Breaking News

ଘରେ ଯଦି ତୁଳସୀ ଗଛ ଅଛି ତେବେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି 4 ଟି କଥା ନହେଲେ ବଢିପାରେ ବିପଦ ?

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ତୁଳସୀ ଗଛ କୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ତେଣୁ ଯେଉଁମାନେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ଥାଏ ଏହା ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଯଦି ତୁଳସୀ ଗଛ ଘରର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଲଗାଯାଏ ତେବେ ସେହି ଘରେ ଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବହୁତ ଦୂରରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସର୍ବଦା ସେହି ଘରେ ରହିଥାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେହି ଘରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ରହିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଯଦି ତୁମେ ଅଜାଣତରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ନିକଟରେ କିଛି ଜିନିଷ ରଖ ତେବେ ଏହା ତୁମ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ତେବେ ତୁଲସୀ ଗଛ ନିକଟରେ କେଉଁ ଜିନିଷ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ତୁଲସୀ ଗଛ ସ୍ଥାନକୁ ସର୍ବଦା ସଫା ରଖନ୍ତୁ କାରଣ ଯଦି ଆପଣ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ରଖନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସର୍ବଦା ଅଶାନ୍ତିର ବାତାବରଣ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଅଶାନ୍ତି ହେତୁ ଆପଣ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି | ତେଣୁ ତୁଲସୀ ଗଛ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ସ୍ଥାନକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ | ତୁଲସୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ପୂଜା କରନ୍ତୁ କାରଣ ତୁଳସୀକୁ ପୂଜା କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଏ |

ତୁଳସୀ ଗଛ ନିକଟରେ ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | କାରଣ ଏହା କଲେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ | ମନେରଖନ୍ତୁ ତୁଳସୀ ଗଛ ଲଗାଯାଇଥିବା ହାଣ୍ଡିରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଗଛ ଲଗାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହି କାରଣରୁ ତୁଳସୀ ର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଠିକ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହା ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | କ୍ଷୀରକୁ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ତୁଳସୀକୁ ପାଣି ଦେଲେ ତୁଳସୀ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସବୁଜ ରହିଥାଏ |

ଏହା ଅନେକ ଥର ଦେଖାଯାଏ ଯେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତୁଲସୀ ନିକଟରେ ଏକ ଦୀପ ଜାଳିବାବେଳେ କିଛି ଲୋକ ଜଳ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି | ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତୁଲସୀଙ୍କୁ ଜଳ ଦେବା ଭଲ ନୁହେଁ। ତେଣୁ ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ତୁଲସିରେ ଗଛରେ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତୁଳସୀ ନିକଟରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି ଏକ ପାତ୍ର ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯଦି ତୁମେ ତୁଲସୀକୁ ଏକ ଦୀପ ଦେଖାଉଛ ତେବେ ଦୀପ ଲିଭିବା ପରେ ପ୍ରତିଦିନ ଏହାକୁ ସେଠାରୁ ବାହାର କର କାରଣ ତୁଳସୀ ନିକଟରେ ଏକ ଲାଇଟ୍ ଲ୍ୟାମ୍ପ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ପ୍ରାୟତ ଆମେ ଦେଖୁ ଯେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଖୋଲା କେଶରେ ପାଣି ଦିଅନ୍ତି ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ୍ କାରଣ ତୁଲସୀଙ୍କୁ ଚିରଦିନ ପାଇଁ ଖୁସି ହେବା ପାଇଁ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏକ ଉତ୍ସାହ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଏକ ସ୍ଥାନ ଦେଇଥିଲେ | ତେଣୁ ଶୁଭଫଳ ପାଇଁ ତୁଲସୀଙ୍କୁ କେଶ ବାନ୍ଧି ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରି ପାଣି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଖୋଲା କେଶ ଅଛି ତୁଳସୀ ଗଛ ଉପରେ କେଶ ଝଡ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି କିମ୍ବା ଓଦା କେଶରୁ ପାଣି ପଡ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯାହା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ |

About odisha news

Check Also

ଘରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ସହଜ ଓ ସରଳ ଉପାୟ ମୋତି ପରି ଚମକିବ ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ (Teeth) ଥରକରେ ହୋଇଯିବ ଧଳା…

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଅନେକ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଆମ ଦାନ୍ତ ହଳଦିଆ ପଡ଼ିଯାଏ ଏବଂ କଳା ପଡ଼ିବାରେ ଲାଗେ ଯାହା ଫଳରେ …

Leave a Reply

Your email address will not be published.