Breaking News

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଶ ! ଯେଉଁଠି ମହିଳା ମାନେ ରାତିରେ ଏକାକୀ ବୁଲି ପାରିବେ !

୨୦୨୦ ର ସବୁଠାରୁ ସଚ୍ଚୋଟ ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଦେଶର ଲିଷ୍ଟ ଟ୍ରାନ୍ସପରେନ୍ସି ଇନ୍ଟରନ୍ଯାଶନ୍ଯାଲ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ଲିଷ୍ଟର ବିଶେଷତା ଏହିକି ଯେ ଯେଉଁ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ସଚ୍ଚୋଟ,ସେମାନେ କରୋନାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଏକ ନମ୍ବରରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ, ଯେଉଁ ଦେଶରେ ଅଧିକ ଦୁର୍ନୀତି ରହିଛି, ସେଠାରେ କରୋନାର ମାତ୍ରା ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଯଦି ଆମେ ଭାରତ, ପାକିସ୍ଥାନ କିମ୍ବା ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଆମେରିକା ବିଷୟରେ କଥା ହେବ, ତେବେ ଖବର ଭଲ ନୁହେଁ। ସମୁଦାୟ ୧୮୦ ଦେଶ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ସଚ୍ଚୋଟ ଦେଶ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।ସେମାନଙ୍କୁ ଜିରୋରୁ ଶହେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟମ ମାର୍କ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ସଚୋଟ ଦେଶର ତାଲିକାରେ ବାଜିମାରିଥିବା ଦୁଇଟି ଦେଶ ହେଉଛି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଡେନମାର୍କ। ୧୮୦ ଦେଶକୁ ପଛରେ ଛାଡିଦେଇ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଡେନମାର୍କ ୮୮ ପଏଣ୍ଟ ସହ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। କୌତୁହଳର ବିଷୟ ଏହିକିଯେ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ସମୟରେ ଭାଇରସକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ‘ସବୁଠାରୁ ସଚ୍ଚୋଟ କିପରି ହେବା’ ବିଶ୍ୱକୁ ଜଣାଉଛନ୍ତି।

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ୧୮୮୩ ମସିହାରେ ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଭାବେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଅଧିକାର ଦେଇ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲା। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସରକାର ନିଜ ଦେଶ ତଥା ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ନାଗରିକଙ୍କ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏକା ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାର ମାସିକ ଭତ୍ତା ଦେଇଥାନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ଏଠାରେ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କୁ 65 ବର୍ଷ ପରେ ପେନ୍ସନ୍ ମିଳିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକେ ଭାବନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏଠାର ସରକାର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ନିଯେ ଆଗକୁ ହାତ ବଢ଼ାଉଛି, ତେବେ କେହି ଦୁର୍ନୀତି କିପରି କରିପାରିବେ।

ଡେନମାର୍କ

ସଚ୍ଚୋଟ ଦେଶ ତାଲିକାରେ ଡେନମାର୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ସରକାରକୁ ନେଇ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏକ ବଡ଼ କାରଣଯେ ଏଠାରେ ଦୁର୍ନୀତି ହୁଏ ନାହିଁ। ସରକାର ଏଠାରେ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଜଳ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଭଳି ମାଗଣା ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଯେଉଁମାନେ ବାହାରୁ ଆସି ଡେନମାର୍କରେ ବସବାସ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଅନେକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ଏଥିରେ, ସେମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ଭଳି ଜିନିଷ ପାଇଥାନ୍ତି।


ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଆପଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଥରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅପଣଙ୍କ ମାଲିକଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ପଡିବ। ଆପଣ ସହଜରେ ଛୁଟି ପାଇଯିବେ। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଏହା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ। ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଡେନମାର୍କ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା, ଯଦିଓ ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ବହୁତ ମେଳାପୀ ଅଟନ୍ତି। ଏଠାରେ ପ୍ରାୟତ ପାର୍ଟୀ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।

ଏହି ସଚ୍ଚୋଟ ଦେଶମାନଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଭାରତର ସଂଖ୍ୟା ୮୬ ରହିଛି। ୨୦୧୯ ରେ ଏହା ୮୦ ଥିଲା। ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନ ୧୨୪ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଦୁର୍ନୀତି ସହିତ ପାକିସ୍ତାନରେ କ୍ଷୁଧା ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ଭରି ରହିଛି।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଏଣିକି ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏଟିଏମ୍ ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇଲେ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଫାଇନ

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଖବର। ଏଣିକି ଏଟିଏମ୍ ରୁ ଟଙ୍କା …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *