Breaking News

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା, ନୂଆ ବର୍ଷ ପରେ ୭ମ ବେତନ କମିଶନ ଲାଗୁ ହେବ, ବଢିବ ପେନସନ ଓ ଦରମା, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ଟଙ୍କା ବଢିବ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ବର୍ତ୍ତମାନ୍ ସମୟ ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମାନ ଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖୁସି ର ଖବର ଯେ , ସେମାନ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ , ତେବେ ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ ରେ କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ଜୁଲାଇ ମାସ ୧ ତାରିଖ ରୁ DA ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ରେ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା 17 ରୁ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତାହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ସେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ହେବ ଯେବେ ବେଶିକ ପେ ଏବଂ ଗ୍ରେଡ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ । ତାହାଲେ ଏଥିରେ DA ର ଭୂମିକା ରହିଛି ।


ତାହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ଡ଼ିଏ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଦ୍ଵାରା ଅନେକ କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ଓ ପେନସନ ଭୋଗୀ ଉପକୃତ ହେବେ । ମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର 47 ଲକ୍ଷ ଏବଂ 68 ଲକ୍ଷ ପେନସନ ଭୋଗୀ ଉପକୃତ ହେବେ । ତେବେ କର୍ମଚାରୀ ଙ୍କ ମୌଲିକ ଦରମା ବା ବେଶିକ ପେ 18 ହଜାର ରୁ 57 ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରେ ରହିଛି । ତେବେ 18 ହଜାର ବେତନ ପାଉଥିବା କର୍ମଚାରୀ ମାନ ଙ୍କ ଦରମା 30 ହଜାର 240 ଟଙ୍କା କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ତେବେ ଯେଉଁ ମାନେ 57 ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଉଛନ୍ତି ସେମାନ ଙ୍କ ଡ଼ିଏ ରେ 31 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବାର୍ଷିକ ଦରମା 2,11,668 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ , ତାହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ର ବେତନ ରେ 95,592 ଟଙ୍କା ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିବ । ଯେଉଁ ମାନେ ବେଶିକ ସାଲାରି 18 ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଉଥିବେ , ତେବେ 31 ପ୍ରତିଶତ ଡ଼ିଏ ହିସାବ ରେ ମାସ କୁ 5580 ଟଙ୍କା , 17 ପ୍ରତିଶତ ରେ ମାସ ରେ 3060 ଟଙ୍କା , ତେବେ ଡ଼ିଏ ରେ ବୃଦ୍ଧି ମାସ କୁ 2520 ଟଙ୍କା , ବାର୍ଷିକ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି , 30,240 ଟଙ୍କା । 95,592 ଟଙ୍କା ସର୍ବାଧିକ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ହେବ ।

ତେବେ 56,900 ଟଙ୍କା ବେଶିକ ଦରମା ରେ 31 ପ୍ରତିଶତ ଡ଼ିଏ – ମାସ କୁ 17,639 ଟଙ୍କା ଓ 17 ପ୍ରତିଶତ ଡ଼ିଏ ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାସ କୁ 9,673 ଟଙ୍କା । ଡ଼ିଏ ର ବୃଦ୍ଧି – 7,966 ତେବେ ବାର୍ଷିକ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି 95,592 ଟଙ୍କା । ତେବେ ଆଇଆରଟିଏସଏ ଏବଂ ଏନଏଫଆଇଆର 2021 ଜାନୁୟାରୀ ପହିଲା ଏଚଆରଏ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ॥

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

 

 

About admin

Check Also

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ Jyotiraditya scindia ୪୦୦୦ କୋଟିର ମହଲରେ ରହୁଛନ୍ତି, କାନ୍ଥରେ ଦିଆ ହୋଇଛି ସୁନା ଓ ରୂପାର ଲେପ – ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ଙ୍କୁ ଜଣେ ଏମିତି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ବିଷୟ ରେ ଜଣାଇବୁ ଯାହା …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *