Breaking News

ଜାଣନ୍ତୁ ଘର ମଧ୍ୟ ରେ ଅଶ୍ଵତଥ ଗଛ ଲଗାଇବା ଶୁଭ କି ଅଶୁଭ ଅଟେ . . .

ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ଏମିତି ନିୟମ ତଥା ପରମ୍ପରା ଅଛି | ଯାହା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ରୁ ଚାଲି ଆସିଅଛି | ଭାରତ ଏଠି ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଅଟେ ଯେଉଁ ଠାରେ ଗାଈ କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ | ତେବେ ବାସ୍ତୁ ଏବଂ ଜୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ରେ କିଛି ଏପରି ଗଛ ବିଷୟ ରେ କୁହାଯାଇଛି | ଯାହାକୁ ଯଦି ଆମେ ଘରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା ଶୁଭ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ | ଯେମିତି କି କଦଳୀ ଗଛ , ତୁଲସୀ ଗଛ କୁ ଆମେ ଘରେ ଲଗାଇବା ଶୁଭ ବୋଲି ମନା ଯାଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଅଶ୍ଵତଥ ଗଛ କୁ ଲଗାଇବା ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି | କଣ କାରଣ ରହିଛି ଯାହା ପାଇଁ ଏହି ଗଛ କୁ ଘରେ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ବର୍ଜିତ କରାଯାଇଛି |

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଆର୍ଟିକ୍ଲ ରୁ | ଯେପରିକି ଆପଣମାନେ ଜିଣିଥିବେ ଅଶ୍ଵତଥ ଗଛ ବାତତାବରଣ କୁ ଶୀତଳ ରଖିଥାଏ | ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏହା କୁ ଘରେ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି | ଏହା ତାର ଆଖପାଖ ରେ ଏକାନ୍ତ ଏବଂ ନିର୍ଧନତା ଉତ୍ତପନ୍ନ କରିଥାଏ | ଏବଂ ଏହା ଆଖ ପାଖ ରେ ରହିଲେ ମନୁଷ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଉତ୍ତପନ୍ନ କରିଥାଏ | ଏହା ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇନଥାଏ | ସନ୍ତାନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବିପଦ ଆସିଥାଏ | ତେଣୁ ଏଥି ପାଇଁ ଗୃହରେ ଅଶ୍ଵତଥ ଗଛ କୁ ଲଗାଇବା ବାରଣ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହା ଗୃହରେ ବୈରାଗ୍ୟ ଆଣିଥାଏ | ତେଣୁ ବୈବାହିକ ଜୀବନ ପାଇଁ ଏହା ଆଦୌ ଭଲ ହୋଇନଥାଏ |

ତେବେ ଏହା ଯେଉଁ ଗୃହରେ ବାହାରି ଥାଏ ସେହି ଘର କୁ ନିର୍ଜନ କରି ଦେଇଥାଏ | ତେବେ ଯଦି ଏହା ଗୃହ ମଧ୍ୟରେ ଉଠିଥାଏ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ଓପାଡି ଦେବା ଉଚିତ ହୋଇନଥାଏ | କାରଣ ପୁରାଣ ରେ ଉଲେଖ ଅଛି ଯେ ଅଶ୍ଵତଥ ଗଛ ରେ ବ୍ରହ୍ମା , ବିଷ୍ଣୁ , ଏବଂ ମହେଶ୍ଵର ବାସ କରିଥାନ୍ତି | ତେବେ ପୁରାଣ ରେ ମଧ୍ୟ ଏହା କୁ ଓପାଡିବାର ବିଧି ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟ କରାଯାଇଛି | ଏହାକୁ ଓପାଡି ବାକୁ ହେଲେ ଏହାକୁ ୪୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହା ମୂଳରେ କ୍ଷୀର ଢାଳନ୍ତୁ | ନହେଲେ ଏକ ରବିବାର ଦିନ ଏହା ର ପୂଜା କରି ଏହାକୁ ମୂଳରୁ ଓପାଡି ନେଇ ଅନ୍ୟ ଏକ ସ୍ଥାନ’ ରେ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ଯେପରିକି ଏହାର ଛାଇ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଘର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡୁନଥିବ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

ହେ ଭଗବାନ ! ଆଖିରୁ ଲୁହ ଆସିଯିବ , ପୁଅର ଜୀବନ ବ-ଞ୍ଚା-ଇ-ବା-କୁ ମା କରୁଛି କିଡନୀ ଦାନ

ମା ଏମିତି ଏକ ମଣିଷ ଯିଏକି ନିଜ ଛୁଆ ପାଇଁ କିଛି ବି କରିବାକୁ ପଛାଇନଥାଏ। ଏମିତିକି କି ତାର …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *