Breaking News

ସାବଧାନ ! ବ୍ଯାଙ୍କ ରେ ପଇସା ଜମା ରଖୁଥିଲେ , ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ରାଶି ଉପରେ ସୁଧ ୦.୫% ପ୍ରତିଶତରୁ ୩.୫% ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବାର୍ଷିକ ୪ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ପାଇଥାଏ |ପବ୍ଲିକ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ (ପିପିଏଫ) ଏବଂ ଏନଏସସି (ନ୍ୟାସନାଲ ସେଭିଂ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍) ସମେତ ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାରେ ସରକାର ବୁଧବାର ସୁଧ ହାରକୁ ୧.୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ୨୦୨୧-୨୨ ର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟ ମାସିକ ପାଇଁ ଏହି ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି |

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ପିପିଏଫ ଉପରେ ସୁଧ ୦.୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ୬.୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ଏନଏସସିରେ ୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୫.୯ ପ୍ରତିଶତକୁ କରା ଯାଇଛି। ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଉପରେ ସୁଧ ଏକ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଭିତ୍ତିରେ ସୂଚିତ କରାଯାଏ |
ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷୁଦ୍ର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଉପରେ ସୁଧ ହାର ଏପ୍ରିଲ୍-ଜୁନ୍ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୨୦୨୧-୨୨ ପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ହୋଇଛି | ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାରେ ସୁଧ ହାର ୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୬.୫ ପ୍ରତିଶତ କରା ଯାଇଛି।

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଆଧାରରେ ସୁଧ ଦିଆଯାଏ | ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ରାଶି ଉପରେ ସୁଧ ୦.୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ୩.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ କରା ଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବାର୍ଷିକ ୪ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ପାଇଥାଏ |ଏକ ବର୍ଷର ଜମା ଉପରେ ସୁଧରେ ସର୍ବାଧିକ ୧.୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଉପରେ ସୁଧ ୪.୪ ପ୍ରତିଶତ ହେବ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 5.5 ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା | ସେହିଭଳି ଦୁଇ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଟର୍ମ ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ୦.୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଟର୍ମ ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ୦.୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଟର୍ମ ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ୫.୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ଯାଇଛି |


୨୦୨୧-୨୨ ର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟ ମାସିକ ପାଇଁ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଯୋଜନା ପାଇଁ ସୁଧ ୦.୭ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୬.୯ ପ୍ରତିଶତକୁ କରା ଯାଇଛି | କିଷାନ ବିକାଶ ଉପରେ ବାର୍ଷିକ ସୁଧ ହାର ୦.୭ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୬.୨ ପ୍ରତିଶତକୁ କରା ଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ସୁଧ ୬.୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ୨୦୧୬ ରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଭିତ୍ତିରେ ସୁଧ ହାର ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି ଏବଂ କହିଛି ଯେ କ୍ଷୁଦ୍ର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଉପରେ ସୁଧ ସରକାରୀ ବଣ୍ଡ ର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ସହିତ ଜଡିତ ହେବ।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

ଜିଓର ଧମାକାଦାର ଦଶହରା ଅଫର, ବହୁତ କମ ପଇସା ରେ ଏବେ ମିଳିବ ଅଧିକ ଡାଟା, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ପାଇବେ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଯେଉଁମାନେ ଜିଓ , ଜିଓ ଫୋନ ନେକ୍ସ୍ଟ ର ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବ ରୁ ଜିଓ ଫୋନ ବ୍ୟବହାର …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *