Breaking News

ଗରମ ଚା ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ହୋଇଥାଏ କ୍ୟାନ୍ସର ! ଏବେଠୁ ସତର୍କ ହୋଇ ଯାଅନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ ସକାଳେ ଭଲ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଚା ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ସକାଳର ଆରମ୍ଭ ସତେଜ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ, ଏହା ଚା ପ୍ରେମୀଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ | ତେବେ ଚା’ରେ ଥିବା କଫିନ୍‌ର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ବିଶ୍ୱାସ କରିବେ କି ଚା ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ? ହଁ, ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗରମ ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏସୋଫେଜ୍ କ୍ୟାନସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଥାଏ। ଯାହାକି ଭାରତରେ ଷଷ୍ଠ ସର୍ବୋଚ୍ଚ କର୍କଟ ଏବଂ ବିଶ୍ୱରେ ଅଷ୍ଟମ ସର୍ବାଧିକ | ଯଦି ଆପଣ ଚାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଗରମ ଚା ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ | ୭୫ °ସେଲସିଅସ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରାରେ ଚା ’ପିଇବା ଭଲ ନୁହେଁ |


ପ୍ରକୃତରେ, ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ୍ କ୍ୟାନସରରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୪୦ ରୁ ୭୫ ବର୍ଷ ବୟସର ୫୦,୦୪୫ ଜଣଙ୍କୁ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ, ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ୬୦ ° ସେଲସିଅସ କିମ୍ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ସହିତ ପ୍ରତିଦିନ ୭୦୦ ମିଲିରୁ ଅଧିକ ଚା ଏବଂ କଫି ଯଦି ପିଉଛନ୍ତି, ଏସୋଫେଜ୍ କ୍ୟାନସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୯୦% ବଢିଥାଏ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେଉଁମାନେ ଗରମ ଚା ପିଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏସୋଫେଜ୍ କ୍ୟାନସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦୁଇଗୁଣରୁ ଅଧିକ |

ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ବିପଦ କେବଳ ଗରମ ଚା ପିଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ୭୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ କିମ୍ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାନୀୟ, କଫି, ହଟ୍ ଚକୋଲେଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି ସମାନ ବିପଦରେ |ଆମେରିକୀୟ କ୍ୟାନସର ସୋସାଇଟିର ଫରହାଦ୍ ଇସଲାମିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚା, କଫି କିମ୍ବା ଗରମ ଚକୋଲେଟ୍ ପରି ଗରମ ପାନୀୟ ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ ଅତି କମରେ ୪ ରୁ ୫ ମିନିଟ୍ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ହେଉଛି ଏହି ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଏବଂ ସରଳ ଉପାୟ। ବ୍ୟାଖ୍ୟା କର ଯେ ବିଶ୍ଵ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ୬୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ପାନୀୟ ସହିତ ଜଡିତ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ପାଟି ଏବଂ ଗଳାର ଆବରଣକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ ଏବଂ ଫିଉଲ କୋଲାଇନ୍ ଟ୍ୟୁମର ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ମୁଣ୍ଡରେ ବାଳ ପାଚିଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୨ଟି ଚମତ୍କାର ଉପାୟ ,ତୁରନ୍ତ ମିଳିବ ଫାଇଦା

ଆଜି କାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେଶ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ପାଲଟିଛି। ଏହି ସମସ୍ୟା ଗୁଡିକ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *