Breaking News

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ କେତେ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଉଚିତ୍?

ଯେମିତି କି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ ଯେ ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ନିଦ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । କାରଣ ନିଦ ଏକ ଏପରି ଜିନିଷ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ପୁରା ଦିନର ଚିନ୍ତା ଓ ହାଲିଆରୁ ନିଜକୁ ମୁକ୍ତ କରିପାରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପର ଦିନ ସକାଳେ ଫୁର୍ତ୍ତି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କ ସବୁ ରୋଗର ଔଷଧ ହେଉଛି ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ଶୋଇବା । ଏହା ସବୁଠୁ ଭଲ ବ୍ୟଥା ନିବାରକ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ରାତିରେ ଭଲ ଭାବରେ ନିଦ ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣ ସୁସ୍ଥ ରହିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା ଠିକ ରୂପେ ଚାଲିବ । ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତି ଯେ, ନିଦ ଭଲ ହେଲେ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲର ମାତ୍ରା ସାମାନ୍ୟ ରହିବ ଏବଂ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ହେବ । ଏହା ଏକ ଭଲ ବ୍ୟଥା ନିବାରକ ହେବା ସହ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରେ ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ, ପ୍ରକୃତରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜ ବୟସ ଅନୁସାରେ କେତେ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଦରକାର । ଏହି କଥା ତ ସତ ଯେ, ସମସ୍ତ ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ନିଦ ଅତି ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହେ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ । ଶାରୀରିକ ଗତିବିଧି ମଧ୍ୟ ଠିକ ରୂପେ ସଞ୍ଚାଳନ ହେବା ପାଇଁ ଭଲ ନିଦ ହେବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

 

ନବଜାତ ଶିଶୁ (୦-୩ ମାସ) – ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୧୪ ରୁ ୧୭ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ | ଯଦିଓ ୧୧ ରୁ ୧୩ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ, କିନ୍ତୁ ୧୯ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ଶୋଇବା ପରାମର୍ଶଦାୟକ |
ଶିଶୁ (୪-୧୧ ମାସ) – ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ୧୨ ରୁ ୧୫ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ଅତିକମରେ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ଯଥେଷ୍ଟ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ନିଦ ୧୮ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |
ଛୋଟ ପିଲା (୧-୨ ବର୍ଷ) – ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୧ ରୁ ୧୪ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୯ ରୁ ୧୬ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇପାରିବେ |

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯିବା ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ପିଲାମାନେ (୩-୫ ବର୍ଷ) – ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ରୁ ୧୩ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି | ୮ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ଏବଂ ୧୪ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ଶୋଇବା ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଠିକ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ |

ବିଦ୍ୟାଳୟର ପିଲାମାନେ (୬-୧୩ ବର୍ଷ) – ନ୍ୟାସନାଲ ଶୋଇବା ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ (NSF) ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୯ ରୁ ୧୧ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାଏ | ୭ ରୁ କମ୍ ଏବଂ ୧୧ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ଶୋଇବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ |


ଯୁବାବସ୍ଥା (୧୪-୧୭ ବର୍ଷ) – ସେମାନଙ୍କୁ ୮ ରୁ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି

ବୟସ୍କ (୧୮-୨୫ ବର୍ଷ) – ଯୁବକ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୭-୯ ଘଣ୍ଟା ଆବଶ୍ୟକ କିନ୍ତୁ ଏହା ୬ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ଏବଂ ୧୧ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ମଧ୍ୟବୟସ୍କ (୨୬-୬୪ ବର୍ଷ) – ଯୁବକମାନଙ୍କ ପରି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରାମର୍ଶ |

ବୃଦ୍ଧ (୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ) – ଏହି ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୭-୮ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ସେମାନେ ୫ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ଏବଂ ୯ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About mahendra kumar

Check Also

କରୋନକୁ ଶେଷ କରିବ ବାସି ପଖାଳ !! ଗବେଷଣାରୁ ଆସିଲା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବା ଭଳି ତଥ୍ୟ

ପଖାଳ ଓଡ଼ିଆ ମାନଙ୍କ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ। ଖାଲି ଓଡ଼ିଆ କାହିଁକି ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବି …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *