Breaking News

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ କେତେ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଉଚିତ୍?

ଯେମିତି କି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ ଯେ ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ନିଦ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । କାରଣ ନିଦ ଏକ ଏପରି ଜିନିଷ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ପୁରା ଦିନର ଚିନ୍ତା ଓ ହାଲିଆରୁ ନିଜକୁ ମୁକ୍ତ କରିପାରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପର ଦିନ ସକାଳେ ଫୁର୍ତ୍ତି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କ ସବୁ ରୋଗର ଔଷଧ ହେଉଛି ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ଶୋଇବା । ଏହା ସବୁଠୁ ଭଲ ବ୍ୟଥା ନିବାରକ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ରାତିରେ ଭଲ ଭାବରେ ନିଦ ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣ ସୁସ୍ଥ ରହିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା ଠିକ ରୂପେ ଚାଲିବ । ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତି ଯେ, ନିଦ ଭଲ ହେଲେ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲର ମାତ୍ରା ସାମାନ୍ୟ ରହିବ ଏବଂ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ହେବ । ଏହା ଏକ ଭଲ ବ୍ୟଥା ନିବାରକ ହେବା ସହ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରେ ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ, ପ୍ରକୃତରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜ ବୟସ ଅନୁସାରେ କେତେ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଦରକାର । ଏହି କଥା ତ ସତ ଯେ, ସମସ୍ତ ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ନିଦ ଅତି ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହେ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ । ଶାରୀରିକ ଗତିବିଧି ମଧ୍ୟ ଠିକ ରୂପେ ସଞ୍ଚାଳନ ହେବା ପାଇଁ ଭଲ ନିଦ ହେବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

 

ନବଜାତ ଶିଶୁ (୦-୩ ମାସ) – ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୧୪ ରୁ ୧୭ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ | ଯଦିଓ ୧୧ ରୁ ୧୩ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ, କିନ୍ତୁ ୧୯ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ଶୋଇବା ପରାମର୍ଶଦାୟକ |
ଶିଶୁ (୪-୧୧ ମାସ) – ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ୧୨ ରୁ ୧୫ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ଅତିକମରେ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ଯଥେଷ୍ଟ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ନିଦ ୧୮ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |
ଛୋଟ ପିଲା (୧-୨ ବର୍ଷ) – ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୧ ରୁ ୧୪ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୯ ରୁ ୧୬ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇପାରିବେ |

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯିବା ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ପିଲାମାନେ (୩-୫ ବର୍ଷ) – ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ରୁ ୧୩ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି | ୮ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ଏବଂ ୧୪ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ଶୋଇବା ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଠିକ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ |

ବିଦ୍ୟାଳୟର ପିଲାମାନେ (୬-୧୩ ବର୍ଷ) – ନ୍ୟାସନାଲ ଶୋଇବା ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ (NSF) ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୯ ରୁ ୧୧ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାଏ | ୭ ରୁ କମ୍ ଏବଂ ୧୧ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ଶୋଇବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ |


ଯୁବାବସ୍ଥା (୧୪-୧୭ ବର୍ଷ) – ସେମାନଙ୍କୁ ୮ ରୁ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି

ବୟସ୍କ (୧୮-୨୫ ବର୍ଷ) – ଯୁବକ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୭-୯ ଘଣ୍ଟା ଆବଶ୍ୟକ କିନ୍ତୁ ଏହା ୬ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ଏବଂ ୧୧ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ମଧ୍ୟବୟସ୍କ (୨୬-୬୪ ବର୍ଷ) – ଯୁବକମାନଙ୍କ ପରି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରାମର୍ଶ |

ବୃଦ୍ଧ (୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ) – ଏହି ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୭-୮ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ସେମାନେ ୫ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ଏବଂ ୯ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

ଘରର ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଦର୍ପଣ ରଖୁଥିଲେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ !

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଘରେ କିଭଳି ଭାବରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିବ ଏ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *