Breaking News

ସରକାର କରିଲେ ବଡ ଘୋଷଣା, ଏଣିକି ମାସକୁ ସରକାର ଦେବେ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ପାଇବେ – ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ହୁଅନ୍ତୁ ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର , ଏହି ଦୁଇ ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା ଆଣିଛନ୍ତି ଜଣ ସାଧାରଣ ପାଇଁ । ତେବେ ଏହି ଯୋଜନା ଦ୍ଵାରା ବହୁତ ଲୋକ ଏହା ର ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି । ତାହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ରେ ବହୁ ଚାଷୀ ମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସହାୟତା ପାଉଛନ୍ତି ।


ତାହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହାରି ଭିତରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଉ ଏକ ନୂଆ ଯୋଜନା ଆଣିଛନ୍ତି ଯାହାର ନାମ ରହିଛି ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରମ ଯୋଗୀ ମାନଧନ ଯୋଜନା । ତେବେ ଏହି ଯୋଜନା ରେ କୃଶକ , ବ୍ୟବସାୟ , ଓ ଶ୍ରମିକ ମାନ ଙ୍କୁ ସାମିଲ କରା ଯାଇଛି । ତାହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ଯୋଜନା ରେ 44 ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ ଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମାସ କୁ 3 ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବେ , ପେନସନ ବାବଦ ରେ ।

ତେବେ ଏହି ଜଣ କଲ୍ଯାଣ ଯୋଜନା ରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ହିତାଧିକାରୀ ମାନ ଙ୍କୁ 60 ବର୍ଷ ହେବା ପରେ ସେ ମାସ କୁ 3 ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇବେ , ତେବେ ଯଦି ହିତାଧିକାରୀ ଙ୍କ କୌଣସି କାରଣ ରୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ପେନସନ ପରିବାର ଲୋକ ପାଇବେ । ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଲା ଯେ ଯେଉଁ ମାନେ 15 ହଜାର ଟଙ୍କା ରୁ ଅଧିକ ପାଉଛନ୍ତି , ଇପିଏଫଓ , ନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କିପ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ବିମାନିଗମ ର ସଦସ୍ୟ ଓ ଆୟକର ଭରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଯୋଜନା ରେ ସାମିଲ ହୋଇ ପାରିବେ ନହିଁ ।


ତେବେ ଏହି ଯୋଜନା ଟି କେବଳ ସାଧାରଣ ଦୋକାନୀ,ଡ୍ରାଇଭର,ପ୍ଲମ୍ବର,ଦରଜୀ,ମେଡ,ମିଡଦେ ମିଲ ୱାର୍କର , ରିକ୍ସା ଚାଳକ, ଘର ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ମିସ୍ତ୍ରୀ,ଜୋଗାଡିଆ,ଅଳିଆ ଗୋଟାଳି, ବିଡି ତିଆରି ବାଲା , ଦିନ ମଜଜୁରିଆ , ମୋଚି , ଧୋବା ଆଦି ସାମିଲ ହେବେ । ତାହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ହିତାଧିକାରୀ ମାନ ଙ୍କ ବୟସ 18 ରୁ 40 ବର୍ଷ ଭିତରେ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ଯୋଜନା କିସ୍ତି ରହିଛି ,  18 ବର୍ଷ ବୟସ ରୁ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ସେମାନ ଙ୍କୁ ମାସିକ 55 ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ହେବ । 29 ବର୍ଷ ବୟସ ର ବ୍ୟକ୍ତି କୁ ଏଥିପାଇଁ ମାସିକ ଶହେ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଯେଉଁ ମାନେ 40 ବର୍ଷ ହୋଇଥିବ ସେମାନ ଙ୍କୁ ପ୍ରତିମାସ ରେ ଜମା କରିବାକୁ 200 ଟଙ୍କା ଦେବା କୁ ପଡିବ । ତେବେ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ହେଲା – ଆଧାର କାର୍ଡ,ଆଇଏଇଏସସି ନମ୍ବର ସହ ସେବିଙ୍ଗ ତଥା ଜନଧନ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏବଂ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର । ତେବେ ଏ ନେଇ କମନ ସର୍ଭିସ ସେଣ୍ଟର ପଞ୍ଜୀକରଣ କରନ୍ତୁ ॥

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଯେତେବେଳେ ଭୟଙ୍କର ସାପ ପାଖରୁ ଏହି ଛୁଆଙ୍କୁ ବଞ୍ଚେଇବା ପାଇଁ ସ୍ୱୟଂ Mahadeba ଚାଲି ଆସିଲେ, ତାପରେ ଯାହା ହେଲା, ଦେଖିକି ସମସ୍ତେ ଯୋଡ଼ିଦେଲେ ହାତ ଦେଖନ୍ତୁ…

ହେଲୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡ୍ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ନୀଳା ବିଷୟରେ ଜଡିତ ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହାକୁ ଜାଣିବା …

Leave a Reply

Your email address will not be published.