଂଶାନୁକ୍ରମିକତା ହେତୁ ଏହି ହରମୋନର ସ୍ତର ବଢିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କେଶରେ କେଶର ମୂଳ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହା ଖସିଯାଏ ଏବଂ ଫାଟିଯାଏ | ଏହାର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ପୁରୁଷମାନଙ୍କରେ ଏବଂ ୫ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ।

2. ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା: କେଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବାୟୋଟିନ୍ ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଜରୁରୀ |
କେଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍, ବାୟୋଟିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ (ବାଦାମ, କଦଳୀ, କାଜୁ, କୋବି ଇତ୍ୟାଦି) ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ କେଶ ବୃଦ୍ଧିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ | ସେମାନଙ୍କର ଅଭାବ ଆଲୋପେସିଆ, ଅର୍ଥାତ୍ ଗଞ୍ଜାପଣ ସୃଷ୍ଟି କରେ |

3. ଜୀବନଶୈଳୀ: ଉଚ୍ଚ ଚାପ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |

ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ, ରାସାୟନିକ କେଶ ଦ୍ରବ୍ୟର ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହାର କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟାକୁ ବଢାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ, ବାରମ୍ବାର ସାମ୍ପୁ ଏବଂ ତେଲ ବଦଳାଇବା ମଧ୍ୟ ଏହାର କାରଣ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ମୁଣ୍ଡର ତ୍ୱଚା ଶୁଖିଲା ରହିଥାଏ ଏବଂ ତେଲରେ ମାଲିସ୍ ହୋଇନଥାଏ, ଅତ୍ୟଧିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ହେତୁ ତ୍ୱଚାର ଆର୍ଦ୍ରତା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ସେମାନେ ଖସିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି |
4. ହରମୋନାଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ: ହରମୋନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଏକ କାରଣ |
ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ପରେ ଶରୀରରେ ହରମୋନାଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଥାଇରଏଡ୍ ହରମୋନ୍, PCOD, ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ରକ୍ତହୀନତା ଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ କେଶ ଝଡିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ |
ଦୁଇ ପ୍ରକାରର କେଶ ପ୍ରତିରୋପଣ ଅଛି |


ଯେତେବେଳେ ଔଷଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦ୍ଧତି କାମ ନକରେ, କେଶ ଝଡିବା ଏବଂ ତ୍ୱଚା ଦୂର କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଉଛି କେଶ ପ୍ରତିରୋପଣ | କେଶ ପ୍ରତିରୋପଣରେ ଦୁଇଟି କୌଶଳ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି |

1- ଫୋଲିକୁଲାର ୟୁନିଟ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟେସନ୍ (FUT): ଏଥିରେ ମୁଣ୍ଡର ପଛ ଭାଗରୁ ଦୁଇ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଚଉଡା ଚର୍ମ ବାହାର କରାଯାଇଥାଏ | ଏଥିରେ କେଶ ଅଲଗା ହୋଇ ପ୍ରତିରୋପଣ ମୁଣ୍ଡର ଆଗ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଔଷଧଯୁକ୍ତ ଛୁଞ୍ଚିରେ ବିଦ୍ଧ କରାଯାଇଥାଏ | ଯେଉଁଠାରୁ ଚର୍ମ ଅପସାରିତ ହୁଏ, ବହୁତ ସୂକ୍ଷ୍ମ ସିଲେଇ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ ଯାହା ନୂଆ କେଶ ଆସିବା ଠାରୁ ଲୁଚି ରହିଥାଏ | ଆଜିକାଲି, ଟ୍ରାଇକୋଫାଇଟିକ୍ କ୍ଳୋସର କୌଶଳ ସାହାଯ୍ୟରେ ଚର୍ମ ସିଲେଇ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ସଂଲଗ୍ନ ହୁଏ, ଯେଉଁଥିରେ କେଶ ବଢିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ |
୨- ଫୋଲିକୁଲାର୍ ୟୁନିଟ୍ ଏକ୍ସଟ୍ରାକସନ୍ (FUE): ଏହି କୌଶଳରେ , ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ମେସିନ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ କେଶକୁ ମୁଣ୍ଡର ପଛ ଭାଗରୁ ବାହାର କରି ଏହାକୁ ମୁଣ୍ଡର ଆଗ ଭାଗରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିଥାଏ | ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚିହ୍ନ ଆସେନାହିଁ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

ମୁଣ୍ଡରେ ବାଳ ପାଚିଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୨ଟି ଚମତ୍କାର ଉପାୟ ,ତୁରନ୍ତ ମିଳିବ ଫାଇଦା

ଆଜି କାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେଶ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ପାଲଟିଛି। ଏହି ସମସ୍ୟା ଗୁଡିକ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *