Breaking News

ଇତିହାସ ରଚିଲା ନାସା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଉଡାଇଲା ହେଲିକପ୍ଟର . . .

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଇତିହାସ ରଚିଲା ଆମେରିକୀୟ ସ୍ପେସ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସଂସ୍ଥା ନାସା | ମଙ୍ଗଳ ରେ ରୋଭର ସହିତ ଲାନ୍ଡିଂ କରିଥିବା ଇନଜେନ୍ୟୁଟି ହେଲିକପ୍ଟର କୁ ଉଡାଇଲା | ଦୀର୍ଘ ଛଅ ବର୍ଷ ର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ନାସା କୁ ଏହି ସଫଳତା ମିଳିଛି | ଏଠି ସହିତ ପୃଥିବୀ ବାହାରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଗ୍ରହ ରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଇ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଠୀ କରି ପାରିଛି ନାସା | ଆଗାମୀ ୩୦ ଦିନ ରେ ଚାରି ଥର ଉଡାଣ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ଏହି ଇନଜେନ୍ୟୁଟି |

ପ୍ରାୟ ଏକ କିଲୋ ୮୦୦ ଗ୍ରାମ ଓଜନ ର ଏହି ଯାନ ଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବରେ ସ୍ଵୟଂ ଚାଳିତ ଉଡାଣ କରିଥିଲା | ତେବେ ଏହି ଜନାତି ତାର ଚାରୋଟି କାର୍ବନ ପ୍ଲେଟ ସହାୟତା ରେ ଉଡାଣ କରିଥିଲା | ଏହି ପ୍ଲେଟ ୨୪୦୦ ରାଉଣ୍ଡ ପ୍ରତି ପ୍ରତି ମିନିଟ ହାର ରେ ଘୂର୍ଣନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି | ଏହି ଗତି ପ୍ରାୟ ପୃଥିବୀରେ ଘୁରୁ ଥିବା ହେଲି କପ୍ଟର ପ୍ଲେଟ ଘୂର୍ନନ ର ପ୍ରାୟ ଆଠ ଗୁଣ | ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ର ବାଯୁମଣ୍ଡଳ ପ୍ରାୟ ପୃଥିବୀ ତୁଳନା ରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଗୁଣା ପତଳା ଥିବାରୁ ଏଭଳି ଘୂର୍ନନ କରାଇବା ପ୍ରାୟତଃ ସହଜ ହୋଇଥିଲା |

ପ୍ରଥମେ ଏହା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ର ଭୂ ପୃଷ୍ଠ ରୁ ୧୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ରେ ଉଡିଥିଲା | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଆଗାମୀ ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଥର ଆହୁରି ଉଡାଣ କରିବ | ଭବିଷ୍ୟତ ରେ ଆହୁରି ଅଧିକ ଉଚ୍ଚ ଉଡାଣ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟାସ କରିବ ଇନଜେନ୍ୟୁଟି |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ହେ ଭଗବାନ ! ଆଖିରୁ ଲୁହ ଆସିଯିବ , ପୁଅର ଜୀବନ ବ-ଞ୍ଚା-ଇ-ବା-କୁ ମା କରୁଛି କିଡନୀ ଦାନ

ମା ଏମିତି ଏକ ମଣିଷ ଯିଏକି ନିଜ ଛୁଆ ପାଇଁ କିଛି ବି କରିବାକୁ ପଛାଇନଥାଏ। ଏମିତିକି କି ତାର …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *