Breaking News

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ Jyotiraditya scindia ୪୦୦୦ କୋଟିର ମହଲରେ ରହୁଛନ୍ତି, କାନ୍ଥରେ ଦିଆ ହୋଇଛି ସୁନା ଓ ରୂପାର ଲେପ – ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ଙ୍କୁ ଜଣେ ଏମିତି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ବିଷୟ ରେ ଜଣାଇବୁ ଯାହା ଙ୍କ ଘର ବିଷୟ ରେ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିବା ପରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ , ଆମେ ଯେଉଁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ କଥା କହୁଛୁ ସେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ମହଲ ର ମୂଲ୍ୟ 4 ହଜାର କୋଟି ,  ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିବା ପରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ କଥା ଟି ସତ , ତେବେ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ଜ୍ୟୋତିରଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧ୍ୟା , ଯିଏ କି ମୋଦୀ ସରକାର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ।


ତେବେ ଜ୍ୟୋତିରଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧ୍ୟା ହେଉଛନ୍ତି ୱାଲିୟର ସିନ୍ଧ୍ୟା ରାଜବଂଶ , ତାହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଶାସନ ଚାଲୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ୱାଲିୟର ସିନ୍ଧ୍ୟା ବଂଶ କୁ ରାଜ ପରିବାର ଓ ଜ୍ୟୋତିରଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧ୍ୟା ଙ୍କୁ ରାଜା ଭାବେ ମନି ଆସୁଛନ୍ତି ଲୋକ ମାନେ । ତେବେ ୱାଲିୟର ରେ ଥିବା ଏହି ରାଜ ମହଲ ନାମ ହେଉଛି ଜୟ ବିଳାସ , ତେବେ ଏହିମହଳ ଜୟ ବିଳାସ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା 1874 ମସିହା ରେ ।


ତାହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଲା ଯେ ଏହା କୁ ଡିଜାଇନ କରିଥିଲେ ବ୍ରିଟେନ ର ଲୋକ ପ୍ରିୟ ବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଡିଜାଇନର ମାଇକେଲ ଫିଲୋସ । ତେବେ ଏହି ମହଲ କେବଳ ପ୍ରିନ୍ସ ଜର୍ଜ ଓ ପ୍ରିସେନ୍ସ ମ୍ୟାରୀ ଙ୍କ ସ୍ଵାଗତ ପାଇଁ ହୋଇଥିଲା ଓ ସେମାନେ ଭାରତ କୁ 1876 ମସିହା ରେ ରେ ଆସିଥିଲେ , ତାହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ଜୟ ବିଳାସ ମହଲ ରେ 400 ଟି କୋଠରି ଘର ରହିଛି ।


ତେବେ ଏହି ମହଲ ଉପରେ ସୁନା ର ଲେପ ଦିଆ ଯାଇଛି ଓ 3 ମହଲା ଭିତର ପାର୍ଶ୍ଵ କୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବା କୁ 560 କିଲୋ ର ସୁନା ଲେପ ଦିଆ ଯାଇଛି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ରେ 40 ଟି କୋଠରି କୁ ଏବେ ମ୍ୟୁଜିୟମ କରାଯାଇଛି ଓ ଏଇ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଭିତରେ ସିନ୍ଧ୍ୟା ରାଜ୍ୟ ବଂଶ ଅନେକ ଜିନିଷ ରହିଛି । ବିଭିନ୍ନ ଅସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ରହିଛି , ହଁ ଝାନ୍ସି ରାଣୀ ର ଛଟା, ଶାହାଜାହାନ ଓ ଔରଙ୍ଗଜେବ ଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ତେବେ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ରେ ରୂପା ରେଳ ରହିଛି ଓ ଏହି ରେଳ ଅତିଥି ମାନ ଙ୍କ ଡାଇନିଙ୍ଗ ଟେବୁଲ ରେ ଖାଇବା ପରିଶିବା ପାଇଁ ।


ତେବେ ମହଲ ରେ 3500 କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ ର ବେଲଜିୟମ କଳାକାର ଦ୍ଵାରା ନିର୍ମିତ ଦୁଇ ଝୁମର ଲାଗିଛି , ତାହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ଝୁମର ଲାଗିବା ପୂର୍ବ ରୁ ପ୍ରଥମେ ଛାତ ଏହାର ଓଜନ ସମ୍ଭାଳି ପାରୁଛି କି ନହିଁ ସେଥିପାଇଁ 10 ଟି ହାତୀ କୁ ଛାତ ଉପର କୁ ଚଢା ଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଏଠାକୁ ଆପଣ ମାନେ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁ ଥିଲେ ମାତ୍ର 150 ଟଙ୍କା ଦେଇ ବୁଲି ପାରିବେ ଓ ବିଦେଶୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ 800 ଟଙ୍କା ଟିକେଟ କରି ଭିତର କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବେ ॥

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା, ନୂଆ ବର୍ଷ ପରେ ୭ମ ବେତନ କମିଶନ ଲାଗୁ ହେବ, ବଢିବ ପେନସନ ଓ ଦରମା, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ଟଙ୍କା ବଢିବ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ବର୍ତ୍ତମାନ୍ ସମୟ ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମାନ ଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖୁସି ର ଖବର ଯେ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *