Breaking News

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଖ-ତ-ର-ନା-କ ୫ ଟି ପୋଲ ! ଆଜି ଯାଏଁ କେହି ବି ଜୀବିତ ଫେରି ନାହାନ୍ତି ….

ବ୍ରିଜ ବା ପୋଲ, ଇଞ୍ଜିନିୟର ମାନଙ୍କର ଏଭଳି ଏକ ନିର୍ମାଣ ଯାହାକି ଅସମ୍ଭବ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତକୁ ସମ୍ଭବ କରିଥାଏ । ହେଲେ ଯେହେତୁ ବ୍ରିଜ୍ ଗୁଡ଼ିକ ଗ-ଭୀ-ର ନଦୀ, ବଡ଼ ବଡ଼ ଘାଇ ଓ ବେଳେ ବେଳେ ସମୁଦ୍ର ଉପର ଦେଇ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥାଏ ତେଣୁକରି ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଏଠାରେ ଦୁ-ର୍ଘ-ଟ-ଣା-ର ଭୟ ରହିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ଏଭଳି କିଛି ବିପଦଜନକ ପୋଲ ବିଷୟରେ ଜଣେଇବୁ ଯାହା ଉପରକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ଆପଣଙ୍କ ଦେ-ହ ଥ-ରି ଉଠିବ। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଏହି ପୋଲ ଉପରେ ଘଟୁଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜର ପ୍ରା-ଣ ହ-ରା-ଉ-ଛ-ନ୍ତି।

କ୍ୟାରିକ୍ ଏ ରେଡେ ରୋପ୍ ବ୍ରିଜ , ୟୁକେ – ଏହି ବ୍ରିଜ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ରଶି ସାହାଯ୍ୟରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ବ୍ରିଜ ୟୁକେର ଉତ୍ତର ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହି ବି-ପ-ଦ-ଜ-ନ-କ ପୋଲ ୨୧ ମିଟର ଲମ୍ବା ଓ ୩୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି। ସାମାନ୍ୟ ଅନ୍ୟମନସ୍କ ହେଲେ ଏହି ବ୍ରିଜରେ ଜୀ-ବ-ନ ଯି-ବା-ର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।


ଟ୍ରିଫ୍ଟ ବ୍ରିଜ, ସୁଇଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ- ଏହି ବ୍ରିଜ ସୁଇଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଗଡମେନ ଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ବ୍ରିଜ ୧୮୦ ମିଟର ଲମ୍ବା ଓ ୧୧୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି। ଏହାର ତଳେ ରହିଛି ସୁଉଚ୍ଚ ରକି ପର୍ବତମାଳା। ଏହା ଉପରୁ ପଡ଼ିଲେ ବ-ଞ୍ଚି-ବା-ର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ।


ଭିଟିମ୍ ରିଭର୍ ବ୍ରିଜ, ଋଷିଆ – ଏହି ପୋଲ ଋଷିଆର ଭିଟିମ୍ ନଦୀ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କାଠରେ ତିଆରି । ଏହି ପୋଲର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ଵରେ କୌଣସି ବି ବାଡ ନାହିଁ। ଏହି ପୋଲର ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଅନେକ ଲୋକ ଏହା ଉପର ଦେଇ ଯିବାକୁ ଡ-ର-ନ୍ତି। ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଏହି ବ୍ରିଜକୁ ପାର କରିପାରିଛନ୍ତି।

କାପିଲାନୋ ସସ୍ପେନସିଓନ ବ୍ରିଜ, କାନାଡା – ଏହି ବ୍ରିଜ ଇଂଜିନିୟରିଂ ଶୈଳୀର ଏକ ବଡ଼ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ। ଏହି ବ୍ରିଜ ଦେଖିବାକୁ ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ତା ଠାରୁ ବେଶୀ ବି-ପ-ଦ-ଜ–ନ-କ। ଏହି ବ୍ରିଜ କାନାଡ଼ାର ନର୍ଥ ଭନ୍ସିଭର୍ ବ୍ରିଟିଶ କଲମ୍ବିଆର କାପିଲାନୋ ନଦୀ ଉପର ଦେଇ ଯାଇଛି। ଏହି ବି-ପ-ଦପୂ-ର୍ଣ୍ଣ ବ୍ରିଜ ର ଲମ୍ବ ୪୫୦ ଫୁଟ ଥିବା ବେଳେ ଉଚ୍ଚତା ପ୍ରାୟ ୨୩୦ ଫୁଟ । ଏହି ପୋଲର ଇତିହାସ ଦେଖିଲେ ଏହା ଉପରେ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ଦୁ-ର୍ଘ-ଟ-ଣା ମାନ ଘଟିଥିବା ଜଣାଯାଏ। ଏହି ପୋଲକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବେଶୀ ବି-ପ-ଦ-ଜ-ନ-କ ଝୁଲାପୋଲ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ମରିନବ୍ରୁକେ, ଜର୍ମାନୀ – ଏହି ପୋଲକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବି-ପ-ଦ-ଜ-ନ-କ ପୋଲର ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ପୋଲ ଦୁଇଟି ପାହାଡକୁ ଯୋଡି ରଖିଥାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ପୋଲ ଦେଇ ଗୋଟେ ପାହାଡ଼ରୁ ବିପରୀତ ପାର୍ଶ୍ବର ପାହାଡକୁ ଲୋକେ ଯିବା ଆସିବା କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ବ୍ରିଜ ଉପରୁ ଯେ କେହିବି ଲୋକ ତ-ଳ-କୁ ଖ-ସି ପଡ଼ିଛି। ସେ ଜୀବନ ନେଇ ଫେରି ପା-ରି-ନି।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ପବିତ୍ର ମାସ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ପଞ୍ଚୁକରେ ଘଟିଲା ଅଲୌକି ଘଟଣା, ଠାକୁର ଘରୁ ବାହାରିଲା ତମ୍ବା ନାଗ – ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

ଆମ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମାସ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସକୁ କୁହାଯାଏ । କାରଣ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *