Breaking News

ଦିନକୁ ତିନିଥର ରଙ୍ଗ ବଦଳାଇଥାଏ ଏହି ଶିଭଲିଙ୍ଗ୍, ଏହାକୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମିଳିଥାଏ ଚାହିଁଥିବା ଜୀବନ ସାଥୀ |

ଆଜି ଆମେ ଏକ ଅନନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଦିନରେ ପ୍ରାୟ ତିନିଥର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି | ଅଖଲେଶ୍ୱର ଶିବ ମନ୍ଦିର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ତିନିଥର ରଙ୍ଗ ବଦଳାଇଥାଏ | ଏହା ଅପରାହ୍ନରେ ସାଫ୍ରନ୍ ହୋଇଥାଏ କିମ୍ବା ରାତିରେ ଅନ୍ଧାର ହୋଇଯାଏ | ରାଜସ୍ଥାନର ଧଲାପୁର ଚାମ୍ବଲ ନଦୀ ନିକଟରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ଅଛି। ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି, ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଏହି ମନ୍ଦିର ପ୍ରାୟ ହଜାରେ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା, ଏହି ମନ୍ଦିର ସୂର୍ଯ୍ୟ ସାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଛି।

କମ୍ ଲୋକ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାହାର ସୁବିଧା ଅସହାୟ ଲୋକମାନେ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏଠାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି, ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଏକ ମଜାଦାର କଥା ଅଛି, ଏଠାରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଦିନକୁ ତିନିଥର ରଙ୍ଗ ବଦଳାନ୍ତି, ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଦିନରେ ଲାଲ, ଅପରାହ୍ନରେ ଜାଫର ଏବଂ ରାତିରେ ଅନ୍ଧାର

ସର୍ବଶେଷରେ, ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ କାହାକୁ ରଙ୍ଗ ବଦଳାଇଥାଏ, ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଜାଣିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି, ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଅନେକ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ମିଳି ନାହିଁ |

ଏହି ଚମତ୍କାର ଶିବଲିଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଜଣାଶୁଣା। ଏହା ଜଣା ନାହିଁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ଭକ୍ତ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏଠାକୁ ଆସିଛନ୍ତି, ଖନନ ହୋଇଥିବା ଶିବଲିଙ୍ଗର ଆକାର ବଢୁଥିବାରୁ ଭକ୍ତମାନେ ଚାମ୍ବଲ ନଦୀ ବ୍ରିଜରୁ ଦର୍ଶନ ପାଇବାକୁ ରାସ୍ତା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ସାଦାଲୁଙ୍କର ବହୁତ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି, ଲୋକମାନେ ଚମତ୍କାର ଶିବଲିଙ୍ଗା ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସିଥାନ୍ତି |

ଅଖଲେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏଠାରେ ଜଣେ ସ୍ନାତକ ଝିଅ ପୁଅମାନେ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଜୀବନ ସାଥୀ ପାଆନ୍ତି, ସୋମବାର ଦିନ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ଜଣେ ସ୍ନାତକ ବାଳିକା କିମ୍ବା କାଠ ଯିଏ ଏଠାରେ ଅଛି 16 ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରି ସେମାନେ ଚାହୁଁଥିବା ଜୀବନ ସାଥୀ ପାଆନ୍ତି, ବିବାହରେ ଆସୁଥିବା ବାଧା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ |

ଭକ୍ତମାନେ କହିଛନ୍ତି ଶିବଲିଙ୍ଗ ନିକଟରେ ଦଶ ଫୁଟର ସାପ ଅଛି, ଯାହା ଶିବଲିଙ୍ଗର ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିବା ପରେ ଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ କାହାରିକୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କରନ୍ତି ନାହିଁ |ଚାମ୍ବଲ ନଦୀ କୂଳରେ ଧୋଲପୁର ଠାରୁ ପ୍ରାୟ 5km କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଅଖଲେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିରର ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା। ଶିବଲିଙ୍ଗ ଖନନ ପୁରାତନ ସମୟରେ ରାଜା ମହାରାଜା କରିଥିଲେ , କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ମିଳିନଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଖୋଜାଖୋଜି ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା |

About odisha news

Check Also

ବାଛନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ରଙ୍ଗର Kalasa, ଆଉ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର ଆଗାମୀ ଦିନର ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ, ସବୁ କିଛି ହୋଇଯିବ ସତ ଥରେ ନିଶ୍ଚିତ ଦେଖନ୍ତୁ…

ହେଲୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡ୍ ବାଛନ୍ତୁ ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ବି ଗୋଟିଏ ରଙ୍ଗ ଓ ଜଣାନ୍ତୁ ନିଜ ଭବିଷ୍ୟତ ଜଡିତ କିଛି …

Leave a Reply

Your email address will not be published.