Breaking News

ଦେଖନ୍ତୁ ବିଶେଷ ଖବର – ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କରୁଛି ସଙ୍ଘର୍ଷ ଯେଉଁଠି ଦିନେ ଅକାତ ଅକାତ୍ ପାଣି ଥିଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ମରଭୂମି ପାଲଟିଛି

ବିପଦ ଓଡ଼ିଶା ର ଲାଇଫ ଲାଇନ ଜୀବନ ଦେଉଥିବା ମହାନଦୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜେ ଯେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସଙ୍ଘର୍ଷ କରୁଛି ଏବେ ଅନମୌଶମୀ ରେ ଜିଇ ରହିବ ପାଇଁ କସରତ୍ କରୁଛି ମହାନଦୀ । ମହାନଦୀ ସର୍ବ ବୃହତ୍ତମ ନଦୀ ଓଡ଼ିଶା ର ଜୀବନ ରେଖା କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ମହାନଦୀ ଟି ଆଜି ଶୁଷ୍କ ପଡିଛି । ଦିନେ ବାଙ୍କୀ ମହାନଦୀ କୂଳ ରେ ବର୍ଶତମା ହସୁଥିଲା ଫସଲ ଏବଂ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଙ୍କ ଖୁସି କହିଲେ ନ ସରେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସ୍ଵପ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି । କଟକ ନରାଜ ମୁଣ୍ଡକୁ ଠାରୁ ୩୦ କି.ମି ପଶ୍ଚିମ ରେ ଥିବା ବାଙ୍କୀ ଏବଂ ବଡମ୍ବା ବାଟ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ମହାନଦୀ ରେ ଦିନେ ଦଶ ଦଶ ମାସ ପାଣି ରହିଥିଲା କିନ୍ତୁ ୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଉଛି ନଦୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ମରୁଭୂମି ପାଲଟିଛି ।

ବାଇଦେଶ୍ୱର୍ ରେ ନିର୍ମାଣ ଧିନ ମେଗା ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅକାମୀ ହୋଇ ନଷ୍ଟ ହେବା କୁ ଲାଗିଲାଣି । ଚାଷୀ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବି ସବୁକିଛି ପ୍ରଭାବିତ । ହଁ ବନ୍ଧୁ ସେତିକି ନୁହଁ ଦୀର୍ଘ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସାତକୋଶିଆ ଗଣ୍ଡ ରେ ୧୫୦ ଫୁଟ ପାଣି ରହୁଥିଲା । ଉପର ଗଡ ରେ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ବେଆଇନ ଭାବେ ବ୍ୟରେଜ୍ ଖୋଲିବ ପରେ ଏହାର ସିଧା ସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି ସାତକୋଶିଆ ଗଣ୍ଡ ଉପରେ । ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ଟିକରପଡା ର ସାତକୋଶିଆ ଯେଉଁ ଅକାତ୍ ଅକାତ୍ ପାଣି ଥିଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ନାହିଁ ।

ଆଠମଲ୍ଲିକ ବିନିଗେଇ ନଦୀ ମଧ୍ୟ ଶୁଖିଲା ଯେଉଁଠାରେ କି ପାଣି କୂଳ ଲଂଘୁଥିବା ମହାନଦୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ଧାରା ରେ ରହୁଛି ସବୁ ଏଇ ଛତିଶଗଡ ପାଇଁ ମହାନଦୀ ର ଉପର ଗଡ ରେ ବ୍ୟାରେଜ୍ କରି ଛତିଶଗଡ଼ ପାଇଁ ଅଟକାଇଥିବାରୁ ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ରେ ପାଣି ର ସ୍ରୋତ କମିଯାଇଛି ଏବଂ ଶୀତ ସରୁ ସରୁ ପାଣି ମଧ୍ୟ ଶୁଖି ଯାଇଛି ।କେବଳ ଚାଷ ନୁହେଁ ଜୈବ ବିବିଧତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକେଇଛି ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ର କୁମ୍ଭୀର ଅଛନ୍ତି ଓ ବିଭିନ୍ନ ଜଳଚର ପ୍ରାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ପାଣି ର ଶ୍ରୋତ୍ କମିଗଲେ ସିଧା ସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକେଇଚି । ହଁ ବନ୍ଧୁ ନଦୀ ଅଛି ହେଲେ ପାଣି ନାହିଁ ସବୁଆଡେ ଖାଲି ବାଲି ବାଲି ।ଉପରଗଡ ବ୍ୟାରେଜ୍ ସେକାସେ ଯାହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ପଡ଼ିଛି ।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ମାଳିକା ଦେଲା ପ୍ରମାଣ କେବେ ଅନ୍ତ ହେବ କରୋନାର ପ୍ରଭାବ! କେଉଁ କେଉଁ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିବେ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ର ଏକ ବଡ ଖବର ଯେ ମାଳିକା ଦେଲା ପ୍ରମାଣ କେବେ ସରିବ କରୋନା …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *