Breaking News

ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଘରକୁ ଆସୁଥିବା ଅତିଥିଙ୍କୁ ଭୁଲ ରେ ମଧ୍ୟ ପଚାରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି 3 ଟି କଥା ?

ଆମ ଭାରତରେ ଏପରି ଅନେକ ପରମ୍ପରା ଅଛି ଯାହା ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ପାଳନ କରାଯାଉଛି | ଏହା ଘଟିଛି ଯେ ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତର ପରମ୍ପରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏହି ସବୁ କାରଣରୁ ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସବୁକିଛି ଭୁଲି ପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଭୁଲି ନାହାଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ପରମ୍ପରା ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି |

ଯେହେତୁ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଘରକୁ ଆସିଥିବା ଅତିଥିଙ୍କୁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି | ଏହା କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ଭଗବାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଏକ ରୂପ ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ଏବଂ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଧର୍ମ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସେଠାରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ବିଚାର କରନ୍ତି ଅତିଥି ଏକ ଭାର ଭାବରେ ଘରକୁ ଆସୁଛନ୍ତି |

ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ ଘରକୁ ଆସିଥିବା ଅତିଥିଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା କେବଳ ସୌଜନ୍ୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ ବରଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ପୂଜନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯଦିଓ ଅତିଥିମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘରକୁ ଆସନ୍ତି କିଛି ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ସ୍ୱାଗତ କରୁଥିବାବେଳେ କେତେକ ଏପରି କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଛଳନା କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଜଣେ ଅତିଥି ଆସନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅନେକ ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଏବଂ ପୁରାଣ ଅଛି ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣ ମଧ୍ୟ ସେହି 18 ପୁରାଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ |

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଗରୁଡ଼ ପୁରାଣରେ ରବାନ୍ୱିତ ହୋଇଛି ଏହା ସହିତ ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣରେ ସୁଖମୟ ଜୀବନ ପାଇଁ ଅନେକ କଥା କୁହାଯାଇଛି ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରେ, ତା’ହେଲେ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ | ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍,ଆପଣ ଘରକୁ ଆସିଥିବା ଅତିଥିଙ୍କୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଏବଂ କେଉଁ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କଠାରୁ ପଚାରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରକୁ ଆସିଥିବା ଅତିଥିଙ୍କଠାରୁ କେଉଁ ଜିନିଷ ପଚାରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |
ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଜଣେ ଅତିଥି ଆସନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ବିଷୟରେ କେବେବି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ପ୍ରାୟତ ଲୋକମାନେ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଅତିଥି ଆସନ୍ତି ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅତିଥିମାନେ ରାଗିଯାଇଥାନ୍ତି |

ଯଦି କୌଣସି ଅତିଥି ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ ରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ତାଙ୍କ ଜାତି କିମ୍ବା ଗୋଟ୍ରା ବିଷୟରେ ପଚାରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯଦି ଆପଣ ତାଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ପଚାରନ୍ତି ତେବେ ସେ ଖରାପ ଅନୁଭବ କରିବେ |

ଯଦି କୌଣସି ଅତିଥି ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆସନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ସେ କେତେ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଆୟ ବିଷୟରେ ପଚାରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯଦି ତାଙ୍କର ରୋଜଗାର କମ୍ ହେବ ତେବେ ସେ କହିବାକୁ ଲଜ୍ଜିତ ଅନୁଭବ କରିବେ ତେଣୁ ଆପଣ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ |

About odisha news

Check Also

ଘରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ସହଜ ଓ ସରଳ ଉପାୟ ମୋତି ପରି ଚମକିବ ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ (Teeth) ଥରକରେ ହୋଇଯିବ ଧଳା…

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଅନେକ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଆମ ଦାନ୍ତ ହଳଦିଆ ପଡ଼ିଯାଏ ଏବଂ କଳା ପଡ଼ିବାରେ ଲାଗେ ଯାହା ଫଳରେ …

Leave a Reply

Your email address will not be published.