Breaking News

ହେ ଭଗବାନ! ଆମ ଦେଶରେ ସୈନିକ ମାନେ ସିଆଚୀନ ରେ ଏହି ପରି ଭାବେ କାମ କରିଥାନ୍ତି ଜାଣିଲେ ବିଶ୍ଵାସ ହେବ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚୟ ଗୋଟିଏ ସେୟାର କରନ୍ତୁ

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଆମ ଭାରତରେ କୃଷକମାନେ ପାଗକୁ ଖାତିର ନକରି ଚାଷ କାମ କରନ୍ତି ସେହିଭଳି ଦେଶର ସେନା ଗ୍ରୀଷ୍ମ, ବର୍ଷା ଏବଂ ଶୀତରେ ଦେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ। ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଚୀନ୍ ସୀମା ନିକଟରେ ସିଆଚେନର ସୀମା ଦେଖାଯାଏ | ଚୀନ୍‌ର ଖରାପ ମନୋବୃତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ସିଆଚେନ୍ ଭଳି ଶୀତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ନିଜର ସେନା ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସିଆଚେନରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଥିବା ସୈନିକମାନଙ୍କୁ କେଉଁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ |

ସିଆଚେନ୍‌ର ତାପମାତ୍ରା ମାଇନସ୍ 40-70 ରହିଛି –
ଲଦାଖର ଥଣ୍ଡା ବିଷୟରେ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବେ | ସେଠାରେ ଶୀତରେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବହୁତ କଷ୍ଟଦାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏଭଳି ଥଣ୍ଡା ପାଗରେ ମଧ୍ୟ ଆମର ଭାରତୀୟ ସେନାର ସାହସୀ ସୈନିକମାନେ ବର୍ଷସାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାହସ ସହିତ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରନ୍ତି | ସିଆଚେନ୍ ର ତାପମାତ୍ରା ବିଷୟରେ କଥା କହିଲେ , ତା’ପରେ ବର୍ଷସାରା ମାଇନସ୍ 40 ରୁ 70 ଥାଏ | ତଥାପି, ସୈନିକ ମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପୁରା ନିଷ୍ଠାର ସହିତ ସେମାନଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରନ୍ତି |

ସବୁଠାରୁ କଠିନ ସୀମା –
ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଭାରତୀୟ ସ soldiers ନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସିଆଚେନର ସୀମା ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ। ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା କ any ଣସି ସ soldier ନିକକୁ ସହଜରେ ହତ୍ୟା କରିପାରେ | ସିଆଚେନ୍ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ | ପ୍ରାୟ 21 ହଜାର 700 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ସିଆଚେନ୍ ଗ୍ଲାସିଅରରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବାବେଳେ ଭାରତୀୟ ସ soldiers ନିକମାନେ ଅନେକ ଅଦ୍ଭୁତ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ |

ଶୀତରେ ଆମେ ସହଜରେ ଜୀବନଯାପନ କରୁ, ସିଆଚେନ ବର୍ଡରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ସୈନିକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେଠାରେ ଖାଦ୍ୟ ପାଇବା କଷ୍ଟକର | କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ମଧ୍ୟ, ଆମର ସୈନିକମାନେ ସେମାନଙ୍କର କାମ କରିଚାଲିଥାନ୍ତ । ବର୍ଷସାରା ପାଗ ଏହି ପରି ରହିଥାଏ |

ବର୍ଷସାରା ଏହି ବର୍ଡରେ କେବଳ ଥଣ୍ଡା ପାଗ ରହିଥାଏ | ସେଠାରେ ଏତେ ଥଣ୍ଡା ଲାଗେ, ରକ୍ତଚାପ କମିଯାଏ | ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ହେତୁ ସେମାନେ ଗାଧୋଇବା, ଇତ୍ୟାଦି ଦୈନଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି |

ତଥାପି, ଆମର ଯବାନମାନେ ସେମାନଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି | ଏହି ସ୍ଥାନରେ ସବୁବେଳେ ବରଫ ସ୍ଖଳନର ଭୟ ରହିଛି, ବାଘ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ସୈନିକ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି।


ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଏଣିକି ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏଟିଏମ୍ ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇଲେ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଫାଇନ

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଖବର। ଏଣିକି ଏଟିଏମ୍ ରୁ ଟଙ୍କା …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *