Breaking News

ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ! ସରକାର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନେବେ ଏହି ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଧନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଦେଶରେ ତାଲା ପକାଇବା ସମୟରେ ୩୬୫.୨୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଝାଡଖଣ୍ଡର ଲୋକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା କରାଯାଇଛି।
ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟସଭାରେ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ମହେଶ ପୋଦ୍ଦାରଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ଜନ-ଧାନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୧,୫୨,୨୬୬ ଟି ଖାତା ଅଛି | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧,୨୮,୪୩,୪୯୦ ଆକାଉଣ୍ଟ କାରବାର ସକ୍ରିୟ ଅଛି | ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସରକାର ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦେଶରେ ୪୧.୭୦ କୋଟି ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯାଇଛି ଏବଂ ୩୫.୯୨ କୋଟି ଆକାଉଣ୍ଟ କାରବାର କରାଯାଉଛି।

ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ମହେଶ ପୋଦ୍ଦାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଝାଡଖଣ୍ଡ ବିଜଲି ଭିଟ୍ରାନ୍ ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କ୍ଷତିରେ ଚାଲିଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ନିଗମ ଶୀଘ୍ର ପରିସ୍ଥିତିର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ | ଗୃହରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋଲାର ଏନର୍ଜି କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶରେ ଶସ୍ତା ସୌର ଶକ୍ତି ଉପଲବ୍ଧ। କ୍ରୟ ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ କ୍ଷତି ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ | ବ୍ୟାଖ୍ୟା କର ଯେ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସେକି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଶକ୍ତି ବିତରଣ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଝାଡଖଣ୍ଡ ବିଜଲି ଭିଟ୍ରାନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ର ୭୦୦ ମେଗାୱାଟ ଶକ୍ତି କ୍ରୟ ଚୁକ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୪ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ-ଧନ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ୨୮ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୪ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦେଶର ଗରିବଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଡାକଘରେ ଶୂନ ବାଲାନ୍ସ ଉପରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯାଇଛି।
ଜନ-ଧାନ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ, ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ, ପାସପୋର୍ଟ କିମ୍ବା ନରେଗା କାର୍ଡ ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ସମୟରେ, ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଖାତା ମାଗଣାରେ ଖୋଲାଯାଏ | ଯଦି ଜଣେ ଚେକ୍ ବୁକ୍ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ କିଛି ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ଜନ ଧନ ଯୋଜନାର ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ହେବାର ଲାଭ |

– ଏହି ଯୋଜନାରେ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟରେ କୌଣସି ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ବଜାୟ ରଖିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ |
– ଜନ ଧନ ଯୋଜନା ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଦୁର୍ଘଟଣା ବୀମା କଭର ଉପଲବ୍ଧ |
– ଖୋଲାଯାଇଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ସୁଧ ଉପଲବ୍ଧ |
– ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଏକ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ |
– ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ତିରିଶ ହଜାର ଜୀବନ ବୀମା ଉପଲବ୍ଧ |
ଏହି ଯୋଜନାରେ ଖୋଲା ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଚମତ୍କାର ବାଳକ ! ମାତ୍ର ୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ କରୁଛନ୍ତି ଏପରି କାମ , ଦେଖିଲେ ଆପଣ ବି ବିଶ୍ବାସ କରିବେନି …

ଦୁନିଆରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିଭା ଲୁଚିକି ରହିଥାଏ। ତା ଛଡା ସମସ୍ତଙ୍କ ଦ୍ଵାରା …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *