Breaking News

ଡାଇବେଟିସ କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଘରୋଇ ଉପାୟ

ଆଜିର ଏହି ଯୁଗରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧୁମେହର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଭୁଲ ଖାଦ୍ୟ କାରଣରୁ ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି | ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରର ଆଶଙ୍କା ବଢିବା କାରଣରୁ ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି | ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଭଲ ଖାଇବା ଏବଂ ଯୋଗ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆଜି, ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ କେଉଁ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ |


ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ସିଙ୍ଗଡା କିମ୍ବା ପକୁଡି ପରି ଭଜା ସ୍ନାକ୍ସଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ସବୁ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଓଜନ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ସମସ୍ୟା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସେଉ, ଗାଜର, ବିନ୍ସ, କାଜୁ ଭଳି ଖାଦ୍ୟ ଅଧିକ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଯଦିଓ, ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ, ତେବେ ପ୍ରତି ଦୁଇ ଘଣ୍ଟାରେ ଥରେ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ପିଜୁଳି ପତ୍ରର ଚା ’ପିଇବା ଶୀତ ଋତୁରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ, ଏହା ଶରୀରର PH ସ୍ତରକୁ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିଥାଏ | ଏହା ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ |


ମଧୁମେହରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଆସନ ଯେପରିକି ବାଲସନ, ସେଥୁବାନ୍ଦସନ,ଯୋଗାସନ, ସର୍ଭଙ୍ଗସନ, ହାଲାସନ, ପ୍ରାଣାୟାମ ଇତ୍ୟାଦି ଏହି ସବୁ ଆସନ, ଯାହା ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଏବଂ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ନିୟମିତ ଭାବରେ ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

ମୁଣ୍ଡରେ ବାଳ ପାଚିଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୨ଟି ଚମତ୍କାର ଉପାୟ ,ତୁରନ୍ତ ମିଳିବ ଫାଇଦା

ଆଜି କାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେଶ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ପାଲଟିଛି। ଏହି ସମସ୍ୟା ଗୁଡିକ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *