Breaking News

ଜାଣନ୍ତୁ , କରୋନା ସମୟ ରେ କେଉଁ ଖାଦ୍ଯ ଖାଇବା ଉଚିତ ?

ପୁଣି ଥରେ ସମସ୍ୟା ବଢେଇ ଦେଇଛି କାରୋନା ର ଦ୍ଵିତୀୟ ପ୍ରବାହ |ଏହା ଏବେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରି ସାରି ଲାଣି |ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ରେ କାରୋନା କୁ ବେଖାତିର କରିବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ତାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା |ହ୍ୟାଣ୍ଡ ୱାଶ ରେ ହାତ ଧୋଇବା ,ଠିକ ଭାବ ରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ,ସୋସିଆଲ ଡିସ ଟାନ୍ସ ମେଣ୍ଟେନ କରିବା ସହ ଖାଦ୍ଯ ପେୟ କୁ ମଧ୍ୟ ଉଚିତ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ |ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢେଇବା ପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ଯ ଖାଇବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ |ଏହା ଦ୍ଵାରା ରୋଗ ର ଆଶଙ୍କା ସାମାନ୍ୟ କମ ହୋଇ ଯାଏ |

ତେବେ କରୋନା ରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କେଉଁ ଭଳି ଡାଇଟ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା କୁ ନେଇ ଏକ ସାରଣୀ WHO ପକ୍ଷ ରୁ କରା ଯାଇଛି |ୱାର୍ଲ୍ଡ ହେଲଥ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ (WHO) ଅନୁସାରେ ଆମ କ ଡାଇଟ ରେ କେତେ ଗୁଡିଏ ତାଜା ଫଳ ଏବଂ ଅନ ପ୍ରୋସେସ ଫୁଡ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ |ଯେଉଁ ଥିରୁ ଆମକୁ ଭିଟାମିନ ,ମିନେରାଲ ,ଫାଇବର ,ପ୍ରୋଟିନ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଅକସିଡାନ୍ତ ମିଳି ପାରିବ |ଫଳ ,ପନି ପରିବା,ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଡାଲି ,ମକା ,ବାଜରା ,ଓଅଟ୍ସ ,ଗହମ ,ବ୍ରାଉନ ରାଇସ ,ସାକାର କନ୍ଦା ,ସାରୁ ଆଦି ମୁଳ ଜାତୀୟ ପନି ପରିବା ସାମିଲ ଅଟେ |ଏହା ସହ ମାଛ ,ମାଂସ ,ଅଣ୍ଡା କୁ ମଧ୍ୟ ଡାଇଟ ରେ ସାମିଲ କରି ବାକୁ ଭୁଲିବେ ନାହିଁ |

ତେବେ ଏତେ ପରିମାଣ ର ଖାଇବେ ନଜର ପକାଇବା |ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇ କପ ପରିମାଣ ର ଫଳ ୨ . ୫ କପ ପରିମାଣ ର ପରିବା ,୧୫୦ ଗ୍ରାମ ଡାଲି ଏବଂ ୧୬୦ ଗ୍ରାମ ମାଂସ ଡ଼ାଇଟ ରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ |ସପ୍ତାହ ରେ ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଥର ରେଡ ମିଟ ବା ଚିକେନ ଖାଇ ପାରିବେ |ସନ୍ଧ୍ୟା ରେ ହାଲ୍କା ଭୋକ ଲାଗିଲେ ସନ୍ତୁଳିତ ପରିବା ଖାଇ ପାରିବେ |ଅନ୍ୟ ପଟେ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଜଳ ର ଅବଶ୍ୟକତା ରହିଛି |ଏହା ଶରୀର ର ତାପ ମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ |ଶରୀର ରୁ ଆବର୍ଜନା କାଢି ଥାଏ |ପ୍ରତିଦିନ ୮ -୧୦ ଗ୍ଳାସ ଜଳ ଦରକାର |ଫଳ ରଶ ,ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ବି ପିବେ |ସଫ୍ଟ ଡ୍ରିଂକ କୁ ଆଭଏଡ କରନ୍ତୁ |ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ ମଧ୍ୟ କ୍ଷାନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

ହେ ଭଗବାନ ! ଆଖିରୁ ଲୁହ ଆସିଯିବ , ପୁଅର ଜୀବନ ବ-ଞ୍ଚା-ଇ-ବା-କୁ ମା କରୁଛି କିଡନୀ ଦାନ

ମା ଏମିତି ଏକ ମଣିଷ ଯିଏକି ନିଜ ଛୁଆ ପାଇଁ କିଛି ବି କରିବାକୁ ପଛାଇନଥାଏ। ଏମିତିକି କି ତାର …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *