Breaking News

ଭୁଲ ରେ ବି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ଏହି ଦିଗରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମୁଖିନ୍ନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ ?

ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଆମ ଜୀବନରେ କଦାପି ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଧନ ଆଣି ନଥାଏ, ସେଥିପାଇଁ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଘରେ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଯେଉଁଠାରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନର ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ସେହି ସମାନ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଧନର ଦେବୀ କୁହାଯାଏ | ଏହା ସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ବିନା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଜ୍ଞାନ ବିନା ଟଙ୍କା ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ରହିପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଭସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଟଙ୍କା ସହ ଜଡିତ ବାଧାବିଘ୍ନର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଆମେ ଜାଣିଶୁଣି ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାରେ ଭୁଲ୍ କରିଥାଉ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ କେଉଁ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏବଂ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ କିପରି ସ୍ଥାପନ କରିବେ |

ଘରେ ଏହି ଉପାୟରେ ରଖାଯାଇଥିବା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ | ମନ୍ଦିରରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମା ରହିବା ଉଚିତ୍ କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଜାଣିଶୁଣି ଏକ ସ୍ଥିତିରେ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସମ୍ପର୍କର ଉପାସନା ଠିକ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ |

ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଚତୁର ଅଟନ୍ତି ତେଣୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିମା କିମ୍ବା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ କଦାପି ସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଠିଆ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତିମା ହେତୁ ମାତା ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହନ୍ତି ନାହିଁ ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ କମଲାସାନରେ ବସିଥିବା ମାତାର ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଲୋକମାନେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିର ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତିମା ରଖନ୍ତି | ଏହା ଘରର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିଦିଏ ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ପତ୍ନୀ ପୁରୁଷର ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବସିଛନ୍ତି ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହେଉଛନ୍ତି ବିଗ୍ନାହାରା ପ୍ରଭୁ ଗଣେଶଙ୍କ ମାତା | ତେଣୁ ସର୍ବଦା ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରଖ ଏପରି କରି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ |

About odisha news

Check Also

ଘରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ସହଜ ଓ ସରଳ ଉପାୟ ମୋତି ପରି ଚମକିବ ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ (Teeth) ଥରକରେ ହୋଇଯିବ ଧଳା…

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଅନେକ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଆମ ଦାନ୍ତ ହଳଦିଆ ପଡ଼ିଯାଏ ଏବଂ କଳା ପଡ଼ିବାରେ ଲାଗେ ଯାହା ଫଳରେ …

Leave a Reply

Your email address will not be published.