Breaking News

ଆକାଶରେ ଦେଖାଯିବ ମହା ଜାଗତିକ ଦୃଶ୍ୟ ! ଖାଲି ଆଖିରେ ଦେଖାଯିବେ ଗୁରୁ, ଶୁକ୍ର ଓ ଶନିଗ୍ରହ

ଏବେ ସ୍ପେସ ଉପରେ ଆଗ୍ରହ ରଖୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ଖୁସି ଖବର। ତେବେ ଏହି ଫେବୃଆରୀ ମାସ ରେ ଆକାଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଏହି ସର୍ବବୃହତ୍ତ ଓ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖଗୋଳୀୟ ଘଟଣା । ଏଥିପାଇଁ ଆମେମାନେ ଖାଲି ଆଖିରେ ମଧ୍ୟ ପୃଥିବୀରୁ ବୃହସ୍ପତି, ଶୁକ୍ର ଓ ଶନିଗ୍ରହଙ୍କୁ ଦେଖିପାରିବା। ଯେଉଁଥି ପାଇଁ କୌଣସି ଦୂରବୀକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ର ର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ ନାହିଁ ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ ନାହିଁ।


ତେବେ ଯେପରିକି ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଥିବେ , ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପରିକ୍ରମା କରିବାରେ ପୃଥିବୀରୁ ଶୁକ୍ର ଆଗରେ ରହୁଛନ୍ତି। ତେବେ ବୃହସ୍ପତି ଓ ଶନି ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ମାଇଲ ଦୂରରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପରିକ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ଲାଗି ଗ୍ରହମାନେ ଦୃଶ୍ୟଗୋଚର ହେବେ ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନୈସର୍ଗିକ ହେବ।ଏହି ମନୋରମ ଦ୍ରୁଶ୍ଯ ରେ ୩ ଗ୍ରହଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ଆକାଶରେ ରେ ଫେବୃଆରୀ ୧୦ ତାରିଖ ସକାଳେ ସ୍ପଷ୍ଟ ରୂପେ ଦେଖିହେବ। ଶୁକ୍ର ଗ୍ରହ ଯେହେତୁ ପୃଥିବୀ ର ପାଖରେ ଅଛି ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ଶୁକ୍ରଗ୍ରହ ବହୁତ ଉଜ୍ଜଳ ଦେଖାଯିବ | ତେବେ ବୃହସ୍ପତି ଓ ଶନି ମଧ୍ୟ ଚମକଦାର ହେବେ। କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ପୃଥିବୀର ଅନେକ ଦେଶରେ ଗ୍ରହଙ୍କ ଏପରି ଜ୍ଯୋତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।


ଗତ ୯ ଓ ୧୦ ଜାନୁୟାରୀ ଅପରାହ୍ନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅସ୍ତ ପରେ ପଶ୍ଚିମ ଆକାଶରେ ବୃହସ୍ପତି ଓ ଶନିଙ୍କ ସହ ଯୁକ୍ତ ହୋଇ ବୁଧ ତ୍ରିକୋଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ନିକଟରେ କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ୨୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ବୃହସ୍ପତି ଓ ଶନି ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ବହୁତ ପାଖାପାଖି ହୋଇ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ । ତେବେ ପାଖାପାଖି ୪୦୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏପରି ମହାଜାଗତିକ ଦୃଶ୍ୟ ମହାକାଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଜଣେ ଗରିବ ଝିଅ କେମିତି ହେଲା ନଡ଼ିଆ ରାଣୀ ମା ତାରିଣୀ, ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ…

ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ତାରିଣୀ ମନ୍ଦିର କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଟ ଗାଁ ରେ ଥିବା ଏକ ଠାକୁରାଣୀ ମନ୍ଦିର ଏଠାରେ ଅଧିଷ୍ଟାତି ଦେବୀ …

Leave a Reply

Your email address will not be published.