Breaking News

ଚମତ୍କାର ଗଣେଶଙ୍କ ମନ୍ଦିର ! ଏଠାରେ ପୂର୍ଣ ହୁଏ ପ୍ରେମିଯୁଗଳ ଙ୍କ ସବୁ ମନସ୍କାମନା

ଏହିପରି ଭାବରେ, ଲୋକମାନେ ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବା ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ କିଛି ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯାହା ସମ୍ବନ୍ଧରେ, ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳ ବିବାହର ଇଚ୍ଛା ଆଣନ୍ତି, ଭଗବାନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣନ୍ତି |


ବାସ୍ତବରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମ ତାଙ୍କ ସହିତ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରହୁ ଏବଂ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପର ସହିତ ଜୀବନ ବିତାନ୍ତୁ | କିନ୍ତୁ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ଅନେକ ଥର ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ବହୁ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପ୍ରେମ ହାସଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | ସେହି ସମୟରେ, ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ତେଣୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କାରଣ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ଏଠାରେ ଭଗବାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି |


ହଁ, ଆମେ ଯୋଧପୁରର ଇଶ୍କିଆ ଗଜାନନ୍ଦ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ | ସହରର ପାର୍କୋଟେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଗଣେଶ ଜୀ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ପ୍ରେମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଅନେକ ଦମ୍ପତି ଏଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ଇଚ୍ଛା ଆଣିଥାନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଏହି ଗଣେଶ ମନ୍ଦିରକୁ ଇଶ୍କିଆ ଗଜାନନଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ | ଏଠାରେ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରେମର ଅନୁରୋଧ ସହିତ ପହଞ୍ଚନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ‘ଇଶ୍କିଆ ଗଜାନନ ମନ୍ଦିର’ କୁହାଯାଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଭକ୍ତମଧ୍ୟରେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଯୁବକ ଆସନ୍ତି | ଯୋଧପୁର ସହରର ପାର୍କୋଟ୍ ଭିତରେ ଅଦା ବଜାର ଜୁନି ମାଣ୍ଡିରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଯୁବକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କର ଇଚ୍ଛା ପାଇଁ ଗଜାନନ୍ଦ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଯୁବକ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଆସି ଶପଥ ମାଗନ୍ତି, ତେବେ ଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥିର ହୋଇଯିବ। ଏଠାରେ, ଶପଥ ପାଇବା ପରେ ସମ୍ପର୍କ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସ୍ଥିର ହୋଇଯାଏ |


ଏହି ନାମ ପୂର୍ବରୁ ଗଣେଶଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ଗୁରୁ ଗଣପତି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ପ୍ରଥମ ଥର ଏହି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ। ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଦମ୍ପତିମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିଲେ | ପରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ମଧ୍ୟ ଏଠାକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଗଣପତି ସ୍ନେହୀ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ଏହି ମନ୍ଦିର ଇଶ୍କିଆ ଗଜାନନ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲା |

କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଦମ୍ପତି ନିଜ ପ୍ରେମ ଅନୁରୋଧ ସହିତ ଆସି ବିବାହ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି | ଇସ୍କିଆ ଗଜାନନ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୁଧବାର ଦିନ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ସମାବେଶ ହେବ | ଏହା ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଯେ ଏହା ପାଖରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନେ ଦୂରରୁ କାହାକୁ ସହଜରେ ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହି ମନ୍ଦିର ସଂପର୍କରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏଠାରେ ପୂଜାରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଖନନ ସମୟରେ ଗଣପତି ମୂର୍ତ୍ତି ପାଇଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରଥମେ ଏକ ପାଇପ୍ ତଳେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ପରେ ଏହାକୁ ଏଠାରେ ଥିବା ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା | ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ମନ୍ଦିରର ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱୀକୃତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଭାରତର ସବୁଠୁ ଅଜବ ଓ ବିଚିତ୍ର ଗାଁ, ପୁରା ଘଟଣା ଜାଣିଲେ କହିବେ He Bhagaban ଏମିତି ସବୁ ଆଗରୁ ଦେଖି ନ ଥିବେ…

ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ କୁହାଯାଏ ଭାରତର ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ପାଖରୁ ଦେଖିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣକୁ ଭାରତର ଗାଁରେ କିଛି ସମୟ ବିତେଇବାକୁ …

Leave a Reply

Your email address will not be published.