Breaking News

ଆସିଗଲା ଡିଜିଟାଲ ଭୋଟର୍ କାର୍ଡ ! ଶୀଘ୍ର ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ

ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଡିଜିଟାଲ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଜାତୀୟ ଭୋଟର ଦିବସରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଇ-ଇପିଆଇସି (ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଇଲେକ୍ଟୋରାଲ୍ ଫଟୋ ପରିଚୟ କାର୍ଡ) ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ ଆସାମ, କେରଳ, ପୁଡୁଚେରୀ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ପୂର୍ବରୁ ଡିଜିଟାଲ ଇପିଆଇସି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଇ-ଇପିଆଇସି ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ବୋଲି ପୋଲ ପ୍ୟାନେଲ କହିଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୨୫ ରୁ ୩୧ ଜାନୁଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଯେଉଁଠାରେ ନୂତନ ଭୋଟର ଯେଉଁମାନେ ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଫର୍ମ -୬ ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି | ସେମାନେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ପ୍ରାମାଣିକରଣ କରି ସେମାନଙ୍କର ଇ-ଇପିଆଇସି ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ |

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଫେବୃଆରୀ ୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯେଉଁଠାରେ ସାଧାରଣ ଭୋଟରମାନେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ | ଏକ ପୋଲ୍ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଲିଙ୍କ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଇ- ଇପିଆଇସି ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ |

ଇ- ଇପିଆଇସି ହେଉଛି ଏକ ଅଣ-ସମ୍ପାଦିତ ସୁରକ୍ଷିତ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଫର୍ମାଟ୍ | ଯେଉଁଥିରେ ଫଟୋ, ସୁରକ୍ଷିତ QR କୋଡ୍, କ୍ରମିକ ସଂଖ୍ୟା ଇତ୍ୟାଦି ରହିବ | ଏଥିରୁ ଆପଣ https://voterportal.eci.gov.in/ ରୁ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ କିମ୍ବା ୱେବସାଇଟ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ |
ଚାରୋଟି ସୋପାନରେ କିପରି ଇ-ଇପିଆଇସି ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବେ |
– ଭୋଟର ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କିମ୍ବା ଲଗ୍ ଇନ୍ କରନ୍ତୁ |
– ଇପିଆଇସି ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଫର୍ମ ରେଫରେନ୍ସ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ |
– ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ପଠାଯାଇଥିବା OTP ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ |
– ଇ-ଇପିଆଇସି ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ  କୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

ସରକାର ଦେବେ ବେ-ରୋ-ଜ-ଗା-ର ଭ-ତ୍ତା, କେମିତି ପାଇବେ ଏହି ଭ-ତ୍ତା, କିଏ କିଏ ଓ କେଉଁ ମାନେ ପାଇବେ ଏହାର ଲାଭ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ବର୍ତମାନ ସମୟ ର ବଡ ଖବର ଯେ ବହୁ ଶୀଘ୍ର ସରକାର ବେ-ରୋ-ଜ-ଗା-ରି-ୟା ଭ-ତ୍ତା ଦବା ପାଇଁ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *