Breaking News

ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୀବନର କିଛି ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା

ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ରୂପରେ ଜଣାଶୁଣା | 70 ଦଶକରେ ଭାରତର ଆଇରନ୍ ମହିଳା, ଏକମାତ୍ର ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, କଂଗ୍ରେସର ଜୀବନ ସଞ୍ଚରିକା। ସେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ଝିଅ ଥିଲେ ଏବଂଭାରତୀୟ ରାଜନୀତି ରେ ସବୁଠୁ ସ୍ମରଣୀୟ ରାଜନେତା ଭାବବାରେ ତାଙ୍କୁ ମାନେ ପକାଯାଏ| ଯଦିଓ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ସାଧାରଣତ  କମ ତଥ୍ୟ ଅଛି  | କିନ୍ତୁ ଆମେ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଏବଂ ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରାଜନେତା ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଆମେ ଏଠି କିଛି କଥା କୁ ପ୍ରକାଶିତ କରିଛୁ

1. ପିଏମ  ଅଫିସରେ PA ଭାବରେ ସେବା କରିଥିଲେ –

ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତା ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କଲେ , ସେତେବେଳେ ସେ ଜଣେ ଯୁବ ବୟସ୍କ ବୟସ୍କ ଥିଲେ।  ଇନ୍ଦିରାଙ୍କ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଚରିତ୍ର ଏବଂ ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ନେହେରୁ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସହାୟକ ଭାବରେ ବାଛିଥିଲେ | ସେଠାରୁ ସେ ଏକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ  ଶାସନର କଳା ଶିଖିବାକୁ ଲାଗିଲେ |

2. ପୂର୍ବ ପିଏମ ଦିବସ

ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ବିଭାଗରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏଲ.କେ ଆଡଭାନୀଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ ସମୟରେ  କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ହୋଇଥିଲେ  ​​|

3. ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର  କାହାଣୀ-

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରିବାର ସହ ଜଡିତ ଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ସର୍ବଦା ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଭୁଲ ବୋଲି କୁହନ୍ତି | ଯଦିଓ ନେହେରୁ ପରିବାର ସର୍ବଦା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଇନ୍ଦିରା ତାଙ୍କଠାରୁ ଏହି ନାମ ପାଇନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଫେରୋଜ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ନୁହଁନ୍ତି।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ Jyotiraditya scindia ୪୦୦୦ କୋଟିର ମହଲରେ ରହୁଛନ୍ତି, କାନ୍ଥରେ ଦିଆ ହୋଇଛି ସୁନା ଓ ରୂପାର ଲେପ – ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ଙ୍କୁ ଜଣେ ଏମିତି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ବିଷୟ ରେ ଜଣାଇବୁ ଯାହା …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *