Breaking News

ଚୀନକୁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି, ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥର ଚୀନ୍ ର ଏହି ଜାଗାରେ ଲାଗିବା ଭୀଷଣ ଆଘାତ

ଅନେକ ମାସ ଧରି ସୀମା ଉପରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଲଗାତାର ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇ ନାହିଁ। ଏହି ଅସ୍ୱାଭାବିକ ପରିସ୍ଥିତିର ପ୍ରଭାବ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଭାରତ ନିଜ ତରଫରୁ କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଠାନ କରି, ଭାରତ ଚାଇନାରୁ ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀର ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ କରିଛି ଏବଂ ନିୟମକୁ କଡାକଡି କରିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଚାଇନାରୁ ଆସୁଥିବା ନିବେଶର ନିୟମ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କଠୋର ହେବ |

ଏହି ସମୟରେ ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଏଥର ଟେଲିକମ୍ କ୍ଷେତ୍ର ସହ ଜଡିତ ନିୟମ କଡାକଡି କରାଯିବ। ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ନିଷ୍ପତ୍ତି କ’ଣ? ଟେଲିକମ୍ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ସରକାର ଏକ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଟେଲିକମ୍ ଉପକରଣ ଏବଂ ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା କରିବ। ଭାରତରେ ଚାଇନାର ଉପକରଣ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏହା ଏକ ନୂତନ ଅର୍ଥ ନୈତିକ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସୁରକ୍ଷା କ୍ୟାବିନେଟ୍ କମିଟି (ସିସିଏସ୍) ଦ୍ୱାରା ଫଇସଲା କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ସରକାର ଦେଶର ସମସ୍ତ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ କିଛି ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ସ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ। ଯଦିଓ ଚୀନ୍ ନାମକରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ, ସରକାର ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶର ନାମ ନେବାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପଡ଼ୋଶୀ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି।

ଏହା ଚାଇନାର ହୁଆୱେ ଏବଂ ଜେଟିଇ ଭଳି କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ଯେକୌଣସି ଗୁପ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଟେଲିକମ୍ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ କୌଣସି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦକୁ ହଟାଇବ। ହୁଆୱେ ଏବଂ ଜେଟିଇ ଯାଞ୍ଚର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଭାରତରେ ହୁଆୱାଇର କ୍ଲାଏଣ୍ଟ କିଏ ? ହୁଆୱାଇର ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ଗ୍ରାହକ ଏୟାରଟେଲ, ଭୋଡାଫୋନ୍-ଆଇଡିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ ଗ୍ରାହକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ZTE ହେଉଛି BSNL ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣକାରୀ | ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଯନ୍ତ୍ରପାତିଗୁଡିକ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଟେଲିକମ୍ ଗିଅର୍ (ବିଶେଷକରି 5G ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ) ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖାଯିବ | ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଥିବା ଚାଇନାର ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଯୋଗାଣକାରୀମାନେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି |

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ଭଳି ଦେଶ ଏଗୁଡିକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି 5G ସେକ୍ଟରରେ | ଜର୍ମାନୀ ପରି ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାର ପରିସର ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି। ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ, ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟର ଯେଉଁମାନେ ହୁଆୱାଇ ଏବଂ ZTE ର ଉପକରଣ ସେମାନେ ଛଣିଆ ହେଲେଣି ।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଏଣିକି ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏଟିଏମ୍ ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇଲେ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଫାଇନ

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଖବର। ଏଣିକି ଏଟିଏମ୍ ରୁ ଟଙ୍କା …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *