Breaking News

ଓଡିଶା ଲୋକପ୍ରିୟ ଯାତ୍ରା କଳାକାର ସୁରେଶ ପଣ୍ଡା(Suresh Panda) ଏହି କାରଣରୁ ଯାତ୍ରା ରୁ ଦୂରେଇଗଲେ

ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଯଲିଉଡ ର ସୁପର ଷ୍ଟାର୍ ସୁରେଶ୍ ପଣ୍ଡା ।  ସୁରେଶ୍ ପଣ୍ଡା ଏଥର କୌଣସି ଯାତ୍ରା ପାର୍ଟି ସହ ସେ ଡିଲ୍ କରି ନାହାନ୍ତି । ଓଡ଼ିଆ ଯାତ୍ରା ଦର୍ଶକ ଙ୍କୁ ନିରାଶ କରି ସେ ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି । ଖାସ୍ କରି ସୁରେଶ୍ ଙ୍କ ଫ୍ୟାନ ମାନେ ଦୁଃଖ କରୁଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ୩୪ ବର୍ଷ୍ ଯାତ୍ରା ମଞ୍ଚ ରେ ଦମଦାର ଅଭିନୟ କରି ସୁରେଶ୍ ପଣ୍ଡା ଦର୍ଶକ ଙ୍କ ହୃଦୟ ରେ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ଯାଏଁ ସେ ହିରୋ ଭୂମିକା ରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି । ରଘୁନାଥ ପଣ୍ଡା ଙ୍କ ଙ୍କ ପାର୍ଟି ରୁ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର ଆରମ୍ଭ କରି କଳିଙ୍ଗ ଗଣନାଟ୍ୟ ପୁରା ଲମ୍ବା ଇନିଂସ ।

କଳିଙ୍ଗ ଗଣନାଟ୍ୟ ରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ଲକ ଡାଉନ୍ ପାଇଁ ପାର୍ଟି ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା । ଆଉ ସେହି ସମୟ ରେ କଳିଙ୍ଗ ଗଣନାଟ୍ୟ ର ପ୍ରଯୋଜକ ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ମହାରଥୀ ନକା ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଗଲା । ଏହା ଭିତରେ ସୁରେଶ୍ ପଣ୍ଡା ଆଉ କୋୖଣସି ପ୍ରଯୋଜକ ଅଧୀନ ରେ କମ୍ କରିବା ନାହିଁ ବୋଲି ଏକ ନିଷ୍ଠୁର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ଅନେକ ଅଫର୍ କୁ ସେ ଏଥର ଆଡେଇ ସେଇ ଘରେ ରହିଛନ୍ତି । ସୁରେଶ୍ ପଣ୍ଡା ଅନେକ ଯାତ୍ରା ପାର୍ଟି ରେ କାମ କରିଥିଲେ ବି ତୁଳସୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ରେ ସେ କୋଡିଏ ବର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି । ସୁରେଶ୍ ପଣ୍ଡା ଜୁଲି ପଣ୍ଡା ଙ୍କ ଯୋଡ଼ି ଙ୍କୁ ଦର୍ଶକ ବେଶ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ।

ସେହି ତୁଳସୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ବେଳେ ସୁରେଶ୍ ପଣ୍ଡା ଅଭିନୟ କରିଥିବା ବେଳେ ସୁରେଶ୍ ନାଁ ରେ – ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଗଲା ସୁରେଶ୍ ପଣ୍ଡା ନାଟକ ହୋଇଥିଲା , ମଶାଣି ଫୁଲ ,ମିଛ ସମ୍ପର୍କ, ବଳାକ୍ରାର ଆଦି ଅନେକ ସଫଳ ନାଟକ ସେ ତୁଳସୀ ରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଏମିତି ଦଶା ବାପ୍ ଡାକୁଚି ପୁଅ ମଉସା , ଏସିପି ବଳଦେବ ସିଂ,ବାପା ର ଚଉକା ପୁଅ ର ଛକା , ଦାରୁ ଦରି ଦାଦାଗିରି , ଉଜାଣି ବହୁଚି ଯମୁନା ନଈ, ଭଳି ଶତାଧିକ ସଫଳ ନାଟକ ରେ ରହିଛି ସୁରେଶ୍ ପଣ୍ଡା ଙ୍କ ଅଭିନୟ ।ତୁଳସୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ଛାଡ଼ିବା ପରେ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ମହଲ୍ ,ତ ପରେ କଳିଙ୍ଗ ଗଣନାଟ୍ୟ ରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିଲେ ।

ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର ଉତ୍ତର କୂଳ, ମାଆ ଗଣନାଟ୍ୟ ଅପେରା ତାରାପୁର, ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ , ଗୌରୀ ଗଣନାଟ୍ୟ, ପୃଥିବୀ ଅପେରା ବି ସେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ନିଜେ ସୁରେଶ୍ ପଣ୍ଡା ପୃଥିବୀ ଅପେରା ରେ ପ୍ରଯୋଜକ ଥିଲେ । ତେବେ ପରିଚାଳିତ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ,ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ପୃଥିବୀ ଅପେରା । ଏବେବି ସେ କ୍ଷତ କୁ ଭୁଲି ନାହାଁନ୍ତି ସୁରେଶ୍ ପଣ୍ଡା । ସୁରେଶ୍ ଶୁଣା ଏଥର କୌଣସି ଯାତ୍ରା ପାର୍ଟି ସହ ଚୁକ୍ତି କରି ନାହାନ୍ତି ତେବେ ସେ ମଞ୍ଚ ଅଳବିଦା କରି ନାହାନ୍ତି । ଯୁବ ପିଢୀ କୁ ସେ ଅଭିନୟ ଶିଖାଇବେ । ଯାତ୍ରା ୟୁନିଭର୍ସିଟି ନାଁ ରେ ଏକ ଏକ ନୂଆ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗଢ଼ିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସୁରେଶ୍ ପଣ୍ଡା । ନୂଆ ନୂଆ କଳାକାର ଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପୁଣି ଆସିବ ଦର୍ଶକ ଙ୍କ ନିକଟ କୁ ଆଉ ସେହିପରି ସୁରେଶ୍ ଙ୍କ ଅଭିନୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ପ୍ରଥମଥର ନିଜ ବୟ ଫ୍ରେଣ୍ଡଙ୍କ ସହ ଲିପି (Lipi) କଲେ ଏମିତି ଖେଳ! ଭିଡିଓ ଦେଖନ୍ତୁ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଆପଣ ମାନେ ଲିପି ଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଥିବେ ସେ ତରଂଗ ଟିଭି ରେ ପୂର୍ବ ରୁ ପ୍ରସାରିତ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *