Breaking News

କର୍କଟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଶରୀରରୁ କେଶ କାହିଁକି ପଡ଼େ |

କେମୋଥେରାପି ପୁନର୍ବାର କର୍କଟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଔଷଧ କେଶ ଝଡ଼ିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଟେ | କର୍କଟ ହେଉଛି ଏକ ରୋଗ ଯାହା ମାନବ ଶରୀରର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଂଶରେ କୋଷକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | କର୍କଟ ରୋଗରେ, ଶରୀରରେ ଉପସ୍ଥିତ କୋଷଗୁଡ଼ିକର ବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ନକରି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗେ | ଏହି କର୍କଟ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ଶରୀରରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସୁସ୍ଥ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କର ଶିକାର କରିଥାଏ |


କେମୋଥେରାପି ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସାଇଟଗୁଡିକ – ଷ୍ଟାଟିକ୍ ଔଷଧ ହେଉଛି ଡ୍ରଗ୍ସ ଯାହା କର୍କଟ କୋଷର ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିଥାଏ ଏବଂ ଏପରିକି ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ | ବନ୍ଧୁଗଣ, ଏହି ଔଷଧଗୁଡ଼ିକ ଶୀଘ୍ର ବଢୁଥିବା ସୁସ୍ଥ କୋଷ ଏବଂ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରେ | ଯେଉଁଥିରେ ଆମର ହେୟାର ଫୋଲିକଲ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଆମ କେଶ ନିଜେ ହେୟାର ଫୋଲିକଲରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ | ବନ୍ଧୁଗଣ, କେମୋଥେରାପି ଔଷଧ ଏହି ହେୟାର ଫୋଲିକଲଗୁଡ଼ିକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା କେଶ ଧୀରେ ଧୀରେ ଖସିଯାଏ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପରେ ଶରୀରରେ କେଶ ବାକି ନଥାଏ |


କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରକାରଗୁଡିକ କ’ଣ?
ସାଙ୍ଗମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ହିସାବରେ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରକାର କର୍କଟ ରୋଗ ଅଛି | ଆମ ଶରୀର ବହୁତ ଜଟିଳ | ଶରୀରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗ କୋଷ ସାହାଯ୍ୟରେ ତିଆରି ହୁଏ ଏବଂ ଶରୀରର ଯେକୌଣସି ଅଙ୍ଗରେ କୋଷରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

୧। ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ:
ବନ୍ଧୁଗଣ, ଯେଉଁମାନେ ଧୂମପାନ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ, ଯଦିଓ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ମଧ୍ୟ ସେହିମାନଙ୍କଠାରେ ହୋଇପାରେ ଯେଉଁମାନେ କେବେ ଧୂମପାନ କରିନାହାଁନ୍ତି | ଆପଣ ଧୂମପାନ କରୁଥିବା ସିଗାରେଟ୍ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ସମୟ ସହିତ ବଢିଥାଏ | କର୍କଟ ରୋଗରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା କେତେକ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି, ନୂତନ କାଶ ଯାହା ଦୂର ହୁଏ ନାହିଁ, ରକ୍ତ କାଶ କରେ, ଏପରିକି ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ, ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଗର୍ଜନ, ଚେଷ୍ଟା ନକରି ଓଜନ ହ୍ରାସ ଏବଂ ହାଡ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଇତ୍ୟାଦି |

୨। ରକ୍ତ କର୍କଟ:
ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଶ୍ଵେତ ରକ୍ତ କଣିକା ରକ୍ତ କର୍କଟରେ ଏକ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଢଙ୍ଗରେ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଧଳା ରକ୍ତ କଣିକା ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଲଢେ ନାହିଁ, ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଅନେକ ରୋଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ |


୩। ମସ୍ତିଷ୍କ କର୍କଟ:
ବନ୍ଧୁଗଣ, ମସ୍ତିଷ୍କ କର୍କଟରେ, କୋଷଗୁଡ଼ିକ ମାନବ ମୁଣ୍ଡର ଯେକୌଣସି ଅଂଶରେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଉପାୟରେ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲେ | କୋଷଗୁଡ଼ିକର ଏହି ଅସ୍ୱାଭାବିକ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଟ୍ୟୁମର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି କର୍କଟ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ସମଗ୍ର ମସ୍ତିଷ୍କରେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଯଦି ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାନଯାଏ, ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତି ମରିଯାଏ |


୪। ସ୍ତନ କର୍କଟ:
ଏହି ପ୍ରକାର କର୍କଟ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି କର୍କଟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଥିବା ସ୍ମୃତି ଗ୍ରନ୍ଥିରେ ଏକ ଗୁଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ଯାହା ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

 

About admin

Check Also

ଆପଣ କେବେ ରାସ୍ତାରୁ ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତିକି ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି କଥା, ହୋଇ ଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ ନହଲେ ହୋଇ ପାରେ ଏହି ସବୁ ଅସୁବିଦା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆପଣ ରାସ୍ତାରୁ ପଇସା ପାଇଛନ୍ତି ତେବେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ତାହାର ଅର୍ଥ କଣ ହୋଇପାରେ ବାଟରେ ଚାଲୁ …

Leave a Reply

Your email address will not be published.