Breaking News

ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଟ୍ରେନ ପଛରେ କାହିଁକି X ଲେଖା ଯାଇଥାଏ, ଆପଣ ଜାଣିଲା ପରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ !

ନମସ୍କାର ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଆଜି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏକ ମଜାଦାୟକ ଓ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ବିଷୟରେ | ଟ୍ରେନ ରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭଲ ଲାଗୁଥିବ | ଆମ ଦେଶେରେ ଏମିତି ବି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯିଏକି ଆଜି ଯାଏ ଟ୍ରେନ ଦେଖିନାହାନ୍ତି | ବହୁତ ଜାଗାକୁ ଟ୍ରେନ ଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ତା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ | ତେବେ ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଦୁନିଆରେ ଏମିତି ବହୁତ ଛୋଟ ବଡ ଜିନିଷ ରହିଛି ଯାହା ସମସ୍ତେ ଜାଣି ବି ଜାଣି ନାହାନ୍ତି କି ତାକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଟ୍ରେନ ରେ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି ମାନେ ଟ୍ରେନ ଡବା ର ପଛ ପଟେ ଥିବା ଏକ ବଡ X ଚିହ୍ନକୁ ନିହାତି ଦେଖିଥିବେ | ତେବେ ଏତେ ବଡ ଟ୍ରେନ ପଛ ପଟରେ ଏହି X କାହିଁକି ଲେଖାଯାଇ ଥାଏ | ଏହି ଖବର ରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେବୁ |

ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଟ୍ରେନ କୌଣସି ବସ ବାଇକ କିମ୍ବା କାର ଭଳି ନୁହେଁ ଏହା ବହୁତ ବଡ ଟ୍ରେନ ରେ ଗୋଟି ଗୋଟି କରି ଅନେକ ଡବା ପରସ୍ପରକୁ ଯୋଡ଼ା ହୋଇଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି | ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଥରେ ଭାବିଲେ ଟ୍ରେନର ଡବା ଗୁଡିକ ଠିକ ଭାବେ ସଂଯୋଗ ନ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଅନେକ ଟ୍ରେନ ଡବା ଟ୍ରେନ ରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯିବାର ସଂଭାବନା ଥାଏ ଆପଣମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଟ୍ରେନ ର ଯାତ୍ରା ସବୁବେଳେ ଚାଲୁ ରହିଥାଏ ରାତି ଦିନ ସବୁବେଳେ ଚାଲୁ ରହିଥାଏ |

ଯଦି ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରେନ ରୁ ଡବା ଯଦି ବାହାରି ଯାଏ ତେବେ ଟ୍ରେନ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ଜଣ ପଡିବ ନାହିଁ | ସେଥିପାଇଁ ଟ୍ରେନ ର କର୍ମଚାରୀ ଙ୍କୁ ଟ୍ରେନ ର ଶେଷ ଭାଗରେ X ଚିହ୍ନ ଦେଖିଲେ ଟ୍ରେନ ର କର୍ମଚାରୀ ଙ୍କୁ ଜଣା ପଡିଥାଏ ଯେ ଏହା ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଡବା ଥିବା ଟ୍ରେନ ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ଏହା କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଇନାହିଁ |

ପ୍ରତେକ ଷ୍ଟେସନ ରେ ରେଳ କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ଟ୍ରେନ ଡବା ର ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତି ସବୁକିଛି ଠିକ ଅଛି କି ନାହିଁ ସେ ବିଷୟରେ ତଦାରଖ କରନ୍ତି ତାହା ସହ ଏହି X ଚିହ୍ନ କୁ ଦେଖିଲେ ସେମାନେ ବୁଝିଯାଆନ୍ତି ଯେ ଏହା କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇନାହିଁ |

ଏହି X ଚିହ୍ନରେ ରଙ୍ଗ କେଉଁଥିରେ ହଳଦିଆ ଓ କେଉଁଥିରେ ଧଳା ଚିହ୍ନ ହୋଇଥାଏ ଟ୍ରେନ ର ସମସ୍ତ ବଗି ସୁଖିତ ଅଛି ଏହା ସୂଚାଇ ଥାଏ କାରଣ କେତେକ ମାଲ ବହି ଟ୍ରେନ ରେ ଲୁଟେରାମାନେ କୋଇଲା ବା ଲୁହା ପଥର ବଗି ଚୋରି କରିବାର ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିଲା | ଏହି ସବୁ ବିପଦରୁ ବଂଚିବା ପାଇଁ ଟ୍ରେନ ପଛରେ ଏକ ବଡ X ର ପ୍ରଥା ଆରମ୍ଭ ହେଲା |

ଏହାର ଅର୍ଥ ଟ୍ରେନ ର ସମସ୍ତ ବଗି ସଠିକ ଅଛି କୌଣସି ବଗି ନିଖୋଜ ନାହିଁ | ରେଲୱେ ସହିତ ଜଡିତ କେତେକ ମଜାଦାର ନିୟମ ଅଛି ଯାହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଛି ତଥାବି ପ୍ରତେକ ନାଗରିକ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣା ଭାରତରେ ବହୁତ ସଂଖ୍ୟାରେ ଘଟୁଛି ଏବଂ ରେଲୱେ ର ଉନ୍ନତିକରଣ ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି |

ଟ୍ରେନ ର ଶେଷ ଡବା ରେ କେବଳ ଏକ X ହିଁ ସଙ୍କେତ ଦିଏ ନାହିଁ ତାହା ସହିତ ଅନେକ ଛୋଟ ବଡ ଜିନିଷ ରହିଥାଏ ଯାହା ଟ୍ରେନ ର ଅସୁବିଧା ସମୟରେ କାମରେ ଆସେ | ଯେମିତିକି ଟ୍ରେନ୍ର ଡବା ପଛରେ ଥିବା ଲ୍ୟାମ୍ପ ଏହା ମଝିରେ ମଝିରେ ଜଳୁଥାଏ | ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ତେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଳା ଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏବେ ବିଜୁଳି ମାଧ୍ୟମରେ ଜଳୁଛି, କାହିଁକିନା ରାତି ସମୟରେ ଏହି X ଚିହ୍ନ କାହାକୁ ବି ଦେଖାଯିବନି |

ତେଣୁ କରି ଏହି ଲ୍ୟାମ୍ପ ଜଳିଲେ ଟ୍ରେନ ଟି ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବାର ପ୍ରମାଣ ମିଳିଥାଏ ଟ୍ରେନ ର ଶେଷ ଡବା ରେ ଅନେକ ଗୁଡିଏ ସଂକେତ ରହି ଥାଏ | ତାହା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଲେଖା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ଯାହାକୁ LV ବୋଲି ପଢ଼ାଯାଏ ଏହାର ପୁରା ଅର୍ଥ ହେଉଛି LAST VEHICLE ଯଦି ଏହି ଡବା ଟି ଟ୍ରେନର ଶେଷ ଭାଗରେ ନରୁହେ |

ତେବେ ନିଶ୍ଚୟ ପୂର୍ବ ଷ୍ଟେସନରୁ ଏହି ଟ୍ରେନ ପୁରା ଆସିନାହିଁ ବୋଲି ଧରାଯାଏ | ତେବେ ସୁରକ୍ଷିତ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରେଲ ବିଭାଗ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଗୁଡିକୁ ତର୍ଜମା କରି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ସଂକେତ ବା ଚିହ୍ନ ଅନେକ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଜିନିଷକୁ ସଂକ୍ଷିପ୍ତରେ ବୁଝାଇଥାଏ |

About odisha news

Check Also

ଭିଜିିବ ସାରା ରାଜ୍ୟ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହିତ ବଜ୍ରପାତ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ସତର୍କ ସୂଚନା ଦେଲେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଏହି ସମୟରେ କେହି ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବେ ନାହିଁ !

ବନ୍ଧୁଗଣ ୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିଜିବା ସାରା ରାଜ୍ୟ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୧ ଟି ଜିଲ୍ଲା ରେ ପ୍ରବଳ …

Leave a Reply

Your email address will not be published.