Breaking News

ଜାନୁଆରୀ ୧ ପର ଠାରୁ ବଦଳିବ ଏହି ୧୦ ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଦ୍ଵାରା କିପରି ଆପଣ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ

2021 ବର୍ଷ ଅନେକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି | ନୂଆ ବର୍ଷରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ ପକେଟ ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ଜାନୁଆରୀ 1, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଏବଂ ବୀମା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟୁଛି | ନୂଆ ବର୍ଷରେ କ’ଣ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

1. 1 ଜାନୁୟାରୀ 2021 ଠାରୁ, ଚେକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ ଦେବାର ନିୟମ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ | ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ, 50 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଚେକ୍ ପାଇଁ ସକରାତ୍ମକ ଦରମା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହେବ | ଏହା ଅଧୀନରେ, 50 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚେକ୍ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସୂଚନା ପୁଣି ନିଶ୍ଚିତ ହେବ | ଏହି ନୂତନ ନିୟମଗୁଡିକ ଚେକ୍ ପେମେଣ୍ଟକୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି |
ଜାନୁଆରୀ ୧ ପର ଠାରୁ ବଦଳିବ ଏହି ୧୦ ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଦ୍ଵାରା କିପରି ଆପଣ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ
2. ଜାନୁଆରୀ 1 ରୁ ବୀମା ନିୟନ୍ତ୍ରକ IRDA ସମସ୍ତ ଜୀବନ ବୀମା କମ୍ପାନୀକୁ ଏକ ମାନକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ବୀମା ପଲିସି ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି | ଏହି ନୀତି ‘ସରଳ ଜୀବନ ବୀମା’ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମାନକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ବୀମା ପଲିସିରେ ସର୍ବାଧିକ 25 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ।

3. 1 ଜାନୁୟାରୀ 2021 ରୁ କାର କିଣିବା ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହେବ | ବାସ୍ତବରେ, ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ନୂତନ ବର୍ଷରେ ସେମାନଙ୍କର ଅନେକ ମଡେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ଯାହା ପରେ କାରଗୁଡିକ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯିବ |

4. ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ପ୍ରଥମ ତାରିଖରେ, ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ରିଲିଫ୍ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇପାରିବ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାନୁଆରୀ ୨ ରେ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ଜାନୁଆରୀ ୧ ପର ଠାରୁ ବଦଳିବ ଏହି ୧୦ ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଦ୍ଵାରା କିପରି ଆପଣ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ

5. ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କଣ୍ଟାକ୍ଟଲେସ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ ସୀମାକୁ ଜାନୁୟାରୀ 1 ରୁ 5 ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଦୟାକରି କହି ରଖୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୋଗାଯୋଗହୀନ କାର୍ଡ ସହିତ ଦେୟ ସୀମା ମାତ୍ର 2 ହଜାର ଟଙ୍କା ଅଟେ |

6. ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଜାନୁଆରୀ 1 ରୁ କେବଳ 4ଟି GSTR-3B ରିଟର୍ନ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ସମ୍ପ୍ରତି, ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏହିପରି 12 ଟି ଫର୍ମ ପୂରଣ କରନ୍ତି | କେବଳ ଜିଏସ୍ଟିରନ୍ ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ମାସିକ ପେମେଣ୍ଟ ସ୍କିମ୍ ସହିତ ରିଟର୍ନ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇଲ୍ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ବାର୍ଷିକ ମୋଟ 5 କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇପାରିବେ |

7. ଜାନୁଆରୀ 1, 2021 ଠାରୁ, ଦେଶର ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନରୁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ କରିବାକୁ, ନମ୍ବର ଡାଏଲ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଜଣକୁ ଶୂନ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ପଡିବ | ଏହା ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

8. ଜାନୁଆରୀ 2021 ରୁ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ ବିନିଯୋଗ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି | ନିବେଶକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମାର୍କେଟ ନିୟାମକ ସେବି ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡର ନିୟମରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ 75% ଅର୍ଥ ଇକ୍ୱିଟିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ | ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସର୍ବନିମ୍ନ 65 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ |

9. 1 ଜାନୁଆରୀ 2021 ରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ FASTAG ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛି | ଏହା ପୁରୁଣା ଯାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ଯାହା ଡିସେମ୍ବର 1, 2017 ପୂର୍ବରୁ M ଏବଂ N ବର୍ଗର ମୋଟର ଯାନରେ ବିକ୍ରି ହୋଇସାରିଛି | ଗାଡିରେ ଫାଷ୍ଟାଗ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର ସୁବିଧା ହେଉଛି ଯେ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ଟୋଲ୍ ସହଜରେ ପାର ହୋଇପାରିବ | ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଫାଷ୍ଟାଗ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ 150 ଟଙ୍କା ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ |
ଜାନୁଆରୀ ୧ ପର ଠାରୁ ବଦଳିବ ଏହି ୧୦ ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଦ୍ଵାରା କିପରି ଆପଣ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ
10. ଜାନୁଆରୀ 1 ରୁ ଆମାଜନ-ପେ, ଗୁଗୁଲ୍-ପେ ଏବଂ ଫୋନ୍-ପେରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଜାନୁଆରୀ 1 ରୁ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ଆପ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପରିଚାଳିତ UPI ଦେୟ ସେବା ଉପରେ NPCI ଅତିରିକ୍ତ ଦେୟ ଆଦାୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି | ଯାହା ପରେ NPCI ନୂତନ ବର୍ଷରେ ତୃତୀୟ ବର୍ଷର ଆପ୍ ଉପରେ 30% କ୍ୟାପ୍ ଲଗାଇଛି | Paytm ଏହି ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ନାହିଁ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

 

About admin

Check Also

ହେ ଭଗବାନ ! ଆଖିରୁ ଲୁହ ଆସିଯିବ , ପୁଅର ଜୀବନ ବ-ଞ୍ଚା-ଇ-ବା-କୁ ମା କରୁଛି କିଡନୀ ଦାନ

ମା ଏମିତି ଏକ ମଣିଷ ଯିଏକି ନିଜ ଛୁଆ ପାଇଁ କିଛି ବି କରିବାକୁ ପଛାଇନଥାଏ। ଏମିତିକି କି ତାର …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *