Breaking News

ଇଞ୍ଜିନିଅର ଙ୍କ କମାଲ୍ ‘ଚା ‘ବିକି ହୋଇଗଲେ ୩ କୋଟିର ମାଲିକ !

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କିଛି କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ କଦାପି ପଛରେ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ | ବେଳେବେଳେ ଯଦି ତୁମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ଅଭାବ ହେତୁ ତୁମେ ସଫଳତା ପାଇବ ନାହିଁ, ତେବେ ତୁମେ ସେହି ପରାଜୟ ସହିତ ନିଜକୁ କେବେ ଭୟଭୀତ କର ନାହିଁ | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲାର ଏପରି କାହାଣୀ, ଯିଏ ନିକଟରୁ ବିଫଳତା ଦେଖିବା ପରେବି ନିଜ ରାସ୍ତାରେ ଦୃଢ ରହିଲା | ଆସନ୍ତୁ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା… ..

4 ବର୍ଷରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଦୁନିଆ |

ଚାରି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁର ୨  ୦ ବର୍ଷିୟ ବି.କମ୍ ସ୍ନାତକ ପ୍ରଫୁଲ୍ ବିଲୋର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ଯୋଜନା ନେଇ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର। ସେ ଏମବିଏ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଏମବିଏ ସିଟ୍ ପାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ, ଏହା ପରେ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା ୮୦୦୦ ଟଙ୍କା ସହିତ ଏକ ଚା ଦୋକାନ ଖୋଲିଥିଲେ।

୮୦୦୦ ରାଶିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଫୁଲ୍ଲାର ବ୍ୟବସାୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିଛି | ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଠାରୁ ଆଣିଥିବା ୮୦୦୦ ଟଙ୍କା ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଫେରାଇ ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଫୁଲ୍ଲାର କ୍ୱାର୍କି ନାମକ ଏକ ଚା ଦୋକାନ ଅଛି | ଏମବିଏ ଚାଏବାଲା ର ନାମ ମଧ୍ୟ ଏହି ନାମ ସହିତ ଜଡିତ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ୩ କୋଟି ଚା ବ୍ୟବସାୟର ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି | ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସେମାନେ ୧୫୦ ଟଙ୍କାର ବିକ୍ରି କଲେ | ସେ ଅନେକ ନୂଆ ଜିନିଷ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି | ରାଜନୈତିକ ସମାବେଶରେ ଚା ବିକ୍ରି କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସେ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯-୨୦ ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ୩ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।
ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଆଇଆଇଏମ ରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା |

ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା ତାଙ୍କ ଷ୍ଟଲରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ। ସେ ଆଇଆଇଏମ୍ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଏକଦା ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ | ତାଙ୍କ କାହାଣୀ ଯିଏ ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ଏବଂ ଜୀବନ ଛାଡି ଦେଇଛି, ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରେରଣା ହୋଇପାରେ | ବାସ୍ତବରେ ସେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ସମୟରେ ରୋଜଗାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ |

ସେ ବାଣିଜ୍ୟରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା ଆମୱେ ର ବିକ୍ରେତା ଭାବରେ ମାସକୁ ୨୫୦୦୦ ଟଙ୍କା କାମ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ “ମୁଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିପାରିଥିଲି କାରଣ ଜଣେ ସାଧାରଣ ଛାତ୍ରଙ୍କର ଏହା କରିବାକୁ ବହୁତ ସମୟ ଥାଏ। ଆପଣ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ସଫଳ ହୋଇପାରିବେ ”

ସେ ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭବିଷ୍ୟତ ନ ଥିବାରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ଚାକିରି ଛାଡିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ପରିଚିତ ତାଙ୍କୁ ଏମବିଏ ଏବଂ କ୍ୟାଟ୍ (ସାଧାରଣ ଆଡମିଶନ ଟେଷ୍ଟ) ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, ସେ ଏହାକୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ | ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏମବିଏ ସ୍ନାତକମାନଙ୍କରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ୟାକେଜ୍ ତାଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା। ତା’ପରେ ସେ ଇନ୍ଦୋରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇ କ୍ଯାଟ ରେ ଏକ ପେମେଣ୍ଟ୍ ଗେଷ୍ଟକୁ ଚାଲିଗଲେ | ସେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କଲେ |
ଅତୀତରେ, ସେ ଏକ ଛଅ ମାସର ଇଂରାଜୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ, ଯଦିଓ ସେ ମୁଖ୍ୟ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ଆଡମିଶନ ପାଇବା ପାଇଁ ମାର୍କ ସୁରକ୍ଷିତ କରିପାରିନଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ସାହସ ହରାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।୨୦୧୭ ରେ, ସେ ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ପାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଟପ୍ କଲେଜରେ ଆସନ ପାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମନରେ ଯଥେଷ୍ଟ ନଥିଲା | ତା’ପରେ ସେ ଏହାକୁ ଛାଡିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ।

ପରିବାରର ସହାୟତା ନଥିଲା

ପ୍ରଫୁଲ୍ଲାଙ୍କ ପରିବାର ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ସେ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ସେ ଅହମ୍ମଦାବାଦକୁ ଆସିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଏକ ଭଡା ଘର ନେଉଥିଲେ | ସେଠାରୁ ସେ ଏମବିଏ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ସେ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ଗୁଜୁରାଟର ସ୍ଥାନ ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଠିକ୍ ଥିଲା। ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କଠାରୁ ଏକ ବାଇକ୍ ଆଣି କରି ସହର ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ସେ ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡରେ ଚାକିରି ପାଇଲେ | ବାସନକୁସନ ସଫା କରିବା ଏବଂ କାଗଜ ପ୍ଲେଟରେ ରଖିବା ପାଇଁ ସେ ସେଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ |

ସେ ସେଠାରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୩୨ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ 10-12 ଘଣ୍ଟା କାମ କରିଥିଲେ | ସେ ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ 300 ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତେ | ସେ ସେଠାରେ କିପରି ବ୍ୟବସାୟ କରିବେ ଶିଖିଲେ | ତା’ପରେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ସ୍ଥିର କଲେ | ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଯୋଜନା ଥିଲା ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦-୧୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ କରି ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିବା | କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ସେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ଏହା ଏକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ | ତା’ପରେ ସେ ଛୋଟ କାମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ଏକ ଚା ଷ୍ଟଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କଲେ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୮୦୦୦ ଟଙ୍କା ଋଣ କଲେ |

ସେ ୨୫ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୭ ରେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସେମାନେ କେବଳ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟାରୁ ରାତି ୧୦ ଟା ମଧ୍ୟରେ ଷ୍ଟଲ୍ ଖୋଲୁଥିଲେ | ସେ ସକାଳ ୯ ଟାରୁ ୪ ଟା ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ | ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଥିବା ଷ୍ଟଲରେ ଚା ’ତିଆରି କରି ଷ୍ଟଲ୍ ଲଗାଉଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସେ ଟୋଷ୍ଟ ଏବଂ ଟିସୁ ପେପର ସହିତ ମାଟିପାତ୍ର ରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଚା ଦେଉଥିଲେ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ପୃଥକ କରିଥିଲା | ତାଙ୍କ ଚା’ର ମୂଲ୍ୟ ୩୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ସେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପାଞ୍ଚ କପ୍ ବିକ୍ରି କରି ୧୫୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥିଲେ।

କୌଣସି ଭଡା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଓଭରହେଡ୍ ନ ଥିବାରୁ ଆୟ ଭଲ ଥିଲା | ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ୨୦ କପ୍ ୬୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କଲେ | ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ସେ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦୦୦୦–୧୧୦୦୦ ମୂଲ୍ୟର କପ ବିକ୍ରି ଆରମ୍ଭ କରିଲେ | ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ |
 
ତାଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରଥମେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପରେ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝିଲେ। ସେ ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ସେ ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡର ଚାକିରି ଛାଡି ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଆଜି ସେ ଜଣେ ସଫଳ ବ୍ୟବସାୟୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଏଣିକି ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏଟିଏମ୍ ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇଲେ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଫାଇନ

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଖବର। ଏଣିକି ଏଟିଏମ୍ ରୁ ଟଙ୍କା …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *